Ünal'dan kabine açıklaması

Ünal'dan kabine açıklaması
Seçimlerin ardından gözler oluşturulacak yeni kabineye çevrildi. AKP Sözcüsü Mahir Ünal yeni kabinenin kimlerden oluşacağına ilişkin açıklamada bulundu.

AKP Sözcüsü Mahir Ünal, yeni kabine iye ilgili olarak, "İş dünyasından, kültür ve spor dünyasından, yurt dışında yaşamış kişilerden de olabilir." açıklamasında bulundu.

İnce'nin açıklamaları şöyle:

"Cumhurbaşkanımız hem TRT'de, hem de ATV'de yaptığı 2 programda yeni süreci çok uzun şekilde anlattı. Yeni sistem son derce esnek ve net. Sorun çözme ve karar verme mekanizmaları çok iyi bir sisteme geçiyoruz. Geçmişte bir Bakan belirlenirken siyasal dengeler gözetiliyordu. İl dengesi bile gözetiliyordu. Ama Bakanlık dediğiniz şey çok yüksek bir yönetim becerisi, risk alma, riski yönetmeyi gerektiriyor. Siyasi ve il dengelerinden ziyade o bakanlığı 2023, 2053, 2071 hedefleri önemli. Yeni sistemde bürokrasi risk alıyor. Gelecek cumhurbaşkanı ile gidecek çünkü. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri, trendleri bilenler daha çok bakan olacak. Bir CEO gibi. Şimdi ben grup başkanvekilliği, Turizm Bakanlığı yaptım. Ama ben bir siyasetçiyim. Spordan olabilir, yurtdışından olabilir. İşin güzel tarafı şu; siyasal dengelerin ve il dengelerinin dışında yönetim organizasyonu şeklinde oluşacak. Diğer partilerden de olabilir mi? Cumhurbaşkanımızın takdiri."

MHP KABİNEDE YER ALACAK MI?

"MHP, BBP ve  AK Parti bunları konuşmadı. Bundan sonra da bunları konuşmak söz konusu değil. Bundan sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hayata geçecek. 15 Temmuz'da kesin sonuçlar yayınlanacak. Yayınlandıktan sonraki 3'üncü gün vekiller toplanacak. Cumhurbaşkanı yemin edecek. Meclis Başkanlığı adaylık başvuru süreci başlayacak. Kaçıncı turda Meclis Başkanı seçilir. Cumhur İttifakı hiçbir zaman seçim ittifakı olmadı. Millet aklının ittifakı oldu. Seçim bitti, Cumhur İttifakı bitti yok. Devam ediyor. Bu milletin ortak mutabakatının ortak sonucunu konuşuyoruz."

İlgili Haberler
Bahçeli: "Bizim bakanlık talebimiz yok"
Etiketler: ,
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş