Unutulmayan Türkçü Hocamız Prof. Hüseyin Namık Orkun

A+A-
Sami YAVRUCUK

Sayın okurlarım, bizlere düşen kutsal görevlerden birisi de, Türk Milliyetçi Kültür Hareketi’nin temelini atan büyüklerimizi anmak ve onları ülkücü gençlerimizle kucaklaştırmaktır.
Bu amaçla geçirdiğimiz Cumartesi günü, ünlü Türkoloji ve tarih uzmanı,  “Türk Tarih Kurumu” nun kurucusu ve Başkanı, Prof. Yusuf Akçura’nın ölüm yıldönümü nedeni ile mezarı başında anma töreni yaptık.
Bugün de, gençlik yıllarımızda Milliyetçi Kültür Hareketlerimizin önderlerinden Tarihçi Türkolog Prof. Hüseyin Namık Orkun Hocamızı üç gün sonra uçmğa varmasının elli ikinci yılında, anacağız.
1902 yılı İstanbul doğumlu Hocamız, elli dört yıllık yaşantısı boyunca Türk Tarihi ve Kültürü’ne hizmet veren çabalar içinde olmuş, değerli eserleri ile de kütüphanelerimizi zenginleştirerek, bizleri aydınlatmıştı.
İstanbul Edebiyat Fakültesinden sonra Budapeşte Üniversitesi’nin ünlü Türkologlarının yanında öğrenimini tamamlamış, asistan olarak çalışmış ve yirmi beş yaşında Türk Tarihi ile ilgili eserlerini vermeye başlamıştır.
 “Türk Dünyası” adlı ilk eserinden sonra, 1933 yılında “Peçenekler” ve “Atillâ ve Oğulları”, 1935 yılında “Oğuzlara Dair” adlı eserini sunmuş ve uçmağa vardığı yıllara kadar “Eski Türk Yazıtları”, “Türk Tarihinin Bizans Kaynakları”, “Türk İstilası Devrinde Macaristan ve Avusturya’da Casuslar”, “Hunlar”, “Türk Sözünün Aslı”, “Türk Hukuk Tarihi”, “Osmanlıların Aslına Dair”, “Avarlar, Peçenekler, Kumanlar”, “Türk Efsaneleri”, “Yer Yüzündeki Türkler”, “Türk Tarihi”, “İlk ve Orta Okullar için Tarih Okuma Kitapları” ve “Eski Türklerde Evcil Hayvanların Tarihçesi” gibi eserleri, bizlere sunma becerisini göstermiştir.
I. Türk Tarih Kongresi’ne  “Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti” , üyesi olarak, I. Türk Dil Kurultayı’na da  “Güneş Dil Teorisi ve Dil Karşılaştırmaları Komisyonu” , üyesi olarak katılmış ve Büyük Türkçü M.Kemal Atatürk’e kitaben, konuşma yapmıştır.
Çalışma hayatında da Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nde, Polis Koleji’nde, Devlet Konservatuarı’nda ve Tıp Fakültesi’nde, tarih öğretmenliği yaparak eğitimimize hizmet etmiştir.
Yetişkin bir tarihçi Türkolog olarak, meyvelerini vermeye devam eden Prof. Hüseyin Namık Hocamız, o yılların bütün Milliyetçi ve Türkçü önderleri ve seçkinleri gibi,  “1944 Irkçılık-Turancılık”  davasının muhatabı olmuş ve ilmi çalışmalarına da bir süre ara vermiştir.
1946 yılından sonra Ankara’da başlayan 1953 yılına kadar devam eden ve bizlerin de içinde bulunduğumuz Türk Milliyetçi Kültür hareketinin bayraktarlığını yapan önderlerimizden biri de, sevgili Prof. Hüseyin Namık Orkun Hocamızdır.
Türk Milliyetçiliği’nin yasaklandığı yıllarda kurulan  “Milli Oyunları Yayma ve Yaşatma Derneği” mizin bütün faaliyetlerinde, daha sonra kurduğumuz  “Türk Kültür Derneği” nin etkinliklerinde ve 1950’de kurulan en büyük milliyetçi kültür kuruluşu  “Türk Milliyetçiler Derneği” nin Ankara Şubesi’nin faaliyetlerinde daima önde yürüyen destekçilerimizden olmuştur.
Genç yaşta aramızdan ayrılan Türkçü Hocamız Prof. Hüseyin Namık Orkun’a ve muhterem eşleri Saide Hanıma, Allahtan rahmet diler, kızları Prof. Koncuy Mergen ile  “Hüseyin Namık Orkun Armağan Kitabı”  hazırlayan torunu, genç tarihçi Nazlı Esin Mergen’e başarılar dilerim.
Tanrı Türkü Korusun.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58