Üst kimlik "Vatandaşlık" olursa..

A+A-
Sadi SOMUNCUOĞLU

Başbakan Erdoğan’a göre, “Türk, Kürt, Çerkez, Laz bunlar alt kimliklerdir, üst kimlik ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır, herkes bu üst kimlik altında birlikte olmalıdır.” 
Şu mantık sefaletine bakın. Asırlar içinde bütün etnik grupları bağrına basan, aynı kültür kazanında kaynaştıran Türk Milleti yokmuş. Türk etnik topluluğu varmış. Türkiye Cumhuriyeti kurulurken, bütün etnik gruplar yok sayılıp, Devlet sadece Türk etnisitesine göre kurulmuş. Sorun yaratan bu yanlışı düzeltmek için, üst kimlik “vatandaşlık” olmalıymış.


Bir temel düzeltme yapalım
Sadece Türkiye Cumhuriyeti değil, Anadolu’da egemenlik kuran Selçuklu ve Osmanlı Cihan Devleti de Türk Milleti esasına göre kurulmuştur. Nitekim ilk Anayasamız olan 1876 tarihli Kanun-i Esasi de, aynen bugünkü Anayasamızda olduğu gibi, Devletin dili Türkçe, Türkçe okuma yazma bilmeyen milletvekili olamaz, Türkçe bilmeyen memur olamaz  temel hükmünü benimsemiştir.
Şimdi konuya gelelim,  “Vatandaşlık”  üst kimlik yapılırsa, ülkede nelerin olacağına bakalım.
“Türk”  alt kimliklerden biri olacağından, artık bu kavram, devlet hayatından çıkarılacaktır. Devletin yapısı ile anayasa başta, var olan bütün kanunlar ve mevzuat değiştirilecektir. Adeta, Devletimiz yıkılıp, yeniden kurulacaktır.
Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, dünya gerçeğine uygun olarak tek millet, esasına göre kurulduğundan; Anayasa, kanunlar, kurallar, kurum ve kuruluşlar buna göre düzenlenmiştir. Bu tek milletli yapı kaldırılıp, yerine etnik-ırk ortaklığına dayalı yeni yapı inşa edilecektir. Irak’ta olduğu gibi. 
Artık  “Türk”  ismi kamu hayatından silinecektir. Mesela;  “Türk Bayrağı,”  “Türk devleti, ” Türk ordusu “ vb. denmeyecektir.  
Kısaca, Türk Milleti’nin Bin yıllık egemenliğine son verilecek. Bunun adına devleti yıkıp yeniden kurmak denmezse ne nedir?


Bu proje kimin?
Vatandaş işsizlikten, açlıktan kıvranırken, intiharlar birbirini takip ederken, ahlaki bozulma büyük boyutlara ulaşmışken, 2002-2009 döneminde 16 bin kişi intihar etmişken, devrin iktidarı bunları duymuyor, görmüyor. Ülkemize saldıran bölücülük ve terörle, gerçek mücadeleyi yapmıyor.
Ama sürekli olarak milletin ve devletin kimliğiyle oynanıyor. Bu konuda AB’ye uyum adı altında pek çok karar alındı, yasa çıkartıldı. Çuval dolusu laf edildi. Şimdi de, ” Kürt Açılımı “ adı altında bölücü taleplerin karşılanmasına çalışılıyor.
Bu bir proje. İyi de kimin? Söyleyelim. Büyük Ortadoğu Projesini kimler yapmışsa, onun. Delil mi istiyorsunuz verelim. Her Allah’ın günü gözümüzün içine sokulan, ABD kaynaklı bölünmüş Türkiye haritaları malum.
İşte delilimiz. PKK’nın yan kuruluşu İnsan Hakları Derneği (İHD)’nin, 13 Temmuz 1998’de basın toplantısıyla tanıttığı, ” Kopenhag Siyasi Kriterleri ve Türkiye (Mevzuat Taraması) “ adını taşıyan 320 sayfalık bir kitaptan bahsediyoruz. Kopenhag Kriterleriyle ilgisi olmayan bu kitap, AB komiseri Günter Verheugen’e de veriliyor.
Bu kitap, BOP’un Türkiye bölümü olarak hazırlanmış. TBMM’den ne kadar AB uyum yasası çıkmışsa, AB’nin ne kadar isteği varsa, iktidar bu konuda neler söylemişse, ” Kürt açılımı “ paketinde neler varsa; Ermenistan, Yunanistan, Kıbrıs, Patrikhane, Papaz Okulu, Gökçeada, Bozcaada, kiliseler gibi Türkiye’nin varlığına yönelik ne biliniyorsa, hepsi bu kitapta mevcuttur.
Proje kitap, Türkiye’nin 77 yasasında değişiklik yapılmasını, ” Türk “ sözünün yasalardan çıkarılmasını istiyor. Anayasadan örnek verelim.  
“Anayasanın başlangıç maddesinde geçen, Türk vatanı ve milleti, yüce Türk devleti, Türk milleti, Türk milli menfaati, Türk varlığı, Türklüğün tarihi ve manevi değerleri, Türk evlatları Anayasa’nın 5, 6, 7, 9. Maddelerindeki Türk milleti, Türk toplumu, 42. Maddesindeki Türk vatandaşları, 59 ve 62. Maddelerindeki Türk vatandaşları, 66. Maddedeki Türk vatandaşlığı, Türk devleti, herkes Türktür, Türk baba, Türk ana, hiçbir Türk 67. Maddedeki Türk vatandaşı, 70. Maddedeki her Türk, 72. Maddedeki her Türk, 76. Maddedeki her Türk, 81. Maddedeki Büyük Türk milleti, 90. Maddedeki Türk kanunları, 101. Maddedeki Türk vatandaşları, 104. Maddedeki Türk milleti, Türk devleti, 134. Maddedeki Türk kültürü, Türk tarihi, Türk dili, 174. Maddedeki Türk toplumu.”
Bu konuyu ileride daha geniş olarak ele alacağız. İnternetten, İHD kitaplar tıklanırsa kitaba ulaşılır

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları