Uyanın, duvarı Yunanistan değil AB örüyor

A+A-
Savaş SÜZAL

Haberlerde izledik, Yunanistan Türkiye sınırına duvar veya tel örgü örüyor. Sınırlarda tel örgü olması normaldir ama duvar örülmesi ne kadar normal orayı irdelemek gerek. İnce bir ayrıntı. Bir kere bu duvar AB parası ve bilgisi dâhilinde örülecek. Ve hatta AB sınır gözlem görevlileri bu duvar ardında çalışacak, kaçak göçmen olayını önleyecek. Yani AB sınırı kollanacak.
Aslında bir AB ülkesi olan Yunanistan Avrupa Birliği ile Türkiye arasında duvar örüyor. Ama bizim basının vurguladığı gibi duvarı Yunanistan değil AB örüyor. Yani duvarın örülme kararından AB’nin haberi var ve onaylıyor ama inşaatı yapan Yunanistan olacak. Ben yakın bir tarihte aynı duvarın Bulgar sınırına kadar da uzamasını bekliyorum. Gerekçe de Yunan sınırından kaçamayan kaçaklar bu kez Bulgar sınırını kullandı olacak.
Peki, ama bu duvarın örülmesi acaba Türk halkına ve Ankara’ya bir mesaj değil mi? Yumurta konusunda öğrencilere dava açan Egemen Bağış acaba bu duvar olayını nasıl değerlendirdi dersiniz. Kendisi yumurta diyalogları ile çok meşgul göründüğü için hiçbir açıklamasını göremedim. Duvara ayıracak zaman bulamadı herhalde. Bu duvarla AB sınırını Türkiye’ye yakın bir zamanda kapatıp Türkiye’yi kendi topluluğuna katma gibi bir plan ve niyeti olmadığını daha başka şekilde nasıl söyleyebilir?
Zaten AB konusunda yediğimiz kazıkların haddi hesabı yok gibi. Bakın her ne kadar önce yalanladılarsa da sonradan kabul ettiler ki limanlar Kıbrıs Rum gemilerine açılıyor. Rum tarafı hem de hiçbir taviz vermeden AKP’den bu kıyağı da kopardı. Sırada adadaki Türk askerleri konusu var. Bu yıl içinde adadaki Türk birlikleri de çekilir. Zaten çekilmese ne yazar.
AKP’nin giriyoruz diye Türk halkını Arap ülkelerinden koparan yaşam tarzı ve Batılı olmasını sağlayan tüm yasa ve kuralları yok ettirdiği, askerini dağıtıp sınırlarını yeniden çizdirmeye hazırlandığı topraklarında bir Kürt devletini kurduran AB şimdi de açık açık seni almayacağım, aramıza duvar öreceğiz diyor. Der, patron onlar.
Terörist başı da terör örgütü internet sitelerinden özerklik ve federe söylemlerine katılıyor. Adam haklı, bu özerklik laflamasını yeni değil en az 3 yıldır söylüyorlar. Ama ben Apo’nun açıklamalarını okurken nedense bir AKP yetkilisinin yaptığı açıklama kadar tat aldım. Yani gürültüler bir yana bu goygoyculuk arasında şimdilik bizi bu terime ve sisteme alıştırıyorlar. Zaten girin PKK internet sitelerine tarikatla yaşanan balayını kendi gözlerinizle okuyun. Artık aralarındaki aşkı gizlemiyorlar.
Yakışır. Türk halkı kazık yemeyi çok sevdiği için bu kazık memnun eder. Eminim AB yalakaları daha çok alkışlayacaklardır bu kararı ve eylemi. Zira Türk halkı kendisini kazıklayan AKP iktidarından fevkalade memnundur ve AKP’li bakana göre de daha fazla kazıklanmak üzere oy oranını artıracaktır. Yakışır vallahi.
Bakın AKP iktidara geldiğinden beri ülkede açılan iş alanları yalnızca devletten. Devlet habire memur alıyor. Alsın ama bu eleman alımı özel sektörde olursa ekonomiye katkıda bulunur. Seçim gailesi ile habire adam almak, Türk halkının kendi parası ile kendisine maaş vermesi anlamına geliyor. Kurulan yeni bir sanayi yok. Konut sektörü göçtü, televizyon ilanlarına bir bakın. TOKİ konut satamıyor yalnızca arsa spekülasyonu yapıyor. TOKİ’ye çalışan müteahhitler ise artık yol inşaatlarında çalışıyorlar.
Sizleri uyarmak için artık söyleyecek söz ve eylem bulamıyorum. Eğer bu yolda devam edecekseniz ne diyeyim kendi düşen ağlamaz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları