Uydu antenleri yasaklanır mı?

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Delinin biri kuyuya bir taş atmış, 40 akıllı çıkartamamış.
Düşünün ya o kuyuya bir akıllı taş atsa?
Sonuç elbette vahim olur. Tıpkı son bir haftadır tartışılan uydu antenleri  kaldırılacak haberleri gibi.
Kalifiye olmayan, sadece söyleneni yazmaktan ibaret olan bazı haber ajanslarının bir haberi, işte bir akıllının kuyuya taş atması gibi.
Haber, ajans kaynaklı.
“Karasal dijital yayın geliyor, çanak antenler kaldırılacak!”
Türkiye genelinde 10 milyonun üzerinde çanak anten kullanıcısında panik başladı.
Anten nasıl kaldırılacak?
Haber tamamen buram buram cehalet kokuyor.
Karasal dijital yayın öyle bir anlatılmış ki, sanırsınız tarihin en büyük keşfi.
Karasal dijital yayın yeni bir şey değil. 2006 yılından bu yana var. Sadece TRT televizyonu yayın yapıyor. Seyreden bir elin parmak sayısı kadar bile değil. Çünkü ayrı cihazlar gerekiyor. Ayrı bir yatırım, ayrı bir masraf.
Peki bu karasal dijital yayın nedir?
Yayınların izleyicilere iletilmesinde lokal vericiler kullanılarak yapılan dijital yayın türüdür. Gelişen global teknolojinin sonucu birçok Avrupa ülkesinde faaliyette olan bu sistem Türkiye’ye geç gelmiştir. Bu sisteme DVB T (Dijital Video Broadcast Terrestrial) adı veriliyor. VHF/UHF anten yardımı ya da yöresel pozisyonunuza göre farklı anten türleri ile yayın alınabilecektir.
Uydu alıcıları, çanak antenle yönlendirdiğiniz farklı uydularda, birçok ülkelerin yerel/özel şifreli şifresiz tüm içeriklerini izlemeye olanak tanır. Karasal yayın ise yalnızca bulunduğunuz bölgede lokal vericilerin bu sisteme dönüşmesi ile alabileceğiniz yayındır. Karasalda yayın adedinin 220’nin üzerinde olması mümkün değildir. Uydulardan alacağınız zengin içeriğe hiçbir zaman ulaşamayacak ve rakip bir sistem olamayacaktır.
Önce şunu unutmayalım; çanaksız uydu çıkmış gibi bir şey kesinlikle yok!
Yani, duyurulan sistem sadece şudur:
Çatı, balkon veya TV üstü antenlerle aldığımız VHF, UHF analog yayınlardı. Biri gölgeli olur, diğeri karlı olur, bir diğeri hiç olmaz işte bu sitemin adı analog sistemidir. Şimdi test yayına başlayan işte bu analog sistemin dijitalidir. Yani antensiz TV yayın sitemi denilen sistemidir ve bu sistemin iyiliği analog gibi gölge, karlanma, biri iyi diğeri kötü olayı yok! Yayın yapılan tüm kanalları net olarak seyretmek mümkündür.
Uydu yayını ile hiçbir alakası bugüne kadar olmadığı gibi, bugünden sonra da olamayacaktır.
Tüm bu bilgiler ışığında uydu antenlerinin kaldırılması diye bir olay asla olamaz. Şu anda uydu antenleri sadece İran’da yasak. Devrim muhafızlarının yoğun çabasına rağmen 1 milyona yakın çanak halen İran’da uydu yayınlarını alıyor.
Yani Türkiye, mevcut yasalar ve yönetim şekli ile çanak antenleri engelleyemiyor.
Bu nedenle karasal yayın hiçbir zaman çanak antenlerin ne pabucunu dama atacaktır ne de yasaklanmasını sağlayacaktır.Sadece belediyeler çevre kirliliği nedeniyle balkonlarda anten kurulmasına izin vermeyebilir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları