Uygur Türk'ü İdris Abdülmecid için kampanya başlatıldı

Uygur Türk'ü İdris Abdülmecid için kampanya başlatıldı
İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencisi Uygur Türk'ü İdris Abdülmecid, 3 aydır İstanbul Kumkapı’daki Yabancılar Şube Müdürlüğü’nde tutuluyor. Üniversite arkadaşları ve akademisyenler, Çin'e iadesi gündemde olan Abdülmecid için kampanya başlattı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Uygur Türkü İdris Abdülmecid’in 27 Haziran 2016 Pazartesi günü, ikamet iznini yenilemek için gittiği İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nde polis tarafından “teknik takibe takıldığı” gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi.

İdris Abdülmecid için aralarında ŞEHİR’li öğrencilerin ve akademisyenlerin de bulunduğu “İdris Abdülmecid’e Hürriyet” başlıklı bir kampanya başlatıldı.

İdris Abdülmecid için yayımlanan bildirinin tamamı;

İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Uygur Türkü İdris Abdülmecid (Mijiti Yiderisi) 27 Haziran 2016 Pazartesi günü, üniversitedeki derse girdikten sonra İnsani İkamet İznini yenilemek için gittiği İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nde polis tarafından “teknik takibe takıldığı” gerekçesiyle gözaltına alındı. O tarihten itibaren, 3 aydır İstanbul Kumkapı’daki Yabancılar Şube Müdürlüğü’nde tutuluyor. 
İdris ilk gözaltına alındığında, üniversiteden arkadaşları olarak Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UHMD) ile irtibata geçerek yardım talebinde bulunduk. UMHD avukatları İdris’in terör ya da terör ile ilişkili herhangi bir suçla ilişkilendirilimediğini belirtiyorlar. Şu anda İdris’in ne ile suçlandığı bilinmiyor.
İdris için verilen sınır dışı kararının iptali için UMHD avukatlarının açtıkları dava ile sınır dışı edilme kararı geçici olarak durdurulmuş durumda. Ancak İdris’i Kumkapı’dan çıkartmak için açılan iki dava da sebebsiz yere reddedilmiş.

Atatürk Havalimanı’nda 28 Haziran 2016’da yaşanan patlama, Ramazan Bayramı, 15 Temmuz darbe girişimi ve Kurban Bayramı derken adli sürecin uzaması ile İdris için büyük bir mağduriyet meydana gelmiş durumda. İki bayramı ve bugün itibariyle tam 83 günü Kumkapı’daki Yabancılar Şube Müdürlüğü’nde geçirdi İdris.
Bu süreçte resmi ve gayri resmi birçok teşebbüste bulunulmasına rağmen maalesef bir sonuç alınamadı.
Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi olan İdris, akademik başarısı ile fakülte hocalarının da yakından tanıdığı ve referans mektubu yazdığı bir öğrenci.

İdris’in bu mağduriyetinin giderilmesi için sizlerin dualarına ve desteğinize ihtiyacımız olduğunu belirtir, aşağıda verilen linklerden süreci takip edebileceğinizi ve telefon numarasından da ilgili kişilere ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz.

idrisehurriyet.com
idrisehurriyet@gmail.com
@idrisehurriyet
0 532 470 51 40

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş