Uzman isim korona sonrası Türkiye'yi bekleyen büyük tehlikeyi açıkladı: Giderek tükeniyor

Uzman isim korona sonrası Türkiye'yi bekleyen büyük tehlikeyi açıkladı: Giderek tükeniyor
Korona virüs salgını ile birlikte tarımsal üretimin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, Türkiye’de tarımsal arazilerin gittikçe azaldığını belirtti.

Korona virüs salgını ile birlikte gıda güvenliği ve tarımsal üretimin önemi bir kez daha kanıtlandı. 2020 yılı ile birlikte birçok ülke, kendi vatandaşlarının gıda güvenliğini sağlamak adına daha korumacı politikalara yöneliyor.

Rusya gibi büyük buğday üreticileri ihracata limit ya da yasaklar koydu, Çin, Pakistan ve Suudi Arabistan gibi ülkeler de buğday stoklarını artırma yoluna gitti. Türkiye'nin de korona virüs salgını nedeniyle tarım üretiminin düşmesinin ardından salgın  sonrasında gıda konusunda sorunlar yaşayabileceği dile getiriliyor. 

GIDA BULMAKTA ZORLANAN İNSAN SAYISI ARTACAK 

Korona virüs ekonomik ve sosyal hayatı olumsuz etkilerken iklim değişikliği ve kuraklık da küresel çapta tarımsal üretimi tehdit ediyor.

Dünya Gıda Programı (WFP) Direktörü David Beasley, bir süre önce yaptığı açıklamada, 2021'de korkunç boyutta bir kıtlık olacağı iddiasında bulundu. korona virüs salgınının gıda güvenliği üzerinde çok yıkıcı etkileri olduğuna işaret eden Beasley, gıda sorunu ile karşı karşıya kalan insan sayısının artacağını savundu.

"TÜRKİYE'DE TARIMSAL ARAZİLER AZALIYOR" 

İklim değişikliği, gıda güvenliği, kıtlık ve Türkiye'ye etkileri konusunda açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, dünyanın en büyük yedinci tarımsal üretim ülkesi Türkiye'nin ürün çeşitliliği açısından da çok zengin olduğunu söyledi.

Gutu, uzun dönemli eğilimlere bakılınca yıllar içerisinde Türkiye’de tarımsal arazilerin azalmakta olduğunu gördüklerine işaret ederek, "Her ne kadar tarımsal üretimde verim belirli ürün gruplarında artıyor olsa da uzun dönemli ve büyük miktarlardaki tarımsal arazi kayıpları gelecekte gıda güvenliği açısından sorunlara yol açabilir" dedi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı 

  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58