Uzmanlar yeni mutasyonla ilgili maalesef dedi ve olacakları söyledi. Yakın zamanda yeni alarm için uyardılar

Uzmanlar yeni mutasyonla ilgili maalesef dedi ve olacakları söyledi. Yakın zamanda yeni alarm için uyardılar
İlk İngiltere'de ortaya çıkan ve yayılma hızı artan mutasyona uğramış korona virüs türü için ABD'li uzmanlardan uyarı geldi. Yeni türün mart ayına kadar ülkeyi etkisi altına alabileceği uyarısında bulundu.

CDC'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, ABD'li uzmanların maske kullanımı ve sosyal mesafe gibi Kovid-19 önlemlerinin artırılmaması durumunda virüsün daha bulaşıcı türünün ülkede hızla artabileceği belirtildi.
HAZIRLIKLI OLUN
Açıklamada, "B.1.1.7" olarak adlandırılan yeni Kovid-19 türünün 12 eyaletteki 76 kişide tespit edildiği, ancak gerçek rakamın daha fazla olabileceği aktarılarak, bu durumun vaka ve ölü sayısının çok yüksek seyrettiği ülkede ciddi tehdit oluşturduğunun altı çizildi.
Virüsün yeni türünün çok daha bulaşıcı olduğu hatırlatılan açılamada, sağlık hizmeti sağlayıcılarının gelecek haftalarda daha büyük artışlar için hazırlıklı olması tavsiyesinde bulunuldu.
YÜZDE 50 DAHA BULAŞICI
CDC'nin ülkedeki mevcut salgın durumu üzerinden yaptığı modellemeye göre, yüzde 50 daha bulaşıcı olduğu hesaba katıldığında yeni türün mart itibarıyla ABD'de görülecek enfeksiyonların en baskın kaynağı haline geleceği bildirildi.
MÜCADELEYE DEVAM
Öte yandan New York Times'a konuşan CDC Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü Yardımcısı Dr. Jay Butler, Kovid-19'un yeni türünden derin endişe duyduklarını belirterek, "İnsanları, salgının bitmediği ve mücadeleyi bırakmamaları konusunda uyarıp alarma geçirmek istiyoruz" ifadesini kullandı.
AA
 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş