Uzmanlardan güneş gözlüğü uyarısı

Uzmanlardan güneş gözlüğü uyarısı
Sokakta satılan, ucuz, rengarenk güneş gözlüklerinden uzak durulması gerektiğini belirten uzmanlar,siz farkında olmadan gözünüzde tümör oluşumuna veya katarakt, sarı nokta gibi göz hastalıklarına yol açabileceğiniz konusunda uyarıyor.

İklim değişikliği denince akla hemen doğal afetler, hava felaketleri geliyor oysa en önemli organlarımızdan biri olan göz için incelen ozan tabakası ve dolayısıyla iklim değişiklikleri azımsanmayacak kadar önemli. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Serkan Biliş, güneşin göze zararlarıyla ilgili bilgiler verdi

Ozon tabakasının seneler içerisinde incelmesiyle mor ötesi zararlı ışınlara maruz kalan gözümüzde; katarakt ve sarı nokta hastalığı başta olmak üzere, göz çevresindeki ciltte kanserlere, aynı şekilde göz yüzeyini örten dokuda değişikliklere ve gözlerde kızarıklığa, sulanma, yanma ve batmaya sebep olabilir. Oysa tüm bu rahatsızlıklardan korunmanın oldukça basit bir yolu var. Kaliteli bir güneş gözlüğünü dışarı çıkarken yaz-kış kullanmak. 

“Ülkemiz coğrafi konumu gereği yaz-kış güneş olan bir bölgede, insanlarımız ise güneş gözlüğü kullanımında bilinçsiz” diyen Op. Dr. Serkan Biliş, “Yazın göz sağlığını bozabilecek problemlerden olan havuz suyunun yanı sıra güneşin de göz sağlığı üzerinde olumsuz etkisi vardır. Güneş ışınlarına maruz kalan gözde birçok hastalık meydana gelebilir. Dik gelen ışınlar, korneanın en üst tabakasında harabiyet oluşturup görmeyi engeller, gözün arka kısmında tümörlere neden olur ve katarakt oluşumuna zemin hazırlar. Güneş ışığına aşırı maruz kalan ve güneş gözlüğü kullanmayanlarda göz bebeğine doğru et yürümesi oluşabilir” diyerek uyardı. 

Op.Dr. Serkan Biliş, “Ultraviyole (UV) engelleyici özelliği olmayıp sadece koyu renkli camları olan gözlükler katarakt riskini artırır. Bu gözlükler kullanıldığında gözbebeği genişlemekte ve buna bağlı olarak göze daha fazla UV ışığı girdiği için katarakt ve sarı nokta hastalığı riski artmaktadır” diyerek doğru güneş gözlüğü seçimi hakkında uyardı.

-Sokakta satılan güneş gözlükleri kişileri güneşten korumuyor, aksine büyük ve geri dönülemez göz kusurlarına davetiye çıkartıyor. Moda diye çok ucuza satın alınan, rengârenk güneş gözlükleri göz sağlımızı ciddi şekilde tehdit ediyor.

-Güneş gözlüğü rahat bir görüş için koyu renk olmalı ve ışığın şiddetini en az yüzde 50 oranında azaltmalı.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş