Uzun süreli öksürük akciğer kanseri belirtisi olabilir

Uzun süreli öksürük akciğer kanseri belirtisi olabilir
Önemli kanser hastalıklarından biri olan akciğer kanseri erkeklerde en çok rastlanan türlerinin başında geliyor. Özellikle uzun süreli öksürükler akciğer kanseri belirtisi olabilir.

Medamerikan Tıp Merkezi uzmanlarından Doç. Dr. Benan N. Çağlayan; Akciğer kanseri belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleriyle ilgili şu bilgileri verdi: Erkeklerde kansere bağlı ölümlerde birinci sırada yer alan akciğer kanseri için en önemli risk faktörü tütün kullanımı. Tütün kullanmayanlarda çok daha seyrek rastlanılan akciğer kanseri sıklığının sigara ile savaşta başarı kazanıldıkça azalması bekleniyor. Kendisi içmediği halde bulunduğu ortamda sigara içilen, yani pasif içici olarak adlandırılan bireylerde akciğer kanseri gelişme sıklığı, hiç sigara içmeyen ve pasif içiciliği olmayan bireylere göre daha yüksek. Sigara dışında genetik yatkınlık, günlük yaşamda karşılaşılan ve özellikle ev yapım malzemesi olarak kullanılan taş, toprak, çimentoda doğal olarak bulunan, radon gazı, bazı metal buharlarına maruz kalmak ve ülkemizin özellikle belirli bölgelerinde önemli bir halk sağlığı sorunu olan asbest
gibi faktörler de akciğer kanserine neden olabilecek riskli durumlar. Akciğer kanserinde erken tanı yaşam kurtarıyor. Tüm kanserlerde olduğu gibi akciğer kanserinde de erken tanı yaşamsal öneme sahip. Erken dönemde tanı konulan kanser olgularında uygulanan cerrahi ve diğer tedaviler ile yüz güldürücü sonuçlar alınıyor.

Erken tanının önemi

Akciğer kanserinin belirtileri öksürük, balgam çıkarma, kan tükürme, nefes darlığı, sırt veya göğüs ağrısı, kilo kaybı, ses kısıklığı olabilir. Akciğerkanserine yakalanan hastaların büyük çoğunluğu sigara içen bireyler olduklarından
öksürük, balgam çıkarma, hırıltılı solunum gibi şikâyetler hasta tarafından genellikle sigaraya bağlanmaktadır. Bu durum hastalık belirtilerinin ihmal edilmesi ve teşhisin gecikmesi ile sonuçlanır. Gecikmeye yol açmamak için 3 haftayı geçen öksürük varlığında, önceden var olan öksürüğün karakterinin değişmesi durumunda (öksürüğe balgam eklenmesi, birlikte kan tükürme veya öksürüğün şiddetinde değişiklik olması gibi) hastanın gecikmeden hekime başvurması gerekir. Bunun dışında 40 yaşın üzerinde sigara kullanan bireyler düzenli sağlık kontrolleri yaptırmalıdır.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş