Uzun vadeli yıpratma belirtileri

A+A-
Özcan YENİÇERİ

               Rusya her türlü provokasyon, ajitasyon ve manipülasyonu Türkiye'ye karşı devreye sokmuş durumdadır. Bu bağlamda ambargo, tehdit, şantaj ve blöfler üst üste gelmektedir. Son olarak Boğaz'dan geçen Rus Savaş gemisinde omuzundaki füzeyle Rus askeri görüntü vermiştir. Türkiye'yi provoke ve taciz etmek için Rusya elinden ne geliyorsa yapıyor. Rusya'nın, çocuksu tahriklere bakılırsa Türkleri ve Türk tarihini iyi okuyamadığı anlaşılıyor. Unutulmasın ki Türkiye en zayıf zamanında bile Stalin ve kızıl ordusunun tehdidine pabuç bırakmamıştı.

                Türkiye'de bombalanacak yer arıyor!

Rus televizyonlarında "Türkiye'de nereler bombalanır" yayınları yapılıyor. Diğer yandan Rusya, Kandil'e adamlarını gönderip PKK'ya yeni taktik ve strateji veriyor. Terör örgütünün Kandil'deki unsurlarıyla röportajlar yapılıyor ve Rus televizyonlarında yayınlanıyor. Rus televizyonları militan PKK'lıları özgürlük savaşçısı olarak tanıtıyor ve bunların IŞİD karşı başarılı mücadele verirken Türk askerlerinin kendilerini arkadan vurduklarını anlatıyorlar.

Rusya-PKK işbirliği!

Kandil'den Rusların verdiği haberler arasında Rusya-Suriye-PKK arasında bir anlaşma olduğu açıklanıyor. PKK ile Rusya arasında kirli bir ilişkiler dönemi açılıyor. Bu ilişkilerin Türkiye'deki terörü çok daha cüretkar bir aşamaya getireceği şimdiden belli olmuştur. Diğer yandan Esad ile PKK arasında özerklik konusunda bir anlaşma olduğu Rus televizyonlarınca açıklanıyor. Sonuçta Rusya elinde ne kadar kart varsa Türkiye'ye karşı kullanıyor ve kullanacaktır.

Rusya'nın Türkiye'ye karşı uzun vadeli bir gerilim ve entrika stratejisini devreye soktuğu anlaşılıyor. Bölgedeki gelişmeler Rusya'nın her türlü provokasyon ihtimalini gözden ırak tutmaması gerekiyor.

                Irak'ta Türkiye'ye karşı tavır aldı!

                Bu arada Türkiye'nin Başika'ya eğitim için göndereceği açıklanan Türk askerine Irak karşı çıktı. Başbakan İbadi, Türkiye'ye süre verdi ve eğer gereken yapılmazsa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine gidebileceği tehdidinde bulundu. Bir yıl öncesine kadar Türk askerinin varlığından, verdiği eğitimden dolayı memnuniyet duyduğunu açıklayan Irak Başbakanı İbadi, Türkiye-Rusya krizinin ardından Türkiye aleyhtarı açıklamalar yapmaktadır.

                Bütün bu gelişmeler Rusya'nın Türkiye'ye karşı uzun vadeli bir yıpratma harekatı yürüttüğünü ortaya koyuyor. Türkiye'nin Suudi Arabistan, Katar ve ABD destekli Sünni hilaline karşı Rusya-Suriye-Hizbullah-Irak-İran destekli Şii hilali bölgede karşı karşıyadır. Bu arada NATO'dan 'ön cephede Müslümanların olduğu bir savaşta yerimiz yok' türünden bir açıklama geldi. Türkiye yönünden durum son derece kritik ve tehlikelidir.

                Gerilim sürecinin uzaması halinde bu durumdan Türkiye-Türk Dünyası ilişkileri de büyük ölçüde etkilenecektir. Rusya'nın uzun dönemli bir yıpratma mücadelesine başladığına göre Türkiye'nin buna göre bütün hazırlıklarını yapmak durumundadır.

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları