V. Klâsik Türk Edebiyatı Sempozyumu...

A+A-
Ahmet SEVGİ

Son yıllarda aynı zevk ve düşünceleri paylaşan Üniversite öğrencilerinin “Türkçe Topluluğu”, “Tarih Topluluğu”, “Tiyatro Topluluğu”,  “Felsefe Topluluğu...” gibi değişik adlar altında bir araya gelerek çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiklerini görüyoruz. Bu öğrenci toplulukları içerisinde adını en çok duyuranlardan biri de şüphesiz ki Erciyes Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu “Klâsik Türk Edebiyatı Topluluğu” dur.
Diğer etkinlikleri yanında, 2007’den bu yana 5 ayrı “Klâsik Türk Edebiyatı Sempozyumu” gerçekleştiren bu topluluğu ve rehber hocaları Prof. Dr. Atabey Kılıç’ı tebrik etmek gerekir.
“Klâsik Türk Edebiyatı Topluluğu” nun, edebiyatımızın önemli simalarından biri adına düzenlemiş olduğu sempozyumları şöyle sıralayabiliriz:
1) I. Klâsik Türk Edebiyatı Sempozyumu. 25-26 Mayıs 2007. (Prof. Dr. Tunca Kortantamer anısına) Bu Sempozyumda sunulan bildiriler yayımlanmıştır. (Kayseri, 2009.)
2) II. Klâsik Türk Edebiyatı Sempozyumu. 15-16 Mayıs 2008. (Prof. Dr. İsmail Ünver adına)
3) III. Klâsik Türk Edebiyatı Sempozyumu. 13 Şubat 2009. (Prof. Dr. Cem Dilçin adına)
4) IV. Klâsik Türk Edebiyatı Sempozyumu. 4-5 Mayıs 2009. (Prof. Dr. Abdülkerim Abdülkadiroğlu adına)
5) V. Klasik Türk Edebiyatı Sempozyumu. 16-18 Ekim 2009. (Prof. Dr. Harun Tolasa hatırasına)
Klâsik Türk Edebiyatı Sempozyumlarının beşincisi, Mardin Artuklu Üniversitesi-Erciyes Üniversitesi Klâsik Türk Edebiyatı Topluluğu ortaklığıyla geçtiğimiz hafta sonu Mardin’de yapıldı.
“Gönül ne çay ister ne kahve//Gönül sohbet ister çay kahve bahane” hesabı hocaların daha çok görüşüp kucaklaştıklarına şahit olduğumuz “Sempozyum”da elbette güzel tebliğler de sunuldu.
Açılış konuşmalarını müteakip açılış tebliği olarak Prof. Dr. Cemal Kurnaz’ın “Enderunlu Vâsıf’ın Devr-i Saâdet Özlemi: O da bir zaman imiş...” adlı tebliği dinlemeğe değerdi. İşte o konuşmadan bir pasaj:
“İyilik ve bağış sahibi cömert kişiler ancak bir zaman var imiş. Enderunlu Vâsıf kendisi görmemiştir ama bir zamanlar iyilik ve yardım diye bir şeyin olduğunu duymuş. Eskiden dostlar, dostlarını feda etmezmiş. Dostlar arasında insanlık ve mertliğin geçerli olduğu zamanlar eskide kalmış. Bu zamanda, ikiyüzlülere muhabbet gösterilmektedir. Dostlar arasında sevgi de ancak bir zamanmış. Helva gecelerinde yaşanan zevkler ve tatlı sohbetler mazide kalmış... Bu olumsuzluklar ortamında şiire, sanata edebiyata kim değer verir?”
Açılış bildirilerinden sonra “Lâlezâr” ve “Gülzâr”  salonlarında iki gün süren oturumlarda yaklaşık 100 bildiri tartışıldı.
Bu arada şunu da hemen belirtelim ki  “V. Klâsik Türk Edebiyatı Sempozyumu” nun Prof. Dr. Harun Tolasa hatırasına ithaf edilmiş olması takdire şayan bir davranış olmuştur. Keşke sempozyum organizasyonuna Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi de iştirak etmiş olsaydı. Zira, Prof. Dr. Harun Tolasa, Konya’da (Seydişehir, 1938) doğmuş ve Konya Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı iken 1983’te vefat etmişti... Ama yine de sağ olsunlar S. Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden beş hoca sempozyuma katılarak sundukları tebliğlerle kadirşinaslıklarını göstermişlerdir.
Sempozyumda sunulan bildirilerin bir an önce yayımlanması temennimizle yazımızı noktalıyoruz...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları