Van'da PKK'yı kudurtan manzara

A+A-
Behiç KILIÇ

Kürt vatandaşlar gerçekten büyük fedakârlıklar yapıyorlar, vatanın dirlik ve birliğine katkıları muhteşemdir... Kürt vatandaşların bu hasletinin, can ve mal güvenliklerinin ağır şekilde tehdit altında olmasına rağmen sürmesi faşist eşkıya çetesi PKK’yı iyice zıvanadan çıkarıyor!..
Mesela şu manzara..
Van Ferit Melen Havaalanı davul zurna sesleriyle çınlıyor, boyunlarında ayyıldız armalı poşular bağlı Kürt gençleri halay çekiyorlar... Anaları gurur dolu, onlara el çırpıyor..
Gençler asker ocağına uğurlanıyor, Van çınlıyor... Sadece Van değil, tüm bölgede, bütün ülkede olduğu gibi gençler askere gidişi kutluyor... Ajans haberlerinde Cizre’de elleri kınalanan, uğurlarına kurban kesilen gençleri görüyorum. Mardin’in Midyat ve Dargeçit ilçelerinden 2 bin asker adayının uğurlanışı göz yaşartıcı.. Midyat’taki törende, Süryani Kiliseler Yönetim Kurulu Başkanı Anto Nuay da hazır, toprağının çocuklarını askere selametliyor heyecanla..
İşte eşkıyayı kudurtan tablo budur...
Bir de bunun üstüne, Tayyip Erdoğan’ın doldurduğu, bölgedeki seçim meydanları...

***

Faşistin, Vandal’ın
ağababası!.

Siyasetin ünlü “Gel bakalım Hasip!” beyi, ağzını doldura doldura, “Faşistler, Vandallar”  diye fırsattan istifade söyleyeceğini söylemişti. Şöyle bir dönüp bakıversin şehir sokaklarına..! Partidaşlarının organize ettiği, vahşileştirilmiş sürülerin taşıdıkları tehdit ve dehşeti bir gözlesin de görsün faşisti, Vandalı!..
PKK, Diyarbakır’ı tehdit etti,  “AKP mitingine gitmeyin” diye, istediği sonucu alamadı... Van için kolları sıvamıştı... Şehri basan dağdan gelmeler, bildiriler dahi dağıttılar. Üstelik bu bildirilerini, Tayyip’le kavga eden medya patronunun mevkutesinde de ayrıntılı biçimde yayımlattılar!.. Eşkıya Vanlı’ya  “Yarın hiçbir dürüst yurtsever demokrat bunların mitingine katılmasın. Bizler bulunduğu her alanı, caddeyi, sokağı eylem alanına dönüştürmeli. Katil ve hırsızların Van kentine girmeleri görkemli serhıldanlarla protesto edilmelidir.
Mitinge gidenler halkımızın hedefi olacaktır. Van’daki araçlar AKP’lileri taşımasınlar, karşılamaya gitmesinler. Giderlerse sorumlusu biz olmayacağız. Mitinge bir gün kala bu uyarıyı yapıyoruz. Van halkını mitinge değil yapılacak protesto eylemlerine katılmaya davet ediyoruz” diye “namlu” gösterdi... Bu “tehdit”, bunları etekleyen malum partinin mensuplarınca da adeta resmileştirildi!.. Özdal Üçer ve Fatma Kurtulan adlı TBMM mensupları liderliğinde benzer açıklama yapıldı..
Sonuç, Vanlı PKK’yı takmadı, Tayyip meydanda ful çekti...
PKK buna da kudurdu. Kapıkulları da “beceriksizlik fatura edilir” endişesiyle daha da cevvalleşecek artık!..


Sinan abi takipte!..

Gazeteci Sinan Yurtkulu, bu hafta da vatandaşın nabzını tuttu, şunları dinledi:
İsmail Şen, İstanbul’u taşıyan otobüs şoförlerinden.. Oğlu, cilt hastası olarak doğdu. Bir yaşından bu yana Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ve Plastik Cerrahi Servisi’nde tedavi görüyor. 7 yıldır tıbbi operasyonlardan geçiriliyor... Geçenlerde yine ameliyat olacaktı. Kol ve bacaklarının röntgeni gerekti. İsmail yakınıyor: “Radyoloji bölümüne başvurdum. Paran varsa öğleden sonra çekelim. Paran yoksa 6 ay 10 gün sonra geleceksin dediler. Hani, ’Sağlıkta Dönüşüm’sayesinde tüm sağlık sorunlarımız anında  çözülecekti...”

Kapanan atölyeler
Esnaf ve sanatkârımızın başöğretmeni Suat Yalkın’ın vefatından sonra İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanlığı’na yeni seçilen Faik Yılmaz’ın konuğu idim. Sohbetimizin bir bölümü, tekstil ve konfeksiyon sektörünün mutfağı olarak tabir edilen fasoncuların sıkıntılarıydı... Başkan Yılmaz, son verilere göre İstanbul’da 9 bin atölye kapandı, hükümetimizi, fasoncuların sorunlarını dikkate almaya çağırıyorum dedi. Atölye kapanmaları her gün artarak devam ediyor. Tekstil ve konfeksiyon atölyeleri sosyal barışımızın dinamosudur. Fasoncular atölyelerini kurarken devletten tek kuruş kredi almıyor, kendi imkânlarıyla insana iş veriyor.

Yılmaz başkan, sanayicilerimizin krizi bahane ederek fason imalatçılarını mağdur etmemesi gerektiğini özellikle söyledi.

Yazarın Diğer Yazıları