Vatandaş açılımın neresinde?!

A+A-
Behiç KILIÇ

Bursalı vatandaş, kendisine mikrofonu uzatan muhabire, içinden taşanı yansıtıyor..
“PKK çetesinin bayrağı, Apo posteri serbest, ben Azerbaycan bayrağı gösteremeyeceğim öyle mi?..”
Öfkeli ve şaşkın...
“Açılım” gereği!..
Başbakan “Bedeli ne olursa” diyerek bu  “açılım” işini sahipleniyor. Başbakan kendisindeki halk desteğinden emin..
Gerçekten öyle mi?.
Bu  “açılım”  meselelerinde vatandaş kendisini tek başına iktidarda tutacak desteği vermeyi sürdürüyor mu?..
Öyle olmasa  “Köşk”  planları yapan Başbakan bu kadar emin ilerlemez.. (Emin mi!!?) Net olarak söyleyebileceğim şu.. Başbakan’ı tek başına iktidar yapan o  “muhafazakar inanç” desteği var ama..
Artık “du bakali, n’olcek?!”  çizgileri geçilmiş “at Üsküdar’a” varmak üzere!..
Vatandaşın kafasında da soru işaretleri beliriveriyor artık.. “Açılalım da sonu ne olacak?!”  Bu açılım “Yorgan gitti kavga bitti” açılımı mı olacak, memleketin sonu ne?!
Başbakan “vatandaş desteğini”  Bursa’da bir yönü ile test etme imkanı buldu (Tabii Abdullah Gül de..) Yani, iktidar partisine desteğini belediye başkanı, milletvekili çıkarma teveccühü ile gösteren Bursa, Ermeni açılımı konusunda istenilen tam desteği verdi mi?..
“Azerbaycan Bayrağı açma demezsen bi şey olmaz..!”  tavrı mesajdır İktidara...
Bursalı diyor ki;
“Abdullah Gül, Ermenistan’da maçtayken, Ermeniler ona korsan Karabağ bayrağı açtılar ses çıkmadı.. Burada Azeri bayrağını yasaklatıyor..”
Bursa’da “açılım” Bursalı’ya, bir inceden   çarpmış oldu. Azeri Bayrağını “kapatamadı”..


“Karabağ’ı satma!..”
Tabii  “Bursa’da bayrağı kurtarmakla”  mesele bitmiyor, milyonlarca Azeri kardeşimiz son derece tedirginler.. Büyük güvenceleri Türkiye’nin tepelerine bir balyoz indirme ihtimali bile onların tedirginliğine yetiyor...
Azeri yönetimi, “Karabağ için verilen sözler”  çerçevesinde duruyor... Bu konuda geri adım atılacağını düşünmek istemiyor..
Ama özellikle, yerinden yurdundan edilmiş, perişan haldeki Karabağ ahalisi ayaklanmış durumda..
Bakü sokaklarındaydılar.
İşgal altındaki Karabağ’ın kurtarılması için çalışan sivil toplum kuruluşu Karabağ Azatlık Teşkilatı (KAT) Türkiye’ye,  “Ermeni’ye sınırı koşulsuz açmayın”  çağrısı yaptı.
Onlara göre, olan bitenin izahı şu..
“Avrupa Birliği ve ABD dayattı, bu imza öyle atıldı” ..
Diyorlar ki;
“Ermenistan Karabağ’daki işgale son vermedikçe TBMM bu protokollere onay vermesin...” 
Azeri’nin kafasında  “o konuşma” var..
“Başbakan Erdoğan’ın Azerbaycan gezisi sırasında Milli Mecliste yaptığı konuşmanın sonucu bu olmamalıydı. Açıkca belli oluyor ki, Türkiye, Ermeni oyununun        bir parçası olmayı kabul etmiştir. Oynanacak milli maça Azerbaycan bayraklarının sokulmasının yasaklanmaya çalışılması ise çok anlamsız bir adımdır. Tabii ki Türkiye Ermenistan arasında             imzalanan protokolün ve diyalog sürecinin bir uzantısıdır bu adım. Türkiye hükümetinin kimden yana tavır aldıklarının da bir göstergesidir.”
Tepki, Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği önüne taştı..  “Açılım” ın ettiğine bakın.. İki Türk devletinde olanlara.. Türkiye Azerbaycan bayrağını yasaklayan gelişme!.. Azerbaycan’da Türkiye’yi protesto.. “Açılım”ın ne menem bir iş olduğu belli..
Azeriler, Türkiye’nin Bakü’deki Büyükelçilik binası önünde, ellerinde pankartları ile bağırıyorlar: “Türkiye, Karabağ’ı Ermenilere Sattı”
Allah göstermesin..


Milyar dolar..
Azerinin istediği, elinden alınan toprağı...
“Ya Karabağ, Ya Ölüm”, “Şuşasız Karabağ Karabağ’sız Azerbaycan olmaz” diyorlar..
Başbakan’ın, “Bedeli ne olursa olsun” dediği açılıma ödediği ilk bedel Azeri halkından.. İlk defa bu oldu ve posterleri yakıldı, Abdullah Gül’ünkilerle beraber..
Ermeni sınır kapısının açılması, Karabağ’ın üzerinden geçen bir silindir gibi yorumlanıyor..
“Ermenistan tam çökmüş bir ülke ve Ermenistan için sınırların açılması, ilişkilerin kurulması hava su kadar önemlidir. Eğer bunları istiyorsanız işgal ettiğiniz Azerbaycan topraklarından çekileceksiniz demelidir. Bu protokollerin parlamentodan geçmesi Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarından çekilmesi ve 1 milyon Azerbaycan Türkünün memleketine dönmesinden sonra kabul edilmelidir. Bizim Türkiye’den beklentimiz budur..”
Gerçekten öyle... Diaspora, Ermenistan’a her yıl 1 milyar dolar gönderiyor, bu parayı kesecek.. Ermenistan bunu göze alıyor çünkü  “açılım”  daha cazip.. Elde bu koz var iken Karabağ yok sayılamaz...

Yazarın Diğer Yazıları