Viyana’da polis PKK’lılarla bir olup Türklere saldırdı: Avusturya PKK’lılara sahip çıktı

Viyana’da polis PKK’lılarla bir olup Türklere saldırdı: Avusturya PKK’lılara sahip çıktı
Avusturya'da geçtiğimiz hafta 4 gün üst üste gösteri düzenleyen PKK'lılar Türklere ve Türklere ait işletmelere saldırdı. Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, PKK'lılara sahip çıkarken Türklere yönelik eleştirilerde bulundu.

Avusturya’da dört gün boyunca seri eylemler yapan, PKK sembolleri taşıyan yasa dışı terör örgütü PKK militanları ile Türkler arasında perşembe ve cuma günü, Viyana- Favoriten bölgesinde çıkan olaylar nedeniyle iki ülke karşılıklı olarak elçileri çağırdı.

Başkentte ortam gergin ve saldırgan PKK'nın yarattığı gerilim, Türkleri tedirgin ediyor. Eylemlerde 300 kişi birbirine girdi, 11 gözaltı, 7 yaralı var. Viyana'daki Bakan-Türk elçi toplantısında ise sert tartışma oldu.

Sözcü'de yer alan habere göre Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, eylemcileri savundu ve "Onlara terörist ya da PKK destekçisi diyemezsiniz." dedi.

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun da, "Viyana'nın iyi yerlerinde eylem yaptırdınız. Bir de korudunuz." diye cevap verdi. Bakanlıkta, diplomaside pek görülmemiş dozda sesler yükseldi.

BAKAN PKK'LILARI SAVUNDU

Pazartesi Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun'u, Dışişleri'ne çağıran Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Avrupa'da yasaklı terör örgütü PKK'yı açıkça savundu. Türkiye'nin "Yangına benzin döktüğünü" iddia eden Schallenberg, Ankara’yı olayları tırmandırmakla suçladı.

Avusturya'daki Türkleri eylemcilere saldırttığını bile öne süren Bakan, "Eylemcileri, terör örgütü destekçileri diye tanımlamayın. Bunu tasvip etmeyiz" dedi.

Bu arada muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti de yaptığı açıklamada, PKK'lı göstericilere karşı çıkan Türkleri "faşist", PKK'lı eylemcileri ise "demokrat" olarak niteledi.

"SİZİN KORUMANIZDA EYLEM YAPIYOR"

Ozan Ceyhun, Ankara'nın tavrını yansıttı ve "PKK'lıları Viyana'nın göbeğinde eylem yaptırıyorsunuz. PKK'lılar korumanız altında günlerdir eylem yapıyor. Bu nasıl bir terörle mücadele? Ülkenizde yasak olan terör örgütüne bakışınız bu mu?" diye konuştu.

Bu sözlerle ortam gerildi. Dışişleri Bakanı Schallenberg bizzat, "Gelecekte bu tür açıklamalardan kaçının, sizi men ederim." diye sert uyarıda bulundu. 

Türkiye ise aynı sert tonda Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırıp uyarılarını bildirdi.

PKK yandaşı gruplara nasıl olup da dört gün eylem hakkı verildiği, PKK'nın yasaklı sembollerinin taşınmasına nasıl göz yumulduğu soruldu. Bu tavrın PKK yasağına uymadığı da, ayrıca polisle birlikte Türk vatandaşlarına saldırıldığı, bazı iş yerlerine zarar verildiği hatırlatıldı.

  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş