Washington, Ankara'nın çöküşünü bekliyor

A+A-
Savaş SÜZAL

Öncelikle sizlere Washington’dan haberler vereyim. Biliyorsunuz, Büyükelçi Nabi Şensoy Washington’dan ayrılıyor. Bu nedenle geçen hafta içinde Elçilik konutunda bir veda resepsiyonu vardı. Bu toplantıya katılanlar ilginç kişilerdi. Gece içinde Washington’daki Musevi lobisinin katılımı dikkat çekecek boyutlardaydı. Sanki Ankara’ya mesaj veriyorlardı, sizin sevmediklerinizi biz seviyoruz diye. Benim duyduklarım yaşanan bu gerginlik oyunları kim ne derse desin Washington’da hoş karşılanmıyor.
Geceye katılanlar arasında eski Amerikan büyükelçileri ile milletvekili ve senatörler de vardı. Bunlar arasında Türkiye yanlısı milletvekilleri ile konuşunca Erdoğan’ın çıkışının bu grupta da kan kaybına neden olduğunu fark ettim. Öte yandan Beyaz Saray’dan Erdoğan’ın destek bulamamasına karşılık, askerler arası diyaloğun oldukça sıcak bir ilişki halinde devam ettiğini fark ettik. Pentagon belli ki şimdilik Ankara’daki Genelkurmay ile yakınlaşmış durumda. Sonuçları ne olur bilemem.
Bir de bizim basında bazı laflar var. Erdoğan’ın muhalefet için, Truva atı olarak hazırladığı Sarıgül olayına ABD’den destek aldığı konusunda. Yanlış sevgili okurlarım, yanlış. Sarıgül buradan, daha önce yaptığı bir gezide skandal ile sonuçlanan ziyareti Amerikalılar tarafından iptal edilerek döndüğü için Amerikalı yetkililer kendisini gayet yakından bilir. Ve bu tür bir siyasetçinin çok kolay yıkılacağından da emindirler. Böyle bir ata oynamazlar. Belki destek başka kaynaklardan yapılmıştır. Onu bilemem. Ama o destek zaten iktidarda değil mi?
Arınç’a suikast komedyasını Anayasa açılımı izledi. AKP, AB’yi kullanarak kendi amaçlarına ulaşmaya çalışıyor. AB’nin, askeri siyasetten uzaklaştırın çağrısında muhalifleri susturmak için Ergenekon olayını yaratmışlardı. Şimdi AKP, anayasa olayını kullanarak Tayyip Bey’i Başkanlık sistemine sıçratmaya çalışacak.
Kürt açılımı da açılmaya başladı. Hatırlarsanız bu konunun Amerikan planı olduğunu ve beşli bir çözüm konusunu gündeme getireceğini yazmıştım. Bugünlerde AKP’lilere dikkat edin ve tarafları da parmak hesabı sayın. Yakında yapılacak seçimlerde tek başına iktidara gelemeyeceği belli olan AKP, cezaevinden çıkaracağı bebek katiline de siyaset olanağı vererek, Başbakan yardımcısı ve koalisyon ortağı yapacak. Gördüğünüz gibi bu konular gerçekleşiyor. Adam İmralı’dan şartlar ileri sürmeye başladı.
Öte yandan artık AKP ve yandaş basın, yürütülen iftira kampanyalarını savunacak mazeret bulamamaya başladı. Mehmet Ali Ağca’nın hapisten çıkışında kullanılabilecek bir iftira için de uyarı var. İpekçi’yi de Ergenekon öldürtmüş, Papa’ya da Ağca’yı Ergenekon saldırtmış olabilirmiş. Bakın gördünüz mü ne cevherler var ortada. Ergenekon konusu bir iki aya kadar sonuca bağlanacak. Zira AKP yeteri kadar muhalefeti sindirdi.
Sevgili okurlarım, sizlere Türkiye’nin gerçek gündeminin ekonomi olduğunu yazıyor ve altını çizmeye çalışıyorum. Ancak bu konu sık sık AKP tarafından sulandırılıyor. Hükümetin zamları bir bir dökülmeye başladı. Enerji, akaryakıt ve şimdi de halkın ana besin maddelerine zam yapıldı. Bu zamlar şu ana kadar hükümetin memur ve işçilerle emeklilere yaptığı zamları fersah fersah geçti.
İnanın önümüzdeki günlerde bakın ne yeni zam ve vergiler icat edilecek. Maaşını bankalara doğrudan gönderen emekli bile farkında olmadan yeni vergiden etkilenecek. AKP iktidarı bekleyin daha ne şeytanlıklar ortaya çıkaracak.
Sevgili okurlarım önümüzdeki günlerde Türkiye gerçek olarak dünyanın yaşadığı ekonomik krizi tüm ağırlığı ile hissedecek. Bu durum toplumun sosyal mayasını da bozacak, göreceksiniz. Hırsızlıklar, soygunlar artacak, halkın suça yönelişinde bir yükselme görülecektir. Tabii bu arada Meclisteki suçlular dokunulmazlık zırhına büründüğü için de seçimlere rağbet artacaktır emin olun.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları