Washington’a AKP akını

A+A-
Savaş SÜZAL

Sevgili okurlarım, anlaşılan Ankara’da işler iyice kötüye gidiyor. Sizler bulutlu havayı da göremiyor gibisiniz. Başbakan’ın şu, hani bir türlü geçmeyen soğuk algınlığı veya gırtlak sorunundan söz etmiyorum. Erdoğan’ın sesinin kısılması, yoksa başka bir olayın, yavaş yavaş hızını artırarak sonunu mu getiriyor? Yakında göreceğiz. Olaylar daha önce tahmin ettiğimden hızlı gelişiyor.
Ne hikmetse ve neredeyse ampul iktidarının bakanları ve milletvekillerinin yarısı Washington’u tavaf ediyor. Belli ki herkes aktarmalı kulaktan kulağa değil, doğrudan bir şeyler öğrenmeye çalışıyor. Bu hafta AKP ekibinin öncülüğünü ve keşif kolu görevini Ali Babacan yaptı.
Babacan, IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantılarına katıldı ve duyduğumuz kadarı ile ABD’de Türklere ait sermayenin Türkiye’ye aktarılması için temaslarda bulundu. Akil Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yardımları da pek işe yaramadı. Ama zaten Amerika’daki sermaye de o kadar kolay zokayı yutacak gibi değil.
AKP’li bakanların ikincisi, AB’den sorumlu bakan Egemen Bağış, o da Washington’da. ATAA liderlik toplantısına katılacak. Aslında oldukça tehlikeli bir iş yapıyor. Toplantının adı liderlik olunca Tayyip Bey, yerine oynuyor sanabilir. Karışmam. Egemen Bağış tam da Beyaz Saray, Ermeni soykırımı konusunda bildiri yayınlayacağı sırada Washington’da olmayı tercih etmiş.
Bağış 23 Nisan’ı ABD başkentinde Washington’da geçirecek. Her ne kadar katılacağı ve konuşma yapacağı gruplar kendilerine yakın olsa da ortada mayın var. Washington’daki Türklerin büyük bir çoğunluğu Atatürkçü ve AKP’lilerin deyimiyle ulusalcıdır. Bakarsınız Egemen Bey’e ters sorular ve tepkiler de gelebilir. Buradakileri Türkiye’de olduğu gibi korkutup susturamazsınız da. Göreceğiz işi Türkiye’deki kadar kolay kıvırabilecek mi?
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve bir bakanlık heyeti ABD’de Los Angeles ve Chicago’ya, ardından Washington’a geliyorlar. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ile Ulusal Sağlık Enstitüsü’nü ziyaret edecek ve irfan alıp Amerikan başkentinde ince temaslar yapıp Türk derneklerinin toplantılarına katılacaklar. Onlar da hafta sonunda Washington’dan ayrılıyor.
Son grup TBMM’den. İç Tüzük Uzlaşma Komisyonu üyeleri yarın Washington’da olacak. Onlar da ABD Kongresi’nin yasama prosedürleri üzerine incelemelerde bulunacaklar. Heyette AKP’den Kayseri milletvekili Mustafa Elitaş, Ankara milletvekili Haluk İpek, CHP’den Bursa milletvekili Turhan Tayan, İzmir milletvekili Oğuz Oyan,  MHP’den Isparta milletvekili Süleyman Nevzat Korkmaz, Kütahya milletvekili Alim Işık, BDP Adana milletvekili Murat Bozlak, Şırnak milletvekili Hasip Kaplan yer alıyor. İşin komik tarafı, bu heyetin temasları basına kapalı. Bunlar da 27 Nisan’da Türkiye’ye dönüyor.
Şimdi tüm bu gezilerin Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Beyaz Saray ve Washington ziyareti öncesine gelmesi ne kadar büyük rastlantı değil mi? Bu da gösteriyor ki AKP iktidarı bıçağın keskin ağzı üzerinde yürüyor. Bir yanlış hareket hop düşebilirler. Düşmemesinin tek nedeni birilerinin hâlâ koltuk çıkması.
İşin garip tarafı Amerikan kamuoyu iki büyük patlamayla sarsılmış durumda. Boston patlamasının hemen ardından ABD basın yayın organları, terör saldırısının Arap veya Müslümanlardan kaynaklandığı tezini salladılar. Durum şimdilerde bir iç terör konusu gibi görünüyor. Yakında ortaya çıkar.
Ama ardından Teksas’taki gübre fabrikasında meydana gelen patlama ve çok sayıda ölü ve yaralı. Bu konuda Türkiye, ABD’ye ne teklif edebilir ki. Kendisi teröristlere boyun eğmişken.
ABD’den aslında Tayyip Bey’e seyahati öncesinde garip bir mesaj verildi. Düşünün, bir zamanlar Tayyip Bey’i en etkili liderler arasında gösteren Time dergisi bu kez bir terör örgütü lideri ile bir tarikatbaşını seçti. Gülen ve Öcalan. Yani bu yayın artık sen devre dışısın demek değil de nedir. Ama korkmaya mahal yok. Apo’yu hapisten çıkarıp siyasete sokmadan ve anayasayı kuşa çevirtmeden Tayyip Bey’i indirmez patronlar.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları