Ya yaza kadar iflas edersek!

Ya yaza kadar iflas edersek!
Başbakan iş dünyasına seslenmiş..'Yaz aylarıyla birlikte süratle işler yoluna girecek' demiş!..

Peki ya..

Yaza kadar iflas edersek..

Yaza kadar işsiz kalırsak..

***

Sormak lazım, işler niye bozuldu..

2002'den beri hep tek parti hükümeti var..

Son seçimde 23 milyon 680 bin kişi oy verdi.. Seçmenin yüzde 49.4'ü..

Her iki seçmenden biri..

Oysa oy..

İstikrarsa istikrar..

O veren seçmen sormaz mı; ekonomi neden bozuldu?

Dolar neden dört liraya dayandı?

İşsizlik neden yüzde 12'lere fırladı.. (aslında yüzde 18)

Her dört gençten biri neden işsiz?

Faiz neden yüzde 11?

Benzin neden beş lirayı geçti?

Firmalar neden sürekli işçi çıkarıyor?

Esnaf neden siftah yapamıyor?

İnsanlar neden elini cebine atmıyor?..

Mehmet Tezkan Milliyet

***

Ne yapacaktınız da Anayasa engel oldu?

-------

 Başbakan Binali Yıldırım, bakanlarıyla referandum stratejisini tartışmak için bir toplantı yapmış. Abdulkadir Selvi'nin, Hürriyet'te yazdığına göre Başbakan "Bu kampanyada üzerinde duracağımız iki şey, ekonomi ve terör olacak" demiş.

Şunu söylemeliyim ki eğer strateji bu ise "evet" kampanyasını yürütecek olanların işi çok zor.

(…)

 Belli ki "Bu tür sorunlarla mücadele için başkanlık çok önemli" zemininde bir propaganda yürütülecek.

 İyi de o zaman sormaz mı vatandaş, "Hangi yetkiniz azdı da ekonomiyi düzeltemediniz, terörü önleyemediniz" diye

Bu ülkeyi 15 yıldır tek başınıza yönetmiyor muydunuz?

Meclis'ten istediğiniz kanunları geçirmediniz mi?

Olağanüstü hal ilan ettiniz, artık Meclis'e bile gerek kalmadan istediğiniz KHK'yı çıkartmıyor musunuz? Ne değişecek Anayasa değişince?

Bir tek şey değişecek: Türkiye, tekkiye, tek adam yönetimine girecek, Meclis'in işlev ve yetkilerinin önemli bir bölümü kaybolacak.

Mehmet Y. Yılmaz Hürriyet

***

Meclis devre dışı

-------

… Başbakan Binali Yıldırım "Parlamento etkisini yitirecek diyorlar, hadi ordan" derken "parlamentonun etkisini yitirmeyeceği" konusunda halka net bir açıklama yapmalıdır.

Bugün OHAL şartlarında Meclis yerine Cumhurbaşkanı kararnameleriyle terör konusu dışında da her yasa yapılabildiğine göre Meclis 15 Temmuz'dan bu yana "devre dışı"dır.

Yeni anayasada Meclis'in denetleme yapmasını sağlayacak "gensoru ve sözlü soru sormaları" kaldırılıyor. Ayrıca "milletin seçmediği, liderler tarafından belirlenen milletvekilleri" veya çoğunluğu cumhurbaşkanı tarafından seçilecek "yargı"nın Kanun Hükmünde Kararname'leri denetlemesi de imkansız.

Yeni anayasaya karşı çıkanlar söz edilen sistemin Türkiye şartlarında "denetim mekanizmalarından yoksun bir sistem" olacağı için buna karşı çıkıyorlar.

Güngör Mengi Vatan

***

Bahçeli anayasası tarihe geçecek

--------

Niçin tarihe geçeceğini yazının sonuna bırakıp, gizli kapılarını aralamaya başlıyorum.

Anayasa değişikliği "Başkan'a onu tek adam yapabilecek" olağanüstü yetkileri vermekle kalmıyor, seçime girmemiş birinin ülkeyi aylar, hatta yıllarca yönetebilmesine de imkan sağlıyor! Çünkü bu Anayasa metninin 106. maddesine göre; Cumhurbaşkanı dilediği kadar yardımcı atayabiliyor. Bunun için ilkokulu bitirmek, 18 yaşını doldurmak, askerlikle ilişkisi bulunmamak yeterli olabiliyor. Yani Cumhurbaşkanı bu özellikleri taşıyan birini (yakın akrabası da olabilir) yardımcılığına getirebiliyor. Yardımcının milletçe seçilmiş olması da gerekmiyor!..

 * * *

Diyelim ki Cumhurbaşkanı diğer yardımcılarıyla birlikte, böyle birini yardımcı olarak seçti. Sonra da hastalandı veya yurt dışına çıktı. Bu durumda ne olacak? Ne olacağını yine aynı maddeden okuyalım: "Cumhurbaşkanı'nın hastalık ve yurt dışına çıkma gibi sebeplerle geçici olarak görevinden ayrılması hallerinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cumhurbaşkanına vekâlet eder ve Cumhurbaşkanına ait yetkileri kullanır…"

 * * *

Hangi yardımcının bu yetkileri kullanacağı metinde yer almıyor! Diyelim ki 18 yaşını doldurmuş muhteris yardımcı erkenden kalkıp, diğerleri uykudayken Cumhurbaşkanı koltuğuna oturuyor!

Böylece bir anda Genelkurmay Başkanı da dahil olmak üzere, devletin tüm kurumlarını yöneten bürokratları görevden alabilme ve yerlerine dilediğini getirebilme yetkisine kavuşuyor!..

Bunlar öylesine yetkiler ki; OHAL ilan edebiliyor, Meclis'i feshedebiliyor, hatta ve hatta kendisini atayan Cumhurbaşkanı'nı bile tanımayabiliyor!.. İstediği takdirde bu yetkilerle ülkeyi yıllarca yönetebiliyor!

Çünkü "Bahçeli anayasası" hem Cumhurbaşkanı'na hem de yardımcılarına bu çılgınlıkları yapma konusunda engel getirmiyor!..

Uğur Dündar Sözcü

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş