Yabancı gemiyi terk mi ediyor?

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Borsa İstanbul’da geçen hafta oldukça ilginç bir olay yaşandı. Perşembe günü borsa endeksi yaklaşık 2 bin puan artı iken bir anda borsanın lokomotifi olarak görülen İş Bankası, Halk Bankası, Garanti Bankası ve Vakıfbank hisse senetlerine öyle bir satış geldi ki, hiç kimse bir anlam veremedi.
Borsa endeksi bir anda bu sert satışlarla eksiye geçti.  Herkes özellikle İş Bankası hisse senedindeki bu sert satış dalgasını anlamaya çalıştı. Hisse senedinde alış ve satış işlemleri bir yıl önce gizlendiği için kimse satışın nereden ve kimin tarafından yapıldığını anlayamadı.
Seans bitti ve günlük takas işlemleri belli olduğunda hasar da ortaya çıktı.
Burgan Yatırım tarafından satışlar yapılmıştı. Hem de ne satışlar.
Öyle ki, Burgan Yatırım 14 milyon lot İş Bankası, 8 milyon lot Garanti, 1 milyon 800 bin lot Vakıfbank, 1 milyon 200 bin lot Halkbankası ve 3 milyon lot da Yapı Kredi sattı.
Satışlar öyle garip yapıldı ki, borsacı tabiriyle “Alıcıyı nerede bulursan yapıştır” şeklinde oldu.  Bu panik satışla İş Bankası gibi dev bir bankanın hissesi adeta yaprak gibi döküldü.
Şimdi Perşembe gününden bu yana herkes Burgan Yatırım’ın aracılık ettiği bu müşterinin satışına anlam vermeye çalışıyor. Neredeyse yarım milyon dolarlık satışla ilgili tabii ki çeşitli komplo teorileri de yazıldı.
Kimine göre, SPK’nın Gezi Parkı olaylarından sonra yaşanan düşüşteki işlemlerin incelenmesine tepki olarak satış yapıp Türk piyasası terk edilmişti.
Bazı çevrelere göre ise, Türkiye’deki gelişmelerden korkan yabancı satıp çıkmıştı.
Burgan Yatırım’ın bu müşterisinin kim olduğu yolunda net bir bilgi yok. Ama dediğim gibi söylenti çok. Söylentileri bir kenara bırakıp gerçeklere baktığımızda kafaları karıştıran hareketin halen devam ettiğini görüyoruz. Gezi olaylarından çok önce başlayan satış dalgası her fırsatta sürüyor.
Bu bir gerçek!
Endeks toparlıyor gibi yapıyor ve ertesi günü yeniden bir yabancı satışı geliyor.
Yerli yatırımcı pek olmadığı için burada kimse şu ya da bu spekülatörü suçlayamıyor. Zaten yabancının kontrolündeki bir borsada yerli spekülatör mü kalır?
Borsanın hareketi ilk 10 hisse senedinde oluşuyor. O da bankalar. Büyük holdinglerin hisse senetlerinde bile öyle ciddi bir hareket yok.  Her şey üç beş banka hisse senedinde dönüyor.
Garanti Bankası ve İş Bankası hisseleri borsayı bir anda eksiye veya artıya geçiriyor.
Gün içinde en sert hareketler Garanti Bankası hisselerinde oluyor. Cuma günü 7.07’ye kadar düşen senet bir anda 7.40 liraya kadar yükseldi.
Borsa istanbul bu hareketlerle adeta sarhoş gibi. Bu hareketlere hiç bir analist anlam veremiyor. Çünkü borsayı kontrol altında tutan yabancıların ne yapmak istediğini kimse bilmiyor. Tıpkı Burgan Yatırım aracılığı ile son bir saatte milyon dolarlık satışlara anlam verilememesi gibi.
Oysa borsada 10 hisse senedi yok! 500’e yakın senet var. Ama iş yabancıların kontrolündeki senetlerde oluyor.
Örneğin bir dönem borsanın en hareketli hisse senetlerinden Doğan grubu adeta kaderine terk edilmiş durumda. Doğan Yayın Holding hisse senedi 0.66 kuruştan işlem görüyor.
Bu saatten sonra borsada ne olur?
O soruya borsanın kontrolünü elinde bulunduran yabancılara ve borsayı bir avuç sıcak para uğruna yabancıya teslim edenlere sormak lazım.
Borsa ne olur?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları