Yahudiler yakılacak mıydı! (1)

A+A-
Arslan TEKİN

Türkiye’de Yahudileri yakmak için fırınlar mı kuruldu?
Nazilerin Yahudileri fırınlara attıkları gibi, Türkler de mi atacaktı?
İstanbul Balat’ta fırın kurulduğundan bahsediliyor!
Bu konunun işlendiğini belirtmiştim.
Rıfat Bali’nin, değer verdiğim bir araştırıcı olduğunu yazmıştım biliyorsunuz.
“Balat fırınları” meselesini araştıran bir isim de Rıfat Bali’dir.
Hınçakçı-Taşnakçı zihniyet -ne yazık ki içlerinde “Türkler” var- milletimizi mahkûm ettirmek için ellerinden geleni yapıyorlar:
Tarihte ne olmuşsa, aleyhimize de çıksa araştırılsın... Ortada belge varsa hiçbir şeyi örtemezsiniz... Her şeyi tarihin şartları içinde ele almalıyız. Ama mesele siyasî zemine kaydırılmış ve intikam ateşi körüklenmiştir. Bizim itirazımız bunadır. Kendisine yabancı, uşak ruhlu bazı “aydın Türkler”in düşmanlığı bizi yaralamaktadır.
Pontus meselesi kaşınmakta, Ege’de Rumların katliama uğratıldığı yazılıp çizilmektedir. Bu, daha “Ermenici” iddialar gibi ayyuka çıkmamıştır.
“Balat Fırınları” konusu açılınca hemen dikkat kesildim. Geçmişte “fırın” meselesi mahkemelik olmuş, ben yeni öğrendim.
Benimki yeniçerinin Yahudi’den Hz. İsa’nın hesabını sormaya kalkmasına benzedi!
Başkaları da benim gibi yeni öğrenir ve meselenin üzerine gidelim, diyebilir. Sonra olur olmaz şeyler yazılıp düşmanlıklar körüklenebilir. Bunun önüne geçilmelidir.
“Balat fırınları” meselesinde “mahkemeye veren” i dinledim. Sonra mahkemeye verileni (Rıfat Bali) dinlemek gerektiğini yazdım.
Rıfat Bali Bey önceki gün yazıyı okuyunca -bir arkadaşı haber vermiş- beni aradı. Uzun uzun konuştuk. Sonra fırınlarla ilgili makaleyi ve mahkeme zaptını gönderdi; bir de mektup ekledi. Mektubu sonra yazacağım... Rıfat Bey, mektupta çok önemli bir hususa dikkat çekmiştir.
“Balat fırınları” meselesi nasıl ortaya
çıkıyor?
Rıfat Bali’nin Tarih ve Toplum dergisinde çıkan yazısından takip edeceğiz:
“İkinci Dünya Savaşı yıllarında savaşın ve Nazilerin işgali eşiğinde olan bir Türkiye’de yaşayan azınlıklar arasında en çok Yahudiler dehşete kapıldılar. Dehşete kapılmanın nedeni Nazilerin baskısıyla Türkiye’deki Yahudilerin de temerküz kamplarında toplattırılıp soykırıma tâbi tutulacakları söylentisi oldu. İzmir’in Karataş semtinde özel bir fırın kurulduğu ve Yahudilere ‘sizleri burada yakacağız’ denildiği söylendi. Dr. Eli Şaul da İzmir’de Bahribaba Parkı’ndaki alanda inşa edilmiş ancak hiç kullanılmamış olan bir binanın İzmir Yahudileri tarafından Yahudileri yakmak için kurulmuş olan fırınlar oldukları söylentilerinin dolaştığını yazdı. İstanbul’da Balat semtinin Demirhisar Caddesi’nde inşa edilen Yahudi cemaatine ait Or Ahayim Hastanesi’nin bitişiğinde bulunan, bir dönem Et ve Balık Kurumu’nun bir deposu olan ve Bedrettin Dalan’ın belediye başkanlığı sırasında yıkılan bir bina Balat Yahudileri arasında ‘Los Ornos de Balat’ (Balat Fırınları) diye anıldı. Balat’lı birçok Yahudi bu binanın II. Dünya Savaşı yıllarında inşa edilmiş olan insan yakma fırınları olduğunu iddia etti. Bu inancın Balat’lı Yahudilerin zihinlerinde yer etmesinde bir yerde o dönemin Türkiye’sinde geçerli olan antisemit hava içinde bazı anti-semit kişilerin Türkiye Yahudilerini korkutmak için ‘sizleri fırında yakacağız’ demelerinden de ileri geldi.” (“İkinci Dünya Savaşı Yıllarında Türkiye’de Azınlıklar: ‘Balat Fırınları’ Söylentisi”, Tarih ve Toplum, S. 180, Aralık 1998)
Yarın devam edeceğim.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları