Yalçın: Kürtler kendi bölgelerinde kendi haklarını koruyabilecekler

Yalçın: Kürtler kendi bölgelerinde kendi haklarını koruyabilecekler
MHP'li Yalçın, katıldığı canlı yayında "Kürt seçmene ne vaat ediyorsunuz" sorusuna "Birliği, bütünlüğü, kendi bölgelerinde, kendi haklarının, kendilerince serbestçe kullanılmasını vaat ediyoruz" cevabı verdi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, katıldığı canlı yayın programında, referanduma ilişkin açıklamalarda bulundu. Devlet Bahçeli'nin seçimlere son 2 gün kala yaptığı eyalet çıkışını değerlendiren Yalçın, "Genel başkanımızın sözleri bir uyarı niteliğindedir, "evet" çıkacağına inanıyoruz." dedi.

Program sunucusunun anayasa değişikliği sonrasında Kürt seçmene ne vaat ediyorsunuz sorusuna yanıt veren Yalçın, "Birliği, bütünlüğü, kendi bölgelerinde, kendi haklarının, kendilerince serbestçe kullanılmasını vaat ediyoruz" demesi dikkat çekti. 

DANIŞMANLAR GÖREVDEN ALINSIN TALEBİ YOK

Eyalet isteyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarıyla ilgili de konuşan Yalçın, danışmanların görevden alınmasını istemediklerini şu sözlerle ifade etti: “Genel başkan verdiği sözden dönmez. Danışmanlar görevden alınsın talebi yok."

EYALET ÇATLAĞI

Bahçeli’nin ‘eyalet çıkışının’ ülkücü camiada çatlaklar oluşturabileceğine yönelik eleştirilere ise Yalçın “Bunu zaten kaşıyan çevreler var. Özellikle bizim partimiz üzerinde ‘hayır’ verilmesi konusunda anamuhalefet başta olmak üzere manipülasyona giren çevreler var. MHP çok net olarak ifade ediyorum. Başlangıçtan itibaren yeni anayasa için garanti olmuştur. Nasıl sahada çalışmıssa aynı noktada durduğunu ifade etmiştir” dedi.

SORU İŞARETİ KALMASIN

MHP’li Yalçın, Bahçeli’nin canlı yayında sarf ettiği “Ben olsaydım görevden alırdım” şeklindeki yorumuna ilişkin soruya ise “Sayın genel başkanının ikazı sonrasında gerek Cumhurbaşkanı gerek Başbakan kafalanda soru işareti kalmaması konusunda net açıklamada bulunmuşlardır. Uygun bir gelişmedir. 18 maddede eyaleti getiren veya çağrıştıran bir madde ve yaklaşım da yok. Olsaydı MHP zaten bunun içinde ve tarafı olmazdı. Bundan sonrası içinde böyle sir tepki yok. Anayasa 123. maddesi çok açık ve net. Sayın cumhurbaşkanı kararname ile böyle bir düzenleme yapamaz.  Bizim aldığımız intiba çok net ve rahat tartışmaya meydan vermeyecek  şekilde bir evet oyunun çıkacağı yönünde biz bu öngörü üzerinde duruyoruz” yorumunda bulundu.

MHP EVET İÇİN ÇIRPINDI

CNN Türk canlı yayınında konuşan Yalçın “Öncelikle Ülkücü hareketin hassasiyetini bir defa daha hatırlatmak istedi. Bu tarz açıklamaların sürece zarar verebileceği konusunda uyarıda bulundu. Yoksa referandumdan evet çıkması noktasında çabaları boşa çıkaracak bir çıkış değildi. 2 aydır MHP elindeki tüm gayreti gösterirken insanlarımızın ‘neden evet deme hususunu izah ederken’ bir danışmanın böyle açıklama yapmmasını eleştirdi. Kararımızın değişkenliği yönünde herhangi bir laf sarf etmedi” diye konuştu.

TEKLİF GELMEDİ

Bahçeli'nin açıklamaları siyaset kulislerinde 'AK Parti ile MHP arasında eyalet sistemi konusunda anlaşma mı var?' tartışmalarına neden olmuştu. Yalçın, bu iddiaya da yanıt vererek, "Böyle bir anlaşma sözkonusu değil. Görüşmelerde bize böyle bir teklif gelmedi" dedi. 

İÇİMİZDE HALA FETÖ'CÜLER VAR

Her siyasi parti kendi ile ilgili notlar tutmuştur. Biz de köklü bir siyasi partiyiz. Bizim partimizde ayıklanmaya başlandı. Vakti saati geldiğinde gereğini yapacağız. Kurunun yanında yaş yanmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Referandumu görelim, bir ülkenin yolunu açalım. Kimseyi töhmet altında bırakmayalım. Zamanı geldiğinde açıklayacağız bunların kim olduğunu.

EVET ÇIKARSA ERKEN SEÇİM OLMAZ

Yüzde 50 yi bulmak bir Cumhurbaşkanı için bulmak hiç de kolay değil, toplumun geniş kesiminden büyük destek vermesi gerekiyor. STK'lar, dernekler büyük bir kitleye ihtiyaç var. 2019'a daha çok var. Doğmamış çocuğa elbise biçmek gibi bir şey oluyor. 2019'da AKP ve MHP işbirliği için şimdiden konuşmak doğru olmaz. Evet çıkarsa erken seçim olma ki kanaatim Evet çıkacağı yönünde...

BAHÇELİ 2 GÜN KALA "ÜLKÜCÜLER HAYIR DİYEBİLİR" İMASINDA BULUNMUŞTU

Devlet Bahçeli dün akşam katıldığı NTV – Star Tv ortak canlı yayınında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Şükrü Karatepe'nin  eyalet sistemiyle ilgili sözlerine yazıların sert tepki göstermiş “Öyle bir açıklamayı yapan insanlar ya Adalet ve Kalkınma Partisi'nin hedefini sabote ediyorlar veya bir iç pazarlıkla görevlendirilmiş konuşmacılar bunlar. Bunları zaman gösterecek. Eyalet sistemini getireceğiz diye bir danışman cumhurbaşkanı danışmanı olarak söylüyor ve cumhurbaşkanı da buna ses çıkartmıyor kabulleniyor ise o zaman 2 gün içinde eyalet sistemine karşı olan üniter yapıda düşüncesi olan ülkücülerin kararı ne olabilir?” demişti.

İlgili Haberler
Yalçın'dan, CHP'li Özel'e ağır benzetmeSemih Yalçın'dan, Taha Akyol açıklamasıMHP'li Tanrıkulu, "Güneydoğu oyları bizim sayemizde arttı"MHP'li Yalçın, "bu bir başarıdır"
Etiketler: , , , ,
  • Yorumlar 31
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş