Yandaş medya sınıfta kaldı

Yandaş medya sınıfta kaldı
Türkiye sandık başına gitmeye hazırlanırken yaklaşık 2 aylık seçim sürecinde yandaş medya saatlerce AKP ve Cumhur İttifakı'na yer verirken muhalefet bazı kanallarda hiç yer bulamadı.

TBMM ve Cumhurbaşkanı seçimleri için iki aylık propaganda dönemi sona ererken televizyon kanallarında bugüne dek olmadığı kadar “yanlı yayın” yapıldı. Bazı haber kanallarında sadece Cumhur İttifakı'na yönelik yayınlar yapılırken muhalefete tek saniye süre ayrılmadı.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre: Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) CHP'li üyeleri, propaganda döneminde TRT, Kanal 24, AKİT TV, TGRT Haber, CNN Türk, NTV, TV Net ve Ülke TV'nin yayınlarını inceledi. 

RTÜK Üst Kurulu üyelerinin yaptığı araştırmaya göre, Mayıs ve Haziran aylarında Kanal 24'te 155 saat AKP, 3 saat 27 dakika da MHP yayını yapıldı. AKİT TV ise 78 saatini AKP'ye, 2 saat 48 dakikasını MHP'ye ayırdı. TGRT Haber'de aynı tarihlerde 78 saat AKP, 3 saat 25 dakika MHP yayını yapıldı. TV NET ise ekranlarından tam 86 saat AKP için 5 saat ise MHP için yayın yaptı. Ülke TV de tek sesli yayıncılığın adreslerinden birisi oldu. Bu kanalda 126 saat 56 dakika AKP, 4 saat 9 dakika da MHP yayını yapıldı. Bu kanalların ortak özelliği ise CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi'ne hiç süre vermemeleri oldu.

ANA AKIM MEDYA DA SINIFTA KALDI

Türkiye'nin önde gelen haber kanalları arasında gösterine CNN Türk ve NTV de propaganda döneminde muhalefete ayırdığı süre göz önüne alındığında “sınıfta kalan” televizyon kanalları arasında yer aldı. 30 Nisan ve 21 Haziran tarihleri arasında CNN Türk'te 97 saat AKP, 4 saat MHP yayını yapılırken 35 saat CHP yayını yapıldı. Diğer partilere süre tanınmadı.

NTV'de ise yaklaşık 100 saat AKP, 6 buçuk saat MHP yayını, 35 saat ise CHP yayını yapıldı. İYİ Parti bu ekranlarda 6 saate yakın yer bulabilirken Saadet Partisine bir saat süre verildi. HDP, NTV ekranlarında da yer alamadı.

İlgili Haberler
Vergiler Erdoğan'ın propagandasına gittiKoray Aydın'dan TRT yayınında TRT'ye çok sert sözler
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş