Yargı 'iyi niyetlere' emanet edilemez

Yargı 'iyi niyetlere' emanet edilemez

MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Yalçın, Anayasa değişikliği ile ilgili tartışmaya Hürriyet'te "katkı" verdi. Orada diyor ki "Yargı bağımsızlığının güvencesi milli iradedir. Güvence, milli uzlaşma bilincidir. Güvence demokrasinin erdem ve emniyet duvarıdır".

Prof. Dr. Yalçın güzel sözler söylüyor. Fakat "demokrasinin erdem ve emniyet duvarı" ancak bir "temenni" olarak anlamlı. Anayasalar söz konusu olduğu zaman dilekler, iyi niyetler, beklentiler işin içine karıştırılmamalıdır. Anayasalar, bağlayıcı metinlerdir ve uygulayanın kişisel iradesinden bağımsız olarak kendi kurallarına uyumun güvencesini de yaratmalıdır.

"Yargı bağımsızlığının güvencesi milli iradedir" denildiği zaman, bunun mekanizmalarının da Anayasa'da yer alması gerekir. Anayasa değişikliği eğer referandumda kabul edilirse, partili Cumhurbaşkanı'nın belirleyeceği bir yargı düzeni geliyor. "Partili Cumhurbaşkanı iyi niyetli olur, bu yetkiyi kendi anlayışına göre bir yargı kurmak için kullanmaz" diyemeyiz. Bu ülkenin gerçeklerini hepimiz biliyoruz.

(...) Günün birinde gerçekten iyi niyetle hareket etmeyen birisi, Cumhurbaşkanı seçilmeyi başarırsa hukukumuzu kime emanet edeceğiz?

Mehmet Y. Yılmaz Hürriyet

***

Cesareti varsa karşıma çıksın!

-------

Karaciğer nakli ile hayata dönen Çalışma ve Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan, hasta yatağında bile ülke sorunlarıyla uğraşıyor, referandum için "Tabii ki hayır diyeceğiz" diyor.

Halen Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Okuyan MHP kökenlidir. Bu nedenle Devlet Bahçeli'yi yakından tanıyor. "Onun, Alparslan Türkeş zamanındaki halini, karşısında nasıl durduğunu da iyi bilirim" diyen Okuyan, Devlet Bahçeli'nin iktidar partisine koltuk değneği olmakla büyük hata yaptığını belirterek şunları söylüyor: "Eğer bunu neden yaptığını açıklayabilecekse gelsin karşıma bu konuyu tartışalım. Ama bu konuşma ve tartışma sonunda ortada Devlet Bahçeli diye biri kalmaz. Bu nedenle karşıma çıkmaya cesaret edemez. Bahçeli'nin iktidar yandaşlığı yapması benim için sürpriz olmadı. Devlet Bahçeli ve ülkücüler ayrıdır. Devlet Bahçeli, Türkiye'ye karşı büyük kötülük yapan adamdır. Siyasi kayıtlara bu böyle geçecektir."

Rahmi Turan Sözcü

***

Ne diyordu Bay Bahçeli

--------

Sevgili okurlarım, Devlet Bahçeli isimli parti başkanının akıl almaz çelişkileri sürüp gidiyor. Kısa süre içerisinde 180 derece çark etmeyi başaran, dün kara dediğine bugün ak diyebilen bunun gibi ikinci bir siyasetçiyi projektörle arasanız zor bulursunuz.

(...)

6 Mayıs 2015. Seçim öncesinde partisinin Kastamonu mitinginde konuşuyor: "Diyor ki başkanlık sistemi gelirse Türkiye çok başlılıktan kurtulur. Birden bire sanki sihirli el değmişçesine siyasi rahatlığa, ekonomik refaha kavuşacakmışız. Yalanın bu kadarına da pes doğrusu denir..."

(...)

...Üç gün sonra, seçimden hemen önce bu kez 9 Mayıs 2015 günü partisinin Manisa mitinginde konuşuyor: "Türkiye prangalardan kurtulsun ve şaha kalksın, daha hızlı karar alınsın, daha süratli iş yapılsın sözleri, gerçek ve sinsi amaçların üzerini örtmek için piyasaya sürülen yalanlardır. Amaç başkadır, hesap başkadır. Başkanlık federasyon demektir. Bu da Türkiye'yi bölünmeye götürecektir. İmralı canisi ile pazarlıklarda, yeni anayasa ile bölünme yolunun açılması amaçlanmaktadır. Başkanlık sistemi bu ihanet sürecinin sonuçlandırılması için istenmektedir."

Şimdi bu Devlet Bahçeli'ye ne demeli!..

(...) Bu akıl almaz çelişkileri konusunda Türk Milleti'ni de bırakın bir yana, hiç değilse partisine ve tabanını oluşturan yurtsever ülkücülere yapacağı bir açıklama yok mudur? Ne diyorsunuz Bay Bahçeli, bir konuşsanız da öğrensek!

Emin Çölaşan Sözcü

***

Bunu anlatmak gerek

------

Bu referandumun bir seçim olmadığını...

Ak Parti iktidarının ve Cumhurbaşkanı'nın "referandumda ne çıkarsa çıksın aynen göreve devam edeceğini...

Burada tartışılan konunun "parlamenter rejimden başkanlık sistemine geçiş ve tüm kurumların-yetkilerin denetime yer bırakmayacak şekilde tek elde toplanması" olduğunu halka anlatmak gerekiyor.

Yapılacak en büyük yanlışlardan biri toplumu "partiler" bazında bölmek olacaktır.

Güngör Mengi Vatan

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş