Yargıtay'dan zamlı kira kararı. Milyonlarca kiracıyı ilgilendiriyor

Kiracıları ve ev sahiplerini ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Alınan karara göre yasal sınır olan yüzde 25’in üzerinde bir kira artışı yaşanması durumunda kiracı, geriye dönük olarak aradaki farkı ev sahibinden talep edebilecek.

Yargıtay'dan zamlı kira kararı. Milyonlarca kiracıyı ilgilendiriyor

Enflasyonla birlikte fahiş biçimde artan ev kiraları, kiracı ve ev sahipleri anlaşmazlıklarını artırdı. Geçen Temmuz ayında kira artışlarına getirilen yüzde 25’lik sınırlama, çoğunlukla uygulanmıyor. Yargıtay, aldığı bildirilen yeni bir kararla bu duruma dikkat çeken bir çözüm getirdi.

CNN Türk’ten muhabir Buse Deviren ve kameraman Caner Emre Kınacı’nın haberine göre, yüzde 25’lik kanuni artış talebi olan kira bedelinin fazlasını ödediği takdirde geriye dönük olarak fazlasını talep edebilecek.

Söz konusu kararı CNN Türk’e yorumlayan Avukat Şengül Karslı, “Her iki tarafı da koruyan bir karar” dedi. Kararın emsal olmasını beklediğini belirten Karslı, “Bu fahiş fiyatları, bedelleri ödeyemeyen kiracılar, kirayı vereni de mağdur edecek. Hukuka uygun davranılmasını sağlamak için hukuk kuralı ihlal eden sözleşmeler geçersizdir diye hüküm de mevcut aynı madde içerisinde. Kiracılar, ödedikleri fazlayı belirsiz alacak davasıyla geri alma imkanına kavuşacaklar bu Yargıtay kararını emsal göstermek suretiyle” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar