Yasemin’in ev sahibi hastanede

A+A-
Savaş SÜZAL

Hatırlamıyor musunuz, Yasemin Çongar’ın evini kiraladığı, zamanın ABD Dışişleri Bakanlığı müsteşar yardımcısı, Birleşmiş Milletler ABD Daimi Temsilcisi, Bosna fatihi(!) Richard Holbrooke şu sıralar hastanede. Bosna cinayetleri ardından Sırpların ellerini yıkayıp çıkmasına yardım eden ve Kıbrıs Özel Temsilciliği sırasında Denktaş’tan fırça yiyen bu kıdemli diplomatın durumunu doktorlar, kritik diye tanımlıyor.
Holbrooke’un Washington’daki evinde kiracıyken, mektuplarını taşıyan, o zamanın Milliyet muhabiri, şimdinin Taraf gazetesi etkili yöneticisi Yasemin’in mutlaka Washington’a atlayıp gelmesi ve bir geçmiş olsun demesi gerekir. Adamın çok emeği geçti kendisine çok. Merak ediyorum, acaba WikiLeaks belgelerinde bulunan telgraflarda Holbrooke neler yazıyor bizim siyasiler hakkında?
WikiLeaks dedim de aklıma geldi.  WikiLeaks sitesinde yayımlanan belgelerdeki Türkiye haberleri beni hiç şaşırtmadı. Açıkçası bizlerin bilip, habire sizleri uyardığı, ama sizlerin de görmek, duymak istemediği, yalaka ve yandaş basının haber değeri bulmadığı bu konular, gerçeklerin resmileşmiş hali. Beni en çok güldüren, Türkiye’de istihbarat toplayan diplomatların telgraflarına bizim ampul takımının gösterdiği tepki. Dava açacaklarmış. Tayyip Bey Amerikalı diplomatları Türk gazeteciler sandı galiba.
Hadi biz alıştık, kafamıza, gözümüze, oturuşumuza kalkmamıza, yeme ve içmemize karışıyorsunuz, peki elin gâvurunun bir şeyi algılamasından kafasındaki ve işindeki değerlendirmeden size ne? Hem de AKP’nin oluşturduğu bu komisyonun başına belgelerde en fazla yolsuzluk konusunda gündeme getirilen Abdülkadir Aksu’yu getirerek. Ne yapacaklar Amerikalı diplomatları dava edeceklermiş. Washington’da kargalar bile gülüyor.
Ama bence en tehlikelisi, Türkiye’de oynanan bu çirkin oyunu gören Avrupa ve ABD’nin yani Batı’nın kendi çıkarları için seslerini çıkarmamaları. Yani bize insan hakları, demokrasi konusunda örnek olduğunu iddia edenler, yapılan insan hakları ihlallerini kendi ulusal çıkarları için görmediler. Aslında bizdeki salaklığa kızıyorum. Ne bekliyorduk ki.
Bize demokrasi masalı okuyanlar, Suudi Arabistan’da krallığı, öteki Arap ülkelerinde şeyhlikleri, emirlikleri desteklemiyorlar mı? Bir gün ağızlarından eleştiri duyuyor musunuz? Duyamazsınız. Aynı gidişat bizim AKP yönetiminde de var. Hani demokrasi masalı okuyan Erdoğan ve taifesi bir gün, bu Arap ülkelerini eleştiriyor mu? Eleştirmez onlardan para bekliyorlar. Onlar tezgâhlarından geçirip Türkiye’nin parçalanması için hazırlayıp destek verdiler.
Bu arada ABD Başkanı Obama, Erdoğan’ı aramış. Arar ya, belki özlemiştir. Belki Erdoğan ve tayfasının son günlerde yaptığı akıl almaz mantık dışı açıklamaları konusunda uyardı kendisini. Belki de olayı abartma, geriden gelenleri engelleyemiyoruz. Aman ha sen ayağını sağlam bas, geriden gelenler daha da tehlikeli falan diye uyardı. Zira bu ara Türk-ABD stratejik ortaklığı pek mantıklı gelmiyor kimseye.
Terör örgütüne yenik ilan edilmiş, saygınlığını yitirmiş bir ordu ile Türkiye’den kim korkar. Artık bölgede konuşan ama iş üretmeyen bir ülke var. Neden korksunlar, saygı duysunlar ki. Bunun için gereken iki önemli etken para ve güç de yok. Girilmez kozmik odalarına girilen, komutanlarının konuşmaları dinlenebilen bir ordudan kim korkar ki? Her türlü saldırı planı derhal yandaş medya ile PKK’ya servis yapılmıyor mu? İşte bu nedenle yalnızca lafta, Amerika’nın Türkiye stratejik ortağı. İnanın Ankara’dan da herhangi bir çekincesi yok.
Bence Obama, Ermenilerin Türkiye’ye açacakları tazminat davaları konusunda uyardı Tayyip Bey’i. Belki duydunuz, ABD Temyiz Mahkemesi Türkiye’ye dava açmayı engelleyen kararı bozdu. Yakında burada tazminat davaları patlak verir. Ama asıl büyük fırtına geriden geliyor, siz hâlâ Beşiktaş, Galatasaray ve Fener’e yapılan yabancı futbolcu transferlerini konuşun. Ekonomik kasırga kapıda.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları