26 Eylül 2021 Pazar
İstanbul Hava durumu İstanbul 27°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Hasan DEMİR
Hasan DEMİR

Türkiye'ye karşı Irak Çekiç Güç'ü

[email protected]
+
Aa
-
29 Kasım 2007 Perşembe

Önce, tarih şuurundan nasipsizler eliyle ABD Irak’a davet edildi. Yani bugün ısırdığımız dikenli çalının çekirdeğini Özal ekti.
Sonra Bağdat’takine,  “36. Paralelin kuzeyine geçme!”  yasağı kondu ve bu yasak Türkiye’ye yerleşen “Çekiç Güç”  tarafından sağlama alındı. İşte bu  “Çekiç Güç”  ve ona destek veren içimizdeki çapsızlar el ele vererek Irak’ın kuzeyinde şu günlerde Türkiye’nin  “toprak bütünlüğü” ve  “birlikte yaşama ülküsünü” tehdit eden  “Güney Kürdistan” ı kurdu.
Biz o günlerde,  “Yapmayın, yarın Barzani bir tarafına bir İngiliz, diğer tarafına da bir Amerikalı generali oturttuğu basın toplantısında, ’Kürdistanı kurdum’ derse elinizden ne gelir?”  diye çırpındığımızda, “Hadi ordan sen de, Amerika gibi akıllı bir ülke NATO’dan müttefiki koskoca Türkiye’yi mi tercih eder, yoksa kıytırık bir aşireti mi?” türünden tepeden bakmaları ve dudak bükmeleri ile horlandık. Ve işte bugünlere geldik.
Bugün Barzani Türkiye’deki Kürtleri telaffuz edebiliyor da Türkiye’yi yönetenlere Türkmenlerin adı bile telaffuz ettirilmeyerek, varlıkları inkâr ettiriliyor.
Ve bugün Washington Barzani’nin  “Güney Kürdistanını” Türkiye’ye kabul ettirmiş ve hamisi olduğu PKK için ’siyasi çözüm üretin’i dayatmış, yani koskoca Amerika, NATO’dan müttefiki koskoca Türkiye’yi değil, Barzani ve PKK’yı çoktan tercih etmiş durumda. Son gelen haberlere göre Washington yönetimi Irak hükümetiyle petrollerin paylaşımı ve Irak’ta sürekli kalmak için bir dizi anlaşmayı da imzalamış bulunuyor. Artık Irak’ın güvenliği, Irak’ın istikrarı ve Irak’ın kuzeyinin varlığı ABD için Türkiye’nin toprak bütünlüğü, Türkiye’nin istikrarı ve Türkiye’nin güvenliğinden çok daha önemli hale gelmiş bulunuyor. Sıra neye geldi biliyor musunuz?
Sıra ABD’nin Irak’ın kuzeyine iyice yerleşmesine ve orada tıpkı bir zamanlar Türkiye ile Saddam’a karşı  yaptığının benzerini Barzani ve Irak’la birlikte Türkiye’ye karşı yapmaya geldi. Yani yarın öbür gün, meselâ on yıl sonra, Irak’ta oluşturulan Çekiç Güç yine meselâ  “Diyarbakır’ın doğusu güvenli bölgedir”  der ve Türkiye’ye,  “Sakın ola ki bu sınırı ihlal etme, canın yanar”  derse ne yapacağız!
(Sanki bugün olan bu senaryodan farklı mı?)
Hatırlayalım, Amerika önce Barzani’yi Saddam’a çullandırmadı mı? Çullandırdı. Saddam isyan eden Kürtlerin üzerine yürüyünce,  “Burada bir soykırım var ey BM, bu işe birlikte el koyalım!” tezgâhı tertiplemedi mi?
Tertipledi.
Peki bugün Türkiye’de olanlar farklı mı?
 DTP’nin şu günlerde yapmak için çırpındığı o günlerde Barzani eliyle Irak merkezî hükümetine ABD tarafından körüklenen Barzani isyanından farklı mı? DTP Kürtleri Ankara’ya isyana, Türkleri de Kürtlere saldırıya zorlamıyor mu? DTP ABD’ye rağmen böyle tezgâhlara yeltenebilir mi? Elli defa,  “ABD’li diplomatlar güneydoğuyu mesken tuttu, ’Bırakın şu birlikte yaşama inadınızı’ propagandası yapıyor” diye yazmadık mı? Bunu o günkü DTP’nin Batman İl Başkanı, “Bunlar Türk-Kürt savaşı için çırpınıyor”  diye açıklamadı mı?
Bir gün ABD Irak’ta oluşturacağı  “Çekiç Güçün”  namlularını Türkiye’ye çevirip,  “Diyarbakır’ın doğusuna geçmeyin, vururum!”  derse siz o gün ne yaparsınız?
Sakın ola ki bu soruya 14 yıl önce,  “Barzani iki yanına aldığı İngiliz ve ABD’li generallerin ortasında, ’Kürt devletini kurdum’derse ne yaparsınız?” sorumuza verdiğiniz,  “Saçmalama, ABD Barzani’yi mi Türkiye’yi mi tercih eder?” cevabını vermeyiniz.
Çünkü bu cevapla,  “Ben ihaneti tercih ediyorum”  cevabı arasında bir fark kalmamıştır.
Yani  ne yapacaksanız bir an önce yapınız.
“Bizden ümidin var mı?”  derseniz üzgünüz,  “Pek de ümitli değiliz.”
Çünkü sürekli hata yaptınız.
Tarihe, ilme, millete ve Atatürk’e değil, günlük endişelere ve  “Haçlı seferi başlattım”  diyen Bush’un BOP’una kulak verdiniz.
Başımıza örülen bütün çoraplar sizlerin teptiği fırsat ve gaflet ipliklerinden dokundu...

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Muhatap
Muhatap
Ahmet B. ERCİLASUN
Muhatap
28 Şubat'a içeriden bakış
28 Şubat'a içeriden bakış
Arslan TEKİN
28 Şubat'a içeriden bakış
Bilinçli kur tuzağı mı?
Bilinçli kur tuzağı mı?
Esfender KORKMAZ
Bilinçli kur tuzağı mı?
Gençleri sokakta bırakan plansızlık
Gençleri sokakta bırakan plansızlık
Fatma ÇELİK
Gençleri sokakta bırakan plansızlık
Aşıda kafalar karışık!
Aşıda kafalar karışık!
Gülay TUNÇEL
Aşıda kafalar karışık!
Terörün arkası, Erdoğan'ın resti!..
Terörün arkası, Erdoğan'ın resti!..
Mehmet FARAÇ
Terörün arkası, Erdoğan'ın resti!..
MHP de AKP ile birlikte çöküyor
MHP de AKP ile birlikte çöküyor
Orhan UĞUROĞLU
MHP de AKP ile birlikte çöküyor
Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş
Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş
Mehmet YARDIMCI
Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş
MHP misyonunu yitirmiştir...
MHP misyonunu yitirmiştir...
Yavuz Selim DEMİRAĞ
MHP misyonunu yitirmiştir...