26 Eylül 2021 Pazar
İstanbul Hava durumu İstanbul 27°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Hüseyin Macit YUSUF
Hüseyin Macit YUSUF

Bölünme Hristofyas'ı neden korkutuyor?

[email protected]
+
Aa
-
18 Mart 2008 Salı

Hristofyas seçim kampanyasını ‘Kıbrıs’ın bölünmeye doğru gittiği ve acil olarak çözümün gerektiği’ söylemine oturtmuş ve kazanmıştır. Rumlara göre bölünme, Kıbrıs adasının kuzey parçasının kaybedilmesi demektir. Bölünme, adanın tümünün tek egemen hükümeti oldukları iddiasının sona ermesi demektir. Bölünme, Enosis ve Megali İdea emellerinin çökmesi demektir. Bölünme, kuzeyde KKTC’nin varlığının zaman içerisinde tanınması demektir. Bölünme, Türk askerinin ebediyen, mevcut kuvvetleri ile adada kalması demektir. Bölünme, yerleşik dedikleri Türkiye’den adaya gelenlerin geri gitmemeleri ve sayılarının daha da artması demektir. Bölünme, Rum göçmenlerin kuzeydeki mülklerine dönememeleri demektir. Bölünme, KKTC’nin 75 milyonluk Türkiye’nin de yardımıyla gelişmesi ve ileride Güney Kıbrıs’ı ekonomik ve hatta siyasi olarak tehdit etmesi demektir.
Bölünme, sözde Türk yayılmacılığının ileride adanın tamamı üzerinde tehdit oluşturması ve adanın güneyinin de Rumların egemenliğinden ve kontrolünden çıkması demektir. Dolayısıyla nihai hedeflerine ulaşıncaya kadar bölünmenin önlenmesi ve en azından mevcut statükonun devamı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) temel hedefidir.
Eski Başkan Papadopulos bu siyaseti başarıyla uygulamıştır. Ulusal Konsey’in belirlemiş olduğu bu siyaset çerçevesinde Papadopulos KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın uzattığı barış elini tutmamış, görüşme ve müzakerelerden kaçmıştır. AB üyesi olmuş ve adanın tek meşru idaresi olarak uluslararası kabul görmüş GKRY’nin Kıbrıs sorununun acilen çözülmesi gibi bir gailesi olmamıştır ve yoktur. GKRY ‘zaman’ faktörünü kendi lehlerine kullanmayı temel strateji olarak belirlemiştir. Bu stratejiye göre, Kıbrıs Türkü zaman içerisinde ekonomik ambargo ve izolasyonlarla bezdirilecek, ekonomik olarak zayıflatılacak, Anavatanları Türkiye ile arası bozulacak ve sosyo-psikolojik yönden dibe vuran Kıbrıs Türkü çaresizlikten Ruma sarılacak, teslim olacak ve Osmosis yolu ile eritilip yok edilecek. Annan Planı’na neden hayır dedikleri daha iyi anlaşılıyor, değil mi? Hristofyas’ın ‘zamanın’, Kıbrıslı Rumların aleyhine işlediğini belirtmesi de samimi ve gerçek düşüncesi değildir...
Hristofyas kendinden önceki Rum liderleri gibi bölünmenin adanın Elenleştirilmesini engelleyeceğine inanmaktadır. Geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği Atina’da, Kıbrıs’ın Elenleştirilmesine hizmet için göreve geldiğini açıklamadı mı?
Gelmiş geçmiş tüm Rum liderliği Kıbrıs Türklerinin statülerinin yükseltilmesi, devletimiz KKTC’nin veya ondan önce de Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin tanınmasından ödleri patlamamış mıdır? 70’li yıllarda ortaya konan ve Yunan Cuntasının da desteklediği ‘çifte enosis’e’ karşı Makarios’un tepkisi unutulmamalıdır. Yine o yıllarda sürdürülen müzakerelerin Kıbrıs Türkünün ‘otonom idare’ talepleri yüzünden çıkmaza sürüklendiğini hatırlamalıyız. Adanın taksimine yol açar diye onlarca çözüm planını Rumlar ellerinin tersiyle reddetmediler mi?
Hristofyas’ın müzakerelerde hedeflediği ise, uzlaşan, çözüm arayan taraf olarak görünmek ve zaman içerisinde yukarıda belirttiğim hedeflerine ulaşmaktır.
Hristofyas, bölünmeyi engelleyerek kurmayı tasarladığı Birleşik Kıbrıs yapısı içerisinde Kıbrıs Türkleri olarak bizlere eşit ortaklık hakkımızı iade etme gibi bir düşüncesi olmadığını zaten ‘Kıbrıs Türklerine 1960 antlaşmalarındaki haklarını geri vermemiz mümkün değildir’ diyerek açıklamıştır...
Anavatan Türkiye’nin AB’ye ille de üye olma sevdasını Hristofyas ellerini ovuşturarak kendi lehine kullanmayı beklemektedir. Türkiye’den Kıbrıs üzerinden taviz koparmayı hesaplamaktadır. Hristofyas’ın, AB 2009 İlerleme Raporu’nun açıklanacağı tarihe kadar acelesi yoktur. Gümrük Birliği Ek Protokolü çerçevesinde hava ve deniz limanlarının açılması ve Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkilerin normalleştirilmesi taahhüdünü Türkiye’nin bu tarihe kadar gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğine göre Türkiye’nin AB üyelik seyri karara bağlanacaktır. Hristofyas’ın ağzının suyu akmaktadır ve 2009’a kadar da müzakereleri gelişme sağlamadan sürdürecektir.
“Hristofyas bölünmeye karşıdır, adaya çözüm ve barış getirecektir” diye KKTC’de ve Anavatan Türkiye’de ümitlenerek sevinçten coşanların Rumu ve Hristofyas gibi takiyecileri tanıyamadıkları açıktır. Bölünmenin kalıcılaşmaması için Rumun mevcut isteklerinden ve hedeflerinden vazgeçmesinin gerekliliğini bir kez daha bu gafillere hatırlatmakta fayda vardır... Anavatan Türkiye’nin ve Kıbrıs Türkünün artık verecek tavizi yoktur...

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Muhatap
Muhatap
Ahmet B. ERCİLASUN
Muhatap
28 Şubat'a içeriden bakış
28 Şubat'a içeriden bakış
Arslan TEKİN
28 Şubat'a içeriden bakış
Bilinçli kur tuzağı mı?
Bilinçli kur tuzağı mı?
Esfender KORKMAZ
Bilinçli kur tuzağı mı?
Gençleri sokakta bırakan plansızlık
Gençleri sokakta bırakan plansızlık
Fatma ÇELİK
Gençleri sokakta bırakan plansızlık
Aşıda kafalar karışık!
Aşıda kafalar karışık!
Gülay TUNÇEL
Aşıda kafalar karışık!
Terörün arkası, Erdoğan'ın resti!..
Terörün arkası, Erdoğan'ın resti!..
Mehmet FARAÇ
Terörün arkası, Erdoğan'ın resti!..
MHP de AKP ile birlikte çöküyor
MHP de AKP ile birlikte çöküyor
Orhan UĞUROĞLU
MHP de AKP ile birlikte çöküyor
Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş
Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş
Mehmet YARDIMCI
Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş
MHP misyonunu yitirmiştir...
MHP misyonunu yitirmiştir...
Yavuz Selim DEMİRAĞ
MHP misyonunu yitirmiştir...