19 Eylül 2021 Pazar
İstanbul Hava durumu İstanbul 27°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Hasan DEMİR
Hasan DEMİR

Erdoğan'ın misyonu!

[email protected]
+
Aa
-
7 Mayıs 2008 Çarşamba

Başbakan Erdoğan’ın  “Kapansak bile misyon bitmez!” sözlerinden bizzat Genel Başkanı tarafından AKP’nin kapatılmasının kabullenildiği sonucunu çıkarmak mümkündür sanırız.
Kendilerini böyle bir sonuca taşıyan birkaç sebep olabilir. “Hukuk siyasallaştı” diyebilirler. İktidar dönemlerini soğukkanlı bir şekilde değerlendirmiş ve “Evet, kapatılacak sebepler üretmişiz!” sonucuna varmış da olabilirler.
“Kapansak da misyon bitmez” diyerek belki de her zaman yaptıklarını yapıyor, “mağdur ediliyoruz” mayasıyla kamu vicdanını kabartıp Mahkeme’yi kabaran bu vicdan altında kımıldayamaz hale getirmek istiyor da olabilirler. Amma bütün bunlar teferruattır ve aslolan Erdoğan’ın “Misyon bitmez” sözleridir. AKP’nin misyonu nedir? Sorsanız onlar elbette “Demokrasi” diyecekler,  “Halkın iradesi” diyeceklerdir. Oysa Türkiye’de sandığa yansıyan hiçbir zaman “halkın iradesi” olmamıştır ve dolayısıyla AKP de “Halkın iradesi” bir iktidar değildir. Biliyorum bu tür ifadeler meselenin künhüne vakıf olamayanları çıldırtıyor. “Yahu adam neredeyse yüzde 50 oy aldı, halkın iradesi bu değilse, o nedir?” diye hop oturup hop kalkıyorlar.
Kızmıyorum, mazurdurlar?!
Defalarca yazdık, “Seçim, farklı olanlar arasında yapılan bir tercih”tir. Türkiye’de partilerin birbirlerinden farkları yoktur. Cümlesi, “AB devlet politikasıdır” demektedir, cümlesi NATO’cu, cümlesi ABD’ci, cümlesi “Serbest piyasa ekonomisi” taraftarıdır. Hal böyle olunca seçim sadece Batı’nın Türkiye için önerdiği reçeteleri hangi diyetisyenin bu topluma uygulayacağını belirlemenin adıdır, milli iradenin değil. Bugün “milli irade” Türkiye’de ABD üslerini istemekte midir? Bugün “milli irade” “Ne pahasına olursa olsun Avrupa Birliği” diyenleri iktidar koltuğunda görmek mi istemektedir? Bugün  “milli irade”  Türkiye’yi yönetenlerin “Büyük Ortadoğu Projesinde Eş Başkan” olmasını istemekte midir? Bugün  “milli irade” Türkiye’ni nesi var nesi yoksa bir iki yıllık kârları karşılığı dün bu toprakları işgal edenlere satılmasını istemekte midir? Bugün “milli irade” Irak’ın kuzeyinde Kerkük ve Telafer’de Türkmenleri katleden ve topraklarına el koyan Barzani ailesinin devleti ile el sıkışılmasını istemekte midir? Soruları sayfalarca uzatabiliriz ve bunların hiçbiri “milli iradenin” talebi değildir amma AKP işte bütün bunları ve daha fazlasını yapmakta ve sonra da “Ben milli iradeyim” diyebilmektedir. Bu trajik bir durumdur. Çünkü Türkiye’de uygulanan “irade” Türk milletinin “milli iradesi” değil,  ABD’nin iradesidir, AB’nin iradesidir.
 Seçimlerin “milli iradenin” vatandaş ve dünyada Türk’ün iradesini hakim kılmak için değil yabancı iradelerin Türkiye’de etkin olmasını sağlamak için yapıldığı bir gerçektir.  Yani, Kurtuluş Savaşı gibi yalnız Türk milleti için değil bütün mazlum milletler için muhteşem bir örnek olan o zaferden sonra tren makas değiştirmiş, vagonlar Türk’ün suyunu müstevlinin değirmenine taşımaya başlamıştır. O saatten sonraki seçimler makinist ve diğer tren personelini yenileme seçimleridir, güzergâh değişmediği için  her seçim sonrası kazanan hep ABD ve ortakları ile onların Türkiye’deki görevlileri olmuştur.
Türk siyasi tarihinde ABD’ci olmayan bir iktidar gösterebilir misiniz?
Erdoğan’ın AKP’si  de bu sürecin en son ve en fanatik ürünüdür. O kadar fanatik bir üründür ki, ABD projelerinde “Eş Başkanlık” AKP’ye nasip olmuş, Türk askerinin başına çuval geçiren ABD, AKP tarafından, “Büyük devletler özür dilemez” diye savunulmuş, AKP’li yöneticiler Beyaz Saray’larda, “Bizi süpürmeyin, kullanın” bile diyebilmişlerdir. Bütün bunların ve iktidar icraatlarının hangisi “milli irade” ile bağdaşabilir? AKP icraatları tek tek halkoyuna sunulsa acaba bir tanesi için sandıktan “Evet” çıkar mı?
İşte AKP’nin ve diğerlerinin “misyonu” budur ve ufukta bu misyonun değişeceğine dair en ufak bir belirti yoktur. Yani Erdoğan, “Kapatılsak bile misyon sürecek” derken belki başka bir şey kastetmektedir amma, aslında, tarihi ve acı bir hakikati dillendirmektedir.

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Türk subayları önünde saygı duruşu
Türk subayları önünde saygı duruşu
Ahmet B. ERCİLASUN
Türk subayları önünde saygı duruşu
Diyanet'in ne olacak bu hâlleri...
Diyanet'in ne olacak bu hâlleri...
Arslan TEKİN
Diyanet'in ne olacak bu hâlleri...
Rezervlerde akla zarar işler!..
Rezervlerde akla zarar işler!..
Esfender KORKMAZ
Rezervlerde akla zarar işler!..
Adil değil, güvenilir hiç değil!
Adil değil, güvenilir hiç değil!
Fatma ÇELİK
Adil değil, güvenilir hiç değil!
Yumurta zam şampiyonu
Yumurta zam şampiyonu
Gülay TUNÇEL
Yumurta zam şampiyonu
''Esnaf sebep, enflasyon sonuç!''
''Esnaf sebep, enflasyon sonuç!''
Murat İDE
''Esnaf sebep, enflasyon sonuç!''
Geçmiş olsun Erdoğan…
Geçmiş olsun Erdoğan…
Orhan UĞUROĞLU
Geçmiş olsun Erdoğan…
Yahudi tarlasındaki laiklik karşıtı!
Yahudi tarlasındaki laiklik karşıtı!
Kemal VANLI
Yahudi tarlasındaki laiklik karşıtı!