5 Ağustos 2021 Perşembe
İstanbul Hava durumu İstanbul 34°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Rauf DENKTAŞ
Rauf DENKTAŞ

Minareler göründü mü?

[email protected]
+
Aa
-
29 Mayıs 2008 Perşembe

“Barış meleği”  ilân edilmiş olan Rum lider Hristofyas  “tanınma istemiyorum, birleşme, bütünleşme istiyorum”  diyerek barışseverliğini kanıtlamış olan Cumhurbaşkanımız Sn. Talat ile bir araya geldi. Görüştüler fakat birlikte fotoğraf çektirmekten ve birlikte basın önüne çıkarak müşterek bir açıklama yapmaktan kaçındılar. Diplomaside bunun kendine öz bir anlamı vardır:  “Yapılan açıklamaya kendileri de pek o kadar inanmıyorlar”! Müşterek açıklamayı BM Genel Sekreterinin Kıbrıs’taki temsilcisi okudu. Haberi İstanbul’da Hürriyet Gazetesinin birinci sayfasında okudum. Hürriyet’in Lefkoşa temsilcisinin verdiği haber şöyle:  “KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum yönetimi lideri Hristofyas’ın dünkü buluşmasında, Rumlar ilk kez ” KKTC’nin Rumlara eşit kurucu devlet “ olmasını yazılı olarak kabul etti.”  Bundan daha yanlış bir bilgilendirme olamaz. Açıklama KKTC gibi bir devletin var olmadığını kanıtlayan bir açıklamadır;  “kurucu devlet”  de Annan Planında öngörülen eyalet veya vilâyettir! Haber devam ediyor: İki liderin  “uluslar arası tek kimliğe sahip bir federasyon”  konusunda anlaşmaya vardıkları açıklandı! Yani TEK HALK, TEK KİMLİK, TEK DEVLET! Haberin devamı 41. sayfada. Okuyoruz: Hristofyas, Mehmet Ali Talat’ın baskısı sonucu, muhtemel bir anlaşmada KKTC’nin “kurucu ve Rumlarla eşit bir devlet”  olmasını kabul etti. Bugüne kadar  “iki devlet” esasına şiddetle karşı çıkan Rum lider, Haziran ayında başlaması planlanan doğrudan görüşmeler konusunda ise zaman istedi... İki lider, Haziran’ın ikinci haftası yeniden bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapacak. BM’nin Rumlara kapsamlı görüşmelere derhal başlanması konusunda baskı yapmaya hazırlandığı belirtiliyor.
Gerçek nedir? Gerçek Hristofyas’ın  “iki ayrı devlet kabul etmiyorum” konusunda direndiği ve kazandığıdır.
Televizyonda Hristofyas ile Talat’ın görüntüleri de  “bu muhteşem haberi”  doğrular vaziyetteydi. Bir ara Talat’ın eli Hristofyas’ın elinde kalacak diye endişelenenler oldu. Bu kadar  “samimi”  el sıkış hiç görülmemişti. İstanbul’da katıldığım toplantıda BM Temsilcisinin açıklamasını eleştirdim. Şunları söyledim: Milli Güvenlik Kurulunda alınan karar  “Kıbrıs Gerçeklerini” iki halk’ın eşitliği ve Garantilerin devamı olarak belirlemiştir. Sn. Talat o gün Ankara’daydı ve bu karar kendisine duyurulmuştu. Sn. Talat’ın Ankara’da yaptığı açıklama ilginçtir. Türkiye ile ve özellikle  Türk Hükümeti ile uyum içinde hareket edilmekte olduğunu duyurmuştu. Ancak Lefkoşa’da Hristofyas ile vardığı anlaşma  “iki toplumlu”  federasyondur. Bu  bizi KKTC’nin henüz var olmadığı 1977’lere götürür. Hristofyas’a göre varılacak iki toplumlu ve iki bölgeli federasyon  “AB normlarına tabi olacak”  yani serbest dolaşım ve yerleşim iki kesimliliği acı bir şaka haline getirecek.  “Kurucu devletlerin”  eşitliği (MGK kararında da vardı) ancak biz bu kararı Cumhurbaşkanı Sayın Gül ile diğer sorumluların beyanları ışığında değerlendiriyor ve bu devletlerin, Annan Planındaki gibi (ve Talat-Hristofyas anlaşmasında olduğu gibi) eyaletler olmadığını, egemen devlet’i içerdiğini savunuyorduk.  “Eşitliğin”  de Talat-Hristofyas açıklamasında, bugüne kadar Türkiye’nin ve bizim savunduğumuz gibi  “eşit egemenlik”  değil,  “BM kararlarında ele alındığı biçimde bir eşitlik”  olduğunu görüyoruz. Bu da Hristofyas’ın ısrarla söylediği gibi  “yasalar önünde eşitlikten öteye geçmeyen”  bir eşitliktir. Hristofyas Türklere yeniden 1960’daki kurumsal hakların verilemeyeceğini çoktan açıklamıştı!
İşler bu kanalda kaldığı sürece gideceğimiz köyün minareleri görülmüş oluyor. Bu çerçevede Sn. Talat’ın  “özellikle Türk hükümeti ile uyum içinde olduğunu” duyurmuş olması anlamlıdır. Kıbrıs Türk HALKININ  “eşit egemenliğini”  vurgulamış olan Türk hükümeti Sayın Talat’ın toplum seviyesinde görüşmelere başlamasını destekliyor mu,  desteklemiyor mu? Destekliyorsa gideceğimiz köyün minareleri değil, köyün kendisi görülmektedir ve bu köyün adı TESLİMİYET KÖYÜDÜR. Talat-Hristofyas bildirisi hakkında Türk hükümetinin destekleyici açıklaması endişelerimizi artırmıştır.

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
''43 Grupo''yu gördünüz mü?
''43 Grupo''yu gördünüz mü?
Arslan BULUT
''43 Grupo''yu gördünüz mü?
Yangın dehşetini bir de yaşayandan dinleyin!
Yangın dehşetini bir de yaşayandan dinleyin!
Arslan TEKİN
Yangın dehşetini bir de yaşayandan dinleyin!
Sanayisizleşme
Sanayisizleşme
Esfender KORKMAZ
Sanayisizleşme
'Ateş' ve 'BM' terörüne dikkat!!!
'Ateş' ve 'BM' terörüne dikkat!!!
Hüseyin Macit YUSUF
'Ateş' ve 'BM' terörüne dikkat!!!
Kara kader; facialar mı AKP mi?
Kara kader; facialar mı AKP mi?
Orhan UĞUROĞLU
Kara kader; facialar mı AKP mi?
Darbe darbe söyle bana kim yapacak seni acaba!
Darbe darbe söyle bana kim yapacak seni acaba!
Selcan T. HAMŞİOĞLU
Darbe darbe söyle bana kim yapacak seni acaba!
Tam da küresel güç olacakken!
Tam da küresel güç olacakken!
Servet AVCI
Tam da küresel güç olacakken!
Geleneksel kültürümüzde saz
Geleneksel kültürümüzde saz
Mehmet YARDIMCI
Geleneksel kültürümüzde saz