27 Haziran 2022 Pazartesi
İstanbul Hava durumu İstanbul 26°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Ahmet TAKAN
Ahmet TAKAN

Bahçeli erken seçim çağrısı yapar mı?..

[email protected]
+
Aa
-
26 Nisan 2019 Cuma

Fırat'ın doğusu, batısı... Güvenlikli bölge... Ne durumda?.. Bileniniz var mı?..

İdlib'de gözlem noktaları kurduk... Türk askeri operasyon yapabiliyor mu?...

Suriye ile el altından heyetler arası yapılan görüşmelerden bir sonuç elde edebiliyor muyuz?.. Esad'ın Türkiye'ye karşı inatçı tavrı kırılabildi mi?..

Barzani/YPG ittifakının bölgede her geçen gün daha da pekiştirildiğine dair haberler geliyor... İlerisini düşünen var mı?..

ABD, "Esad gitsin" işinde ayağını gazdan çekti...

S-400'ler...

ABD silah lobisi Trump'a baskı yapıyor, "gereğini yap" diye."Türkiye S-400 füzelerini bedava bile olsa almasın" diyorlar. "Eğer bu bir delinirse NATO üyesi ülkelerde, Almanya bile  Rusya'dan S-400 alır" diye tam saha baskı yapıyorlar. Tek dertleri Türkiye'nin alması değil surda gedik açılmasını istemiyorlar.. . Cumhuriyetçileri, Demokratları kol kola girmiş Trump'a nefes aldırtmıyorlar. S-400'ler bunlar için ölüm kalım savaşı haline geldi!..

Trump, İran'a uygulanan yaptırımlarla ilgili Mayıs ayında bitecek muafiyeti uzatmayacağını açıkladı. S-400'ler yüzünden ekonomik tehditlerle sıkıştırılan Türkiye ne yapacak?... Nereden petrol alacağız?.. Hazinedeki paranın 50 milyar dolarını Suriyeliler için harcarken ortalığa hava basarken, bu işin sonu düşünüldü mü?.. Hazinenin altınları bozdurulup bozdurulup harcanırken yumurta kapıya yine sıkışınca vatandaşa "yastık altındakileri bozdurun" çağrısı mı yapacağız?..

Ekonomik kriz...

Menemen soğanla mı, soğansız mı yapılır tartışmalarıyla mı çözmeye çalışacağız. Yoksa, İMF'nin dayattığı yeni bir Kemal Derviş'e mi teslim olacağız?...

AKP'nin içi cadı kazanı gibi kaynıyor. Bir yanda Türkiye'yi stratejik çukurluğa gömen Ahmet Davutoğlu diğer yanda Abdullah Gül'ün İngiltere'de özel yetiştirip ülke siyasetine monte ettiği, Kemal Derviş'e uzunca bir süre akıl danışan Ali Babacan harıl harıl çalışıyor. R. Erdoğan'ın şu andaki muhaliflerinin partileşme gayretleri aslında 16 Nisan 2017 referandumu öncesi başlamıştı. Beklediler de beklediler... Siyasi kulislerde konuşulanlara göre. Ramazan bayramından sonra, Haziran ayı içinde daha da hareketlenecekler. Ali Babacan İngiltere'de bazı görüşmeler yapıp döndü. İstanbul'da bir grup sanayici ile de kapalı bir toplantı yaptığını işittim. İddia o ki; "ilk etapta, ekonomik kriz bahane edilerek AKP içinden 30'a yakın milletvekili istifa ettirilecek. Ardından Hükümetin meşruiyeti sorgulanacak. Sonra, AKP içinden kopartılacak milletvekili sayısı 50/55'e yükseltilecek". Bu iddialara inanır veya inanmazsınız... Ancak, matematiksel bir gerçek var; yeni kurulacak bir siyasi partinin dengeleri değiştirmesi için TBMM aritmetiğine etki etmesi gerekiyor. Yani, AKP'nin Meclis çoğunluğunu kaybetmesi lazım....

R. Erdoğan'ın ilk kez Twitter hesabından duyurduğu "Türkiye İttifakı"na en sert tepkinin MHP Genel Başkanı Doktor Devlet Bahçeli'den geldiğini tekrarlayalım. Tabanının kaydığını gören Erdoğan, bu çağrıyı boşa yapmadı!.. İMF ile yapılacak görüşmelerden önce elini daha sağlama almak için hiç güvenmediği Bahçeli'nin yerine daha güçlü ortak/ortaklar bulma arayışında.

İstanbul seçimi yenilenir mi yenilenmez mi?.. YSK verdiği ara kararlar ile kapı arkasında süren pazarlıklara süre tanıdı. 3-4 gün için dahi olsa soluklanma süreci... "Türkiye İttifakı" çalışmaları olumlu yönde devam ederse YSK'dan iptal kararı çıkmayacağı konusunda siyasi kulislerde uzlaşı var. Hatta, "YSK kararını verdikten sonra  Erdoğan partili Cumhurbaşkanlığından istifa eder. AKP Genel Başkanlığını Binali Yıldırım'a tekrar bırakır" diyenler bile mevcut. Saray içinde konuşulanlara, yazdırılanlara bakılırsa Erdoğan'ın tek şartının, "ülke liderliğinin kabul edilmesi" olduğu görünüyor. Siyasi kulislerde, "Bakanlık sayısının arttırılabileceği, CHP'ye 5-6, İYİ Partiye 2-3 Bakanlık verilebileceği" konuşuluyor.

Önümüzde seçimlere daha 4,5 yıl var.  Erdoğan, bu süre içinde partisiz ülke lideri olarak kalabilir mi?.. Bugüne kadar seyreden gidişata bakılırsa olumlu bir yanıt verilmesi de çok zor!..

Şahsi düşüncem, Türkiye'nin içinde bulunduğu büyük zorlukları aşması için en akılcı yol 82 milyonu kuşatacak bir formül bulunması. Yani, gerçek manada bir Türkiye İttifakı'nın gerçekleştirilmesi. Bu ittifakın içinde CHP ve İYİ Parti'nin bulunması şart. O zaman Türkiye akılcı yönde gider. Totaliter rejimden kurtulmamızın tek yolu da bu!.. Bu akılcı yola gereken zemin sağlanırsa Devlet Bahçeli ne yapar?.. Son günlerdeki kaotik çıkışlarına devam eder. Babacangillerle dirsek temasına geçer. Pat diye bir erken seçim çağrısı yapar. Türkiye'yi 2020 yılının ilk altı ayı içinde bir erken seçime zorlar. Türkiye'nin  sorunlarını içinden  daha çıkılmaz hale getirir. Unutmayın!.. Kemal Derviş, büyük çapta onun eseridir!.. Terörist Abdullah Öcalan'ın İmralı'da villa  tatiline çekilmesinde, Irak'a müdahale de olduğu gibi... Sorumluluk almaz, elini taşın altına sokmaz ama sürekli ülkenin kaderi ile oynar... Görevi bu!..

 

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Hem Müslüman, hem hırsız
Hem Müslüman, hem hırsız
Ahmet GÜRSOY
Hem Müslüman, hem hırsız
Ormanı yakan ve Türkiye'yi yakan!
Ormanı yakan ve Türkiye'yi yakan!
Arslan BULUT
Ormanı yakan ve Türkiye'yi yakan!
Vahşetin tahriki, barbarlığın sığınağı!!!
Vahşetin tahriki, barbarlığın sığınağı!!!
Mehmet FARAÇ
Vahşetin tahriki, barbarlığın sığınağı!!!
Bu madeni derhal kapatın
Bu madeni derhal kapatın
Murat AĞIREL
Bu madeni derhal kapatın
Utanılacak itibarsızlık
Utanılacak itibarsızlık
Orhan UĞUROĞLU
Utanılacak itibarsızlık
BDDK hamlesi doları düşürecek mi?
BDDK hamlesi doları düşürecek mi?
Remzi ÖZDEMİR
BDDK hamlesi doları düşürecek mi?
Trabzonspor'un ekonomik Play-Off'u geç(eme)mesi…
Trabzonspor'un ekonomik Play-Off'u geç(eme)mesi…
Murat TAŞKIN
Trabzonspor'un ekonomik Play-Off'u geç(eme)mesi…