27 Haziran 2022 Pazartesi
İstanbul Hava durumu İstanbul 26°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Murat AĞIREL
Murat AĞIREL

Kula kulluk edene yazıklar olsun!

[email protected]
+
Aa
-
12 Haziran 2019 Çarşamba

Türkiye, tarihinde olmadığı kadar kutuplaşmayı ve bölünmüşlüğü yaşıyor. Ayrışmayan değerimiz kalmadı gibi.

Siyaset, kamu kurumları, yazarlar, gazeteciler, spor camiası, vatandaşlar, sağlıkçılar, hukukçular, sanatçılar.

Sanatçılar demişken aklıma geldi. Türkiye'de her dönem siyasiler, sanatçıları ve kamuoyunda önde gelen isimleri yanına çekerek vatandaşı etkilemek ister.

Hatta hatırlarsınız Sayın Erdoğan, vizyon toplantısına sanatçıları davet etmiş ve birlikte fotoğrafta vermişti. Bu fotoğraf çok eleştirildi. Sonrasında bu fotoğraf gibi niceleri verildi. Hatta sanatçılar gerek TV'lerden gerek sosyal medya hesaplarından AKP İktidarına desteklerini hiç esirgemediler.

Öyle ki son dönemde Ekrem İmamoğlu'na sanatçıların destek vermesi sonrasında bir kampanya düzenlediler. Her iftar yemeğinde, Cumhurbaşkanı'nın düzenlediği davetlerde hep yandaş sanatçıları görüyoruz.

Sanatçı, yandaş olmaz. İktidarların, partilerin dümen suyuna girmez. Belli ki Erdoğan'dan bir beklentileri var.

Gördüm ki bu beklenti İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından karşılanmış.

Nasıl mı?

Anlatayım.

İBB İhalelerini incelerken bir ihale dikkatimi çekti. İBB Kültürel Etkinlikler Şube Müdürlüğü (2016/459755 ihale numarası ile) "Basın Tanıtım Duyuru Hizmeti" adı altında ihaleye çıkmış ve ihaleyi Kültür A.Ş. almış.

Peki, tutar ne kadar?

275 Milyon TL!

Peki, ihale içeriğinde ne var dersiniz?

İş tanımı "2017 Yılı İçinde Muhtelif Kültürel Etkinlikler, Muhtelif Organizasyonlar, Tanıtım Ve Duyuru Hizmetleri Ve Baskılı Materyallerin Temini Hizmet Alımı İşi" olarak belirlenmiş.

Şartname içerisinde tiyatro gösterileri var. İstenilen isimler tek tek yazılmış; Baraka Sahne, Bosphorus Karagöz Tiyatrosu, Çizgi Kukla Tiyatrosu, Erguvan Çocuk Tiyatrosu, Ortadirek Tiyatrosu, Seyyah Oyuncuları, Tiyatro Basamak, Tiyatro Karınca, Tiyatro Düş'üm, Tuzla Sanat Tiyatrosu, Tiyatro Seba, Gezgin Sanat, Mehmet Özden Kukla Tiyatrosu, Oyuncu Kuklalar, Mavi Kumpanya gibi bir çok tiyatro ismi var toplamda ise 1150 adet oyun sergilenmesi isteniliyor.

Peki ya konser vermesi istenilen sanatçılar?

Olmaz olur mu hiç.

Bakın Listede ekmek kapan kimler var.

Gökhan Tepe, Hilal Özdemir, Mahmut Tuncer, Müşerref Akay, Zerrin Özer, Burhan Çaçan, Murat Kekilli, Gülşen Kutlu, Hüner Coşkuner, Doğuş, Yeşim Salkım, Alişan, Muazzez Ersoy, Emel Sayın, Emel Müftüoğlu, Hakan Peker, Nükhet Duru, Yavuz Bingöl, Fettah Can, Funda Arar, Ferman Akgün, Gülben Ergen, Baha, Cengiz Kurtoğlu, Mustafa Keser, Uğur Işılak, Esat Kabaklı, Niran Ünsal, Resul Dindar, İpek Acar gibi isimlerin başı çektiği inanılmaz uzun bir liste…

Panelist konuşmacılar da var bu listede.

Erol Erdoğan. ÖNDER İmam Hatipliler Derneğinde genel başkan yardımcılığı ve genel sekreterlik yaptı. TURKUVAZ Medya çocuk dergilerinin yayın danışmanlığı ve ARGETUS Araştırma Şirketinin danışmanlığını yürütüyor.

Fatma Nur Altun. Cumhurbaşkanı Danışmanı Fahrettin Altun'un eşi. THY Yönetim kurulu üyeliği, TÜRGEV ve KADEM yönetim kurulu üyesi.

Yavuz Bahadıroğlu. Mustafa Armağan isimlerini TVNET adlı kanalda Atatürk'e ve ailesine yaptıkları hakaret ve Düşmanlıkla hatırlarsınız.

Talha Uğurluel. FETÖ'den tutuklandı ve yakın zamanda tahliye edildi.

Mehmet Emin Gerger, Şaban Kızıldağ...

Dahası da var…

Mim kemal Öke, Ebubekir Sofuoğlu, Alev Alatlı, Sibel Eraslan gibi isimler listede uzayıp gidiyor. Yandaş gazetelerin köşe yazarları ve yandaş kanalların ekran yüzlerinin bir çoğu listede var.Tam 595 kişi!

Kitap alımı da var listede..

TÜRGEV'in Üniversitesi İbn Haldun Ünv. Rektörü Recep ŞENTÜRK'ün "Malcolm X" adlı kitabından 11.000 adet ..!

Sahne kurulumu, ses tesisatları, kitap, broşür basım işleri, danışman kadrolar.. yok yok...

Benim, sizin  çocuklarımızın 275 milyonu sadece bir ihale neticesinde bu kişilere dağıtıldı. Şimdi Fotoğrafı tekrar gözünüzün önüne getirin ve bir daha düşünün.

Orhan Gencebay'ın da dediği gibi…

Kula kulluk edene yazıklar olsun.

***

MAVİ KUMPANYA'DAN AÇIKLAMA

Yeni Çağ gazetesinin 10.06.2019 tarihli yazısında ve 12.06.2019 tarihinde http://http://www.yenicaggazetesi.com.tr alan adlı internet sitesinde yayımlanan, Murat Ağırel'in kaleme aldığı "Kula kulluk edene yazıklar olsun!" başlıklı köşe yazısında Mavi Kumpanya adlı tiyatro ekibinin dahil olduğu firmalar hakkında, 275 milyon liralık ihale içerisindeki şartnamede yer almak suretiyle fahiş miktarda para kazanıldığı veya aktarıldığı şeklinde lanse edilen metin içeriği tamamen gerçek dışı ve yanıltıcı niteliktedir.

Öncelikle ve önemle belirtmek gerekir ki bünyesinde 41 sanatçı, yüzlerce çocuk ve 14 adet yetişkin oyunu bulunduran müvekkilime ait Mavi Kumpanya Tiyatrosu, 19 yıldır Türk tiyatro sektöründe faaliyet gösteren, tiyatro sanat dalına gönül vermiş ve bu işi çok cüzi miktarlar karşılığında sürdüren, sektörün tanınan ve önde gelen tiyatrolarından biridir.

Kamuoyu açıkça bilmelidir ki, Mavi Kumpanya, uzun soluklu ticari hayatında asla siyasi saiklerle hareket etmediği gibi, farklı siyasi görüşlere sahip birçok belediye ve kuruluş ile geçmişte olduğu gibi hali hazırda da iş birliği içinde hizmet vermeye devam etmektedir.

İlgili yazıda bahsedilen ihale konusunun "2077 Yılı İçinde Muhtelif Kültürel Etkinlikler, Muhtelif Organizasyonlar, Tanıtım Ve Duyuru Hizmetleri Ve Baskılı Materyallerin Temini Hizmet Alımı işi" olduğu belirtilmiştir. Kamuoyu açıkça bilmelidir ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mavi Kumpanya'dan 2017 yılı içerisinde 3 çocuk oyunu ve 3 yetişkin oyunu olmak üzere sadece 6 oyun talep etmiş ve söz konusu oyunlar oldukça cüzi miktarlar karşılığında sergilenmiştir.

Mavi Kumpanya, kurulduğu günden itibaren salt toplum yararı gözetilerek faaliyetlerini sürdürmekte olup İstanbul Büyükşehir Belediyesi de tiyatromuzun ses getiren kalitesi sebebi ile 2018 yılında da oldukça cüzi bir miktar karşılığında Mavi Kumpanya adlı firmamızdan oyun satın almaya devam etmiştir. İlgili köşe yazısında, 275 milyon lira gibi büyük meblağlı bir ihale içeriğinde ismimizin geçmesi, Tiyatromuz nezdinde bu denli yüksek meblağlar karşılığı iş yapıldığı ve para aktarıldığı algısı yaratılması tamamen gerçek dışı olup bu asılsız habere itibar edilmemesi gerekmektedir. Halkımızın aklında hiçbir soru işareti kalmaması adına işbu açıklamayı yapma gereği hasıl olmuştur. Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

Tekzip Eden Volkan Taha Şeker -Mavi Kumpanya Vekili Av. Gülşah Hayman Gür

11-051.jpg22-026.jpg33-015.jpg

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Hem Müslüman, hem hırsız
Hem Müslüman, hem hırsız
Ahmet GÜRSOY
Hem Müslüman, hem hırsız
Ormanı yakan ve Türkiye'yi yakan!
Ormanı yakan ve Türkiye'yi yakan!
Arslan BULUT
Ormanı yakan ve Türkiye'yi yakan!
Vahşetin tahriki, barbarlığın sığınağı!!!
Vahşetin tahriki, barbarlığın sığınağı!!!
Mehmet FARAÇ
Vahşetin tahriki, barbarlığın sığınağı!!!
Bu madeni derhal kapatın
Bu madeni derhal kapatın
Murat AĞIREL
Bu madeni derhal kapatın
Utanılacak itibarsızlık
Utanılacak itibarsızlık
Orhan UĞUROĞLU
Utanılacak itibarsızlık
BDDK hamlesi doları düşürecek mi?
BDDK hamlesi doları düşürecek mi?
Remzi ÖZDEMİR
BDDK hamlesi doları düşürecek mi?
Trabzonspor'un ekonomik Play-Off'u geç(eme)mesi…
Trabzonspor'un ekonomik Play-Off'u geç(eme)mesi…
Murat TAŞKIN
Trabzonspor'un ekonomik Play-Off'u geç(eme)mesi…