27 Haziran 2022 Pazartesi
İstanbul Hava durumu İstanbul 26°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Ahmet TAKAN
Ahmet TAKAN

Enflasyon rakamları "Reis"in bekasına bağlandı!..

[email protected]
+
Aa
-
4 Temmuz 2019 Perşembe

Açıklanan Haziran ayı resmi enflasyon rakamlarını gördünüz... Nasıl böyle düşük çıkar diye şaşırmamışsınızdır herhalde!.. Acı acı güldüğünüzü görür gibiyim. A Haber'e bağladılar TÜİK'i de... Memur ve emekli, alacağı komik maaş zammı ile geçinebilmek için A Haber izlemeye devam etsin. Başka türlü mutlu olmanın yolu kalmadı!..

"TÜİK enflasyonu böyle düşürüyormuş" başlığı ile 5 Ocak 2019 tarihinde kamuoyunda epeyce ses getiren bir yazı kaleme almıştık. Tezgahların perde arkasını aralıyordu. Bu referans yazısına tekrar başvurduktan sonra aşağıdaki satırları okumanızı öneririm. Kusura bakmayın, şimdi sizleri biraz zahmete sokacağım... TÜİK'in internet sitesine girin. "Tüketici Fiyat Endeksi Haziran 2019"u tıklayın. Karşınıza, sayfanın en sonunda tablolar ile ilgili başlıklar çıkacak. Orada da, "İstatistiki Bilgilere Göre Tüketici Fiyat Endeksi ve Değişim Oranı" başlığını tıklayın. Karşınıza çook önemli bir tablo gelecek.


takan-017.jpg

Ne var bu tabloda?.. İşin sırrı bu tabloda... Çarşıya pazara gidiyorsunuz alev alev yanan rakamlar karşısında hoplayıp zıplıyorsunuz ya!.. Yakından bakın o rakamlara... Haydi, ben sizi zahmetten kurtarayım;

TÜİK'in 26 bölge temsilciliği ve onların başında oturan koca koca adamlar var. Ne yapar bu insanlar?..Veliaht  damattan gelen buyruklara göre, kuruma enflasyon verileri girerler. A 101'lerden BİM'lerden toparlayarak!.. Veri alınacak dönemlerde belirli ürünlerin fiyatları düşürtülerek. Karşınızda duran excel tablonun "Bir önceki aya göre değişim oranı(%)" başlığının altındaki rakamlara dikkat kesilin, özellikle önünde eksi olanlara... Hangi kentte ikamet ediyorsanız da orada enflasyon rakamlarındaki değişimi görün. Bir önceki aya göre nerelerde enflasyon rakamı ne oranda  düşmüş?..

Tekirdağ, Edirne, Kırklareli: Eksi 0,07... Balıkesir, Çanakkale: Eksi 0,23... Adana, Mersin: Eksi 0,44... Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye: Eksi 0,45... Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir: Eksi 0,15... Kayseri, Sivas, Yozgat: Eksi 0,17... Zonguldak, Karabük, Bartın: Eksi 0,02... Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli: Eksi 0,13... Gaziantep, Adıyaman, Kilis (en başarılı ve verilen hedefleri en iyi tutturan bölge müdürü): Eksi 1,14... Şanlıurfa, Diyarbakır: Eksi 0,77... Mardin, Batman, Şırnak, Siirt: Eksi 0,30...

Haziran ayı enflasyon hedefini tutturan (!) yukarıda sıraladığım illere bağlı bölge müdürleri gelecek aya kadar koltuklarında rahat oturacaklar. Verilen talimatları, nasihatleri çok iyi kavrayıp değerlendirmişler!.. Diğerlerinin durumu biraz sıkıntılı galiba... Bu ay da derslerine iyi çalışmazlarsa başlarına ne gelir bilemem!..

TÜİK çalışanları üzerinde kurulan baskıyı anlatan üst düzey yetkili, YENİÇAĞ'a şunları söyledi:

"Bölge müdürlerini çağırdılar. Önlerine hedef koydular. O hedefi tutturan  bölge müdürleri belli. Yerleri sağlamlaştı. Hedefi tutturmayan bölge müdürleri değiştirebilirler.

Bakan danışmanı Ertuğrul Altın, TÜİK başkanı haricinde  bölge başkanlarını çağırıyor, 'Herkes ayağını denk alsın medya ile konuşanların hepsine istediğimizi yaparız. Türkiye'nin ekonomik yapısının geleceğe yönelik zarar etmemesi lazım.  Devlet için, vatan için, reisimiz için fiyatlar sayın bakanın dediği gibi kontrol edilecek ve çıkacak' diyor. Tehditler savuruyor.

Temmuz ayını da şimdiden konsolide etmeye çalışıyorlar.Temmuz ayı rakamı yüzde 2,5 ile 3 arasında sınırlandırılacak. Şimdiden konuşuluyor. Yoksa sepet patlar!..

Eskiden enflasyonun açıklanacağı gün sistem açılır başkan o zaman öğrenirdi. Kurumun bugün geldiği durum bu."

"Beka" için pirincin fiyatını düşük gösterin!..

"Beka" için şekerin fiyatıyla oynayın!..

Mahalli seçimler nasıl "beka"ya bağlanıyor diye garip garip düşünüyorduk. Hayretlere düşmüştük. Enflasyon rakamlarının da "resi"in "beka"sına bağlandığını öğrenince merak içinde beklemeye başladım. Acaba sırada ne var?..

 

********************************************************************************************************************************

 

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Hem Müslüman, hem hırsız
Hem Müslüman, hem hırsız
Ahmet GÜRSOY
Hem Müslüman, hem hırsız
Ormanı yakan ve Türkiye'yi yakan!
Ormanı yakan ve Türkiye'yi yakan!
Arslan BULUT
Ormanı yakan ve Türkiye'yi yakan!
Vahşetin tahriki, barbarlığın sığınağı!!!
Vahşetin tahriki, barbarlığın sığınağı!!!
Mehmet FARAÇ
Vahşetin tahriki, barbarlığın sığınağı!!!
Bu madeni derhal kapatın
Bu madeni derhal kapatın
Murat AĞIREL
Bu madeni derhal kapatın
Utanılacak itibarsızlık
Utanılacak itibarsızlık
Orhan UĞUROĞLU
Utanılacak itibarsızlık
BDDK hamlesi doları düşürecek mi?
BDDK hamlesi doları düşürecek mi?
Remzi ÖZDEMİR
BDDK hamlesi doları düşürecek mi?
Trabzonspor'un ekonomik Play-Off'u geç(eme)mesi…
Trabzonspor'un ekonomik Play-Off'u geç(eme)mesi…
Murat TAŞKIN
Trabzonspor'un ekonomik Play-Off'u geç(eme)mesi…