27 Haziran 2022 Pazartesi
İstanbul Hava durumu İstanbul 26°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Burhan AYERİ
Burhan AYERİ

Vefa ve moral akşamları...

[email protected]
+
Aa
-
1 Eylül 2019 Pazar

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Sirkeci'deki Sansaryan Hanı'ndan taşınması bir devrimdi. Sonrası mı? Yeni adres Gayrettepe'deki bina oldu. Burası eski tabirle Birinci Şube'nin -Siyasi Kısım- rahatlamasını sağladı.

Çok da geniş bir yer değildi. Ancak yeni bina, eskisine göre kullanışlıydı. Epey emniyet müdürü geldi geçti. Hani Ajda Pekkan'ın söylediği şarkıdaki gibi "Kimler geldi, kimler geçti."

Aklımda kalan müdürler, daha doğrusu arkadaşım ve dostum diyebildiklerimi tek tek hatırlıyorum. Bugün ayakta kalanlara bakıyorum benim için hepsi önemli ve gerçekten değerli.

Farklılar

Bunları iki bölüme ayırabilirim. Gece hayatı ile ilgisi olmayanlar. Örneğin Sadettin Tantan. Taş gibi duruşuyla herkesi hayran bırakırdı. En önemli ayrıcalığı dönemin Sheraton'larının güvenlik sorumlusu Cengiz Adam'ın organizasyonlarında tatlı yemekti.

Mafya bozuntuları, Tantan'ı elinde otomatik silahıyla gördükleri an, girecek delik ararlardı. Ondan bana kalan miras ise "Sana bir sodalı ayran yaptırayım mı?" olmuştur. Tantan, gerçekten vefalı dosttur. Sadıktır. Kötü günlerinizde yanıbaşınızdadır.

Balık meraklıları

Babadan polis Mehmet Ağar da, çok özellikleri olan insandır. Hastalıkta sağlıkta sizinledir. O sıcak ve güven veren sesiyle her zaman moral kaynağınız olur. Sosyal hayatı çok renklidir. Bir bakarsınız, Maksim'e davet edilmişsiniz.

Ünal Ağabey -Erkan- polisliği kadar iyi Beşiktaşlıdır. Onun tercihi Bora Öztürk'ün balık lokantasıdır. Ünal Erkan'la da, merhum Bora'nın yerinde sıkça buluşurduk.

Hatırlattıkları

Bu hafta TRT Müzik'te tesadüfen bir program izledim. İsmi Vefa Akşamı idi. Kılık kıyafetlerden bir kış yapımı olduğunu anladım. "TSM'nin bayatı olmaz" deyip sonuna kadar takıldım.

Kimler yoktu ki... TRT'nin son dönem emeklilerinin hepsi oradaydı. Vedat Çetinkaya'yı izlerken bestelerini değil de gencecik oğlunu bir minibüs kazasında kaybettiği aklıma geldi.

Mesut Cemil Stüdyosu'nda Rıdvan Tandoğan'dan, Udi Ergin Kızılay'a kadar pek çok kişi vardı. Eskiler için oluşturulan vokallerden Furkan Biçer, Yahya Geylan, Melda Kuyucu -Kılıç- Mine Geçili ve daha yeni emekli olan Mehmet Özkaya'yı fark ettim. Özkaya benim için özel insanlardandır.

Şefliğini Hasan Kadri Rizeli'nin üstlendiği kayıt adeta Türk müziği resitaliydi.

Moral kaynağı

İçlerinden biri, kanuni bestekâr Bertan Üsküdarlı'dan söz etmek istiyorum. Bertan ağabeyi Şişli'de işlettiği Kent Taverna, Siyasi Şube çalışanları için sanki bir vaha idi. Tıpkı savaş pilotlarının moral kaynağına benzer bir yerdi.

Operasyonlarını tamamlayan ekipler, soluğu Kent'te alırlardı. Bu gidişlerde her zaman başı Vedat Cem çekerdi. Hukuk Fakültesi mezunu ve iyi Beşiktaşlı Vedat'ı anlatmaya kalın bir kitap yetmez.

Müzik uzmanı

Aynı şubeye komiser muavini girip, müdür olarak çıkan Vedat Cem'in önemli ayrıcaklarından biri TSM külliyatına sahip oluşuydu. Fasıllarda icracıların arasına katılırdı.

Ona da rahmet diliyorum. Tıpkı ölen ve öldürülenlere olduğu gibi.

Birer birer

Emniyet Müdürü Şakir Koç, Başkomiser Aydın Barış, Komiser Muavini Ahmet Zehir ve diğer ölenlere dua ettiğim gibi.

Şöyle bir geriye dönüp baktığımda ne kadar az kaldığımızı fark ediyorum. Araçsız, hatta lastiksiz, imkansızlıklarla bu takım ne başarılar elde etti, saymakla bitmez.

Düello

Sonradan Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'na kadar yükselecek Mete Altan'a selam sevgilerimi yollamayı unutmuyorum. Bir kovboy gibi kuşanıp, kıstırılan son örgüt lideri Osman Yoldaşcan'la birebir düellosunu bugün gibi hatırlıyorum. Yanı başında da Uğur Gür.

Sevgili arkadaşım Uğur için ise övecek kelime bulamıyorum. İki defa vuruldu. Kendini TSM güfteleri ve dine verdiği için ayrıca tebrik ediyorum.

İrfan Ülkü

Kent ekibinin TSM gecelerinde iki isim daha vardı. Biri "dinlemelerin başı", Salih ağabey. Öteki de gazeteci kardeşim İrfan Ülkü.

Siyasi Şube'de müdür muavini Fahrettin Benli çok iyi ud çalardı. Nihat Camadan, Necati Altuntaş ve Ağır Suç Masası'nın efsane amiri Ahmet Ateşli'yi de asla unutmayacağım. Hepsinin mekanları cennet olsun.

GÜNÜN SÖZÜ

Ölüm güç, lakin hayat daha güç. Muhammed İkbal

 

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Hem Müslüman, hem hırsız
Hem Müslüman, hem hırsız
Ahmet GÜRSOY
Hem Müslüman, hem hırsız
Ormanı yakan ve Türkiye'yi yakan!
Ormanı yakan ve Türkiye'yi yakan!
Arslan BULUT
Ormanı yakan ve Türkiye'yi yakan!
Vahşetin tahriki, barbarlığın sığınağı!!!
Vahşetin tahriki, barbarlığın sığınağı!!!
Mehmet FARAÇ
Vahşetin tahriki, barbarlığın sığınağı!!!
Bu madeni derhal kapatın
Bu madeni derhal kapatın
Murat AĞIREL
Bu madeni derhal kapatın
Utanılacak itibarsızlık
Utanılacak itibarsızlık
Orhan UĞUROĞLU
Utanılacak itibarsızlık
BDDK hamlesi doları düşürecek mi?
BDDK hamlesi doları düşürecek mi?
Remzi ÖZDEMİR
BDDK hamlesi doları düşürecek mi?
Trabzonspor'un ekonomik Play-Off'u geç(eme)mesi…
Trabzonspor'un ekonomik Play-Off'u geç(eme)mesi…
Murat TAŞKIN
Trabzonspor'un ekonomik Play-Off'u geç(eme)mesi…