27 Ocak 2022 Perşembe
İstanbul Hava durumu İstanbul 3°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Mehmet FARAÇ
Mehmet FARAÇ

Suriye, "savaş", "zulüm!.."

[email protected]
+
Aa
-
23 Şubat 2020 Pazar

Ortada devasa bir çelişki var...

Bağrından kaos fışkıran, öfkesi-şiddeti giderek büyüyen bir sinsi çelişkidir bu...

Nedense bu ezeli çelişkiyi yaratan küresel unsurlar, en başta da Amerika hep geri planda!..

Trump'ın Twitter üzerinden meydan okuması, "petrol için oradayız" demesi, arada sırada Türkiye'ye gözdağı vermesi, bir yandan işgalcilere göz kırpması, diğer yandan Avrupa'yı masaya sürmesi sınırımızın yanı başındaki Suriye'de, İdlib ve Halep çatışmalarıyla birlikte büyüyen ve öne çıkartılan bir çelişkiden öteye gitmiyor...

İç savaşın kışkırtılmasıyla birlikte, Türkiye'yi "insani yardım", "barış" unsuru ve sorun çözücü gibi piyasaya süren ABD ve müttefiklerinin derinleştirdiği Suriye çelişkisi, ne yazık ki öfkenin yeni versiyonlarını gündeme getirmekten öteye gitmiyor...

İşte, 9 yıldır alışılagelmiş kışkırtıcı manşetler dünkü yandaş gazetelerin birinci sayfalarında, bir kez daha "savaş" içeren sözcüklerle dışa vurmuştu...

Suriye bize ne kazandırdı-ne kaybettirdi, Türkiye'yi bu çıkmaza sokan Amerika ne  kaybetti-neler kazanmaya devam ediyor, Avrupa bu meselenin neresinde-ne yapmaya çalışıyor sorgulaması yapılmadan atılan vahim manşetlerdi bunlar...

AKP iktidarının siyasi hırsları ve Esad düşmanlığının peşinden giden; Türkiye Cumhuriyeti'ne hiçbir şey kazandırmayacağı açık olan hesapsız medya propagandalarıydı bunlar... Erdoğan'ın "savaş diyebilirim" şeklindeki açıklaması sınırdaki ateşin yükseleceğini duyururken, yandaş gazetelere dün yansıyan "zulüm durmadan çekilmeyiz" manşeti vardı ki, aynı zamanda ülkemizi geren tehlikenin büyüyeceğini de haber veriyordu!..

İşgalde süren çelişki!.."

Evet; konu AKP ve yandaş medyasının İdlib'e müdahaleye gerekçe gösterdiği "zulüm" olunca da, akıllara yine sarsıcı sorular geliyor:

2 haftada 15 şehidin açtığı yara Türkiye'yi sarsarken ve Türkiye Cumhuriyeti'ne en büyük zulüm Suriye'deki Mehmetçik kayıplarıyken; diğer yandan bir ülkenin emperyalistlerce kuşatılması, terör örgütlerince kan deryasına dönüştürülmesi komşu bir ulusa "zulüm" olarak nitelendirilmeyecek mi?..

Ve bu zulmü dağıtmak, kendi vatanını-insanlarını korumak için işgalciler ve terör örgütlerine karşı savaşan Suriye yönetiminin ve halkının, emperyalizmin baskısı altında tutulması ileride zulüm diye adlandırılmayacak mı?..

ABD ve Avrupa, Suriye'de asker kaybetmezken, ekonomik olarak çok darbe almazken, 9 yıl içerisinde neredeyse 100 milyar dolar kaybı olan Türkiye Cumhuriyeti ekonomisinin sarsılması 81 milyonluk bir nüfusa zulüm değil mi?..

Resmi olmayan rakamlara göre, sayıları 6 milyona ulaşan Suriyeli sığınmacıların Türkiye'de yol açtıkları demografik kaygılar, sosyal sıkıntılar, güvenlik meseleleri ve istihdam haksızlıkları, son yıllarda enflasyon-zam-hayat pahalılığı içerisinde ayakta durmaya çalışan milyonlarca Türk yurttaşına yönelik zulüm içermiyor mu?..

Peki; Suriye'ye huzur getirme bahanesiyle, şimdi de İdlib'te girişilen savaş bir zulmü bitirme iddiasındayken, sınırı geçerek Türkiye içerisinde katliamlar yapan, bombalama faaliyetlerine girişen, aralarında IŞİD ve El Kaide infazcılarının da olduğu binlerce radikal dinci militan Türk Ulusu'nun huzuruna zulüm olmuyor mu?..

ABD ve destekçilerinin Arap Baharı tezgahında; nedense yalnızca Türkiye'nin sosyo ekonomik, politik gidişatının, güvenliğinin sürekli zarara uğratılması Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik bir zulmü kapsamıyor mu?..

"Evet"le yanıtlanabilecek yukarıdaki sorulara onlarcası daha eklenebilir, sarsıcı sorgulamalar yapılabilir ama başka kaygılara da dikkat çekmemiz gerekiyor...

Barışın çaresi masa...

Evet; bir kez daha vurgulayalım ki; konu Suriye olunca da geçmişin, geleceğin aynası olduğu şeklindeki saptama hiç değişmeyecek...

O halde soralım da, uyanır belki birileri;

Şam'ın içinde debelendiği kaosu daha önce yaşayan Irak ve Libya'da yıllardır dinmeyen keşmekeş, Suriye'nin geleceği konusunda da hoş işaretler vermezken, diplomasi neden öncelikli değil?..

İşgalcilerin, paralı askerlerin, terör örgütlerinin ve dinci örgütlerin kışkırttığı bir kargaşaya ortak olmak yerine, Suriye meselesi neden Şam yönetimiyle "masada" çözülmüyor?..

Yazının başında dikkat çektiğimiz "çelişki"nin; yani girdap ve çıkmazın, işgalin üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen bitmediğini, tam aksine büyüdüğünü gösteren işaretler niçin görülmüyor?..

Üstelik sormazlar mı;

- Şam'da, üniversite öğrencilerinin duvarlara, "doktor Esad, sıra sende" diye yazarak yaktığı isyan ateşinin Arap Baharı tezgahtarlarınca büyük bir iç savaşa dönüşmesi sırasında, ortada İran var mıydı?..

- ABD'nin sürekli kendine ileri karakol yaratma çabaları sırasında, Orta Doğu'nun birçok ülkesinin yanı sıra, Irak ve Libya'nın adeta emperyalizmin gözetleme kulesine dönüştürülmesi yetmezmiş gibi, Suriye'yi de petrol bekçisi yapmaya çalışan Amerika'ya karşı Rusya piyasada mıydı?..

- Peki, El Kaide Irak'ta dağıtılmışken IŞİD diye bir örgüt var mıydı, paralı askerler sınırlarımızda dolaşıyor muydu, Suriye'den kaynaklanan terör olayları Türkiye'yi bu kadar tehdit edebiliyor muydu?..

Tüm bu soruların yanıtları "hayır" olduğuna göre, "zulüm bitmeden çekilmeyiz" yaklaşımıyla Suriye batağında kalmakta inat etmek Türkiye'ye ne kazandıracak acaba?..

Meselenin özetine bir kez daha dikkat çekelim;

BOP işgalciliğinde Irak ve Libya'yı iç savaşa sürükleyen emperyalist tuzak beklediğini bulamadı ve Suriye'de sert kayaya tosladı...

ABD ve ortakları işte bu yüzden taşeron (!) kullanırken, İran ve Rusya'nın desteği ile direnen Suriye tüm dış müdahalelere rağmen, Halep örneğinde olduğu gibi, teröre, bölücü örgütlere, dinci yapılanmalara teslim edilen topraklarını geri almaya başladı...

Peki ya Türkiye?.. Bu memleketi seven herkesin üzerinde düşünmesi gereken asıl saptama bellidir;

Suriye'nin işgalinde yalnızca Türkiye kaybediyor...

Bu sadece 100 milyar dolara yol açan ekonomik kayıptan ibaret değil, vatan evlatlarının Arap Baharı yalanında şehit olması gibi kahredici sonuçları da var...

O halde yeter artık!.. Suriye politikası mantıklı ve akılcı bir plana göre yürütülsün, ve Türkiye daha fazla kaybetmesin...

Aksine; hem sınır ötesi hem sınır içerisinde huzuru vuran sosyo-ekonomik, askeri ve güvenlik "zulüm"ü hiç bitmeyecek!..

 

dfs-004-001-011.jpg

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Erdoğan: ''Güzel ivme yakaladık!''
Erdoğan: ''Güzel ivme yakaladık!''
Arslan BULUT
Erdoğan: ''Güzel ivme yakaladık!''
CHP'nin tavrı şimdi ne olacak?
CHP'nin tavrı şimdi ne olacak?
Arslan TEKİN
CHP'nin tavrı şimdi ne olacak?
Devlet bütçesi de parti bütçesi oldu
Devlet bütçesi de parti bütçesi oldu
Esfender KORKMAZ
Devlet bütçesi de parti bütçesi oldu
KKTC'de egemenliğim devletim, anavatanım diyenler kazandı
KKTC'de egemenliğim devletim, anavatanım diyenler kazandı
Hüseyin Macit
YUSUF
KKTC'de egemenliğim devletim, anavatanım diyenler kazandı
Kâr şirketlere, zarar millete…
Kâr şirketlere, zarar millete…
Orhan UĞUROĞLU
Kâr şirketlere, zarar millete…
Korkulmayacak gibi değil
Korkulmayacak gibi değil
Selcan TAŞÇI
Korkulmayacak gibi değil
Devlet Sanatçısı Zileli Âşık Eminî Düştü
Devlet Sanatçısı Zileli Âşık Eminî Düştü
Mehmet YARDIMCI
Devlet Sanatçısı Zileli Âşık Eminî Düştü
O Japon askerleri gibi kalmak!
O Japon askerleri gibi kalmak!
Servet AVCI
O Japon askerleri gibi kalmak!
Kabaş'ın kaçma şüphesi olduğuna kim inanır?..
Kabaş'ın kaçma şüphesi olduğuna kim inanır?..
Yavuz Selim DEMİRAĞ
Kabaş'ın kaçma şüphesi olduğuna kim inanır?..