Yemi fiyatları besicileri isyan ettirdi

Yemi fiyatları besicileri isyan ettirdi
Besiciler inek yeminin 40-45 TL'den 60 TL'ye çıkmasına rağmen kurbanlık fiyatlarının değişmemesine isyan etti.

Konya’da da kurban bayramı öncesi sessiz bir bekleyiş hakim. Kurbanlıkların fiyatları belirlenenin ötesinde değişkenlik gösterebiliyor.

Kimi alım gücünden yakınırken, kimisi de girdi fiyatlarının arttığını dile getiriyor. Buna rağmen çardaklardaki satışlar geçen yılki oranlarda seyrediyor.

Bu yıl kurban satış yerlerinde, kurban olabilecek hayvan sayının az olabileceği belirtiliyor.

Sözcü'den Mehmet Ali Kalaycı'nın haberine göre, konuyla ilgili açıklama yapan Konya Kasaplar Odası Başkanı Davut Balbaloğlu, “Konya semt pazarı için kura ile çekiliş yapıldı. Besicilerimiz bir kotu 800 liraya kiralayarak son 3-4 günde kurbanlık satışı yapabilecek.  Bu pazarda da sadece 300 kişi yer alabilecek. Selçuklu hayvan pazarında ise besicilerimiz 2 bin 500 liraya bir kotu kiralayıp son hafta pazara çıkabilecek. Kurban satışları geçen seneye oranla biraz daha az. Tatilin fazla ve alım gücünün az olması etkiliyor. Konya’nın kurban ihtiyacını karşılayacak kurbanlık çardaklarda yeterli görünüyor.” dedi.

kurbanlikta-besiciler-magdur-oldu-kasaplar-odasi-baloglu.jpg"

“DÖVİZ ÇIKIYOR ANCAK FİYATLAR GEÇEN SENEKİ GİBİ”

Besici Sebahattin Çelik ise dövizin artışına rağmen kurbanlık fiyatlarının geçen yılki oranlarda seyrettiğini belirtti.

Çelik “Kurban satışlarımız geçen seneye nazaran dövizin artışı ve kâr oranlarımızın düşmesine rağmen aynı seviyelerde ancak fiyatlarda aynı seviyede gidiyor. Biz besiciler, kazancımızdan feragat etmek zorunda kalıyoruz yoksa mal satamayız. Bir torba yemi geçen sene 45 liraya alırken bu seneye 60-65 liraya alabiliyoruz. Harman döneminde de tonu 460 TL’ye saman alabildik kışın ne olacak kim bilir. Devlet küçük işletmeleri destekleyeceğine dışarıdan ithal ederek bizi bitiriyor. Kurban satış yerlerinde de kurban edilemeyecek yaşı küçük hayvanların pazar yerine girmemesi gerekiyor. Adı üstünde kurban satış yerinde sadece kurbanlık hayvan olabilmeli. Önlem alınmalı yoksa millete cazip gelen çoğu hayvan kurbanlık hayvan değil.” diye konuştu.

besici-sebahattin-celik.jpg

KÜÇÜKBAŞA YÖNELMİYORLAR

Besici Fahrettin Er ise “Küçükbaş hayvan fiyatları tırmanıştaydı bir ara ancak biraz aşağı çekildi. 50 liraya aldığımız yem bu yıl 75 lira. Bu yıl sorunumuz, kurbanlığa rağbette değil alım gücünün azalması ile büyükbaş hissesine giremeyenin küçükbaşa da yönelememesi.” yorumunda bulundu.

kurbanlikta-besiciler-magdur-oldu-besici-fahrettin-er.jpg

  • Yorumlar 10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş