Yeni Osmanlı değil, Amerikan Orta Doğu'su!

A+A-
Arslan BULUT

İddiaya göre Türkiye Amerikan yörüngesinden çıkmıştır ve artık Ankara merkezli olarak yönetilmektedir. Türkiye’nin Orta Doğu’ya yönelik hamlelerini, Tayyip Erdoğan’ın  “one minute”  tepkisiyle başlayan İsrail politikasını, Ergenekon soruşturmasını hep aynı sebebe bağlıyorlar.
Türkiye gerçekten Ankara merkezli olarak yönetiliyor olsaydı, hükûmete en güçlü desteği ben verirdim. Fakat biliyorum ve belgesiyle de ispat ettim ki AKP, CFR’nin gönderdiği ve yerel yönetimlere özerklik vermeyi öngören memorandumu program haline getirerek kurulmuş, ABD ve AB destekli bir partidir.
Meşruiyetini dış destekle sağlamaya çalışan, hatta kapalı kapılar arkasında eleştirilere cevap verirken,  “Ankara’nın şerrinden Brüksel’in şefaatine sığınmak” düşüncesini seslendiren AKP, bırakın Ankara merkezli olmayı, Ankara’yı başkent olmaktan çıkarmak için bile zemin yoklamaktadır!

* * *

Denilebilir ki,  “Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun giriştiği ‘komşularla sıfır sorun politikası’ da mı Amerika merkezlidir?”
Evet; Davutoğlu, son olarak  “Yeni Osmanlı”  olduklarını kabul etti. Bize göre bu proje, ABD için Orta Doğu’yu kontrol etmek adına uygulanıyor. Yeni Osmanlı değil,  “Genişletilmiş Büyük Orta Doğu ve Kuzey Afrika” projesi uygulanıyor. İran, Irak, Suriye,  Suudi Arabistan, Afganistan, Pakistan gezileri; Sudan’ın savunulması, Libya seferi de aynı projenin uygulamalarıdır. Projeye “Yeni Osmanlı” demelerinin sebebi, Ankara merkezli olduğu zannedilsin diyedir. Türk kamuoyunu bu sloganla aldatmaktadırlar.

* * *


The New York Times gazetesinin 24 Kasım 2009 tarihli başyazısında   “Tayyip Erdoğan, milliyetçi politikacıların sert muhalefetine rağmen Kürtler için uyguladığı planıyla sağlam bir liderlik gösterdi; daha başka siyasi ve ekonomik reformlar yapmak üzere milliyetçilerle ve diğerleriyle mücadele etmeye devam etmesi gerekecek” denilerek Batı’nın desteği vurgulanıyor.
İsrail ise oynanan bunca tiyatroya rağmen bir bakanını Ankara’ya gönderebiliyor. İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Bünyamin Ben-Eliezer, Ankara’da Türkiye Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a İsrail ve Türkiye’nin stratejik müttefikler olarak kalması gerektiğini ve İsrail halkının ilişkilerin devam etmesini istediğini söyleyebiliyor!

* * *


İtalya’nın Panorama dergisinin 26 Kasım 2009 tarihli sayısında, Sergio Romano,  “İslami ve Demokratik Türkiye, Kendisine Orta Doğu’da Yeni Bir Rol Oluşturuyor. Türkiye Bölge Açısından En Mükemmel Model Hâline Gelebilir. AB’nin, Genişleme Olasılığını Gözönüne Alarak Bunu Hesaba Katması Gerekir”  diye yazıyor.
Ergenekon konusuna gelince!
Romano diyor ki  “Erdoğan, askerî yönetim tarafından sert şekilde protestoya uğradıktan sonra seçimleri kazandı. Gül’ü devletin zirvesine yerleştirdi ve İslami partiyi bir kez daha yasa dışı hâle getirmek için düzenlenen laik-milliyetçi bir komployu gün ışığına taşıyacak bir adli soruşturmayla (Ergenekon vakası) geçtiğimiz aylarda karşı saldırıya geçti.”
Demek ki Ergenekon vakası ile Türkiye’nin BOP’a karşı milli direnci tasfiye ediliyor!
Financial Times ise politikanın adını  “Osmanlı misyonu”  diye tanımlıyor. Yani BOP misyonu!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları