Yeniçağ gazetesi yine yaptı yapacağını: Attığı başlığı Türkiye konuşuyor

Yeniçağ gazetesi yine yaptı yapacağını: Attığı başlığı Türkiye konuşuyor
Türkiye, Mısır'ı da yanına alarak Ege ve Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığı üzerinden oldubitti peşinde koşan Yunanistan'a karşı yeni Navtex ilan ederek Oruç Reis gemisini bölgeye gönderdi.

Haber Merkezi

TÜRKİYE, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, Kıbrıs açıklarında hidrokarbon arama çalışmalarını gerekçe göstererek 23 Ağustos'a kadar devam edecek yeni Navtex (Denizcilere Duyuru) ilan etti. Duyuru, Türkiye'ye 2 kilometre uzaklıktaki Meis ile Rodos Adası arasındaki 122 kilometreyi kapsıyor.

Oruç Reis gemisi demirli olduğu Antalya'dan ayrılarak görev yapacağı bölgeye gitti. Ataman ve Cengiz Han isimli gemilerin eşlik ettiği Oruç Reis sismik çalışmalarını, Doğu Akdeniz'de Kıbrıs açıklarında daha önce ilan edilen bölgede yürütecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı açıklamada, "MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz, Akdeniz'deki yeni görevi için Antalya'dan demir alarak, çalışma yapacağı alana ulaştı. Türkiye'nin enerji bağımsızlığı için Akdeniz'de ve Karadeniz'deki çalışmalarımız aralıksız devam edecek. 83 milyon arkanda Oruç Reis. Rast gele" dedi.

Oruç Reis sismik araştırma gemisi, kıta sahanlığı ve doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve oşinografik araştırmaları gerçekleştirebiliyor. Tam donanımlı ve çok amaçlı dünyadaki ender araştırma gemilerinden biri olan gemide, 2 ve 3 boyutlu sismik, gravite, manyetik olarak jeofizik araştırması yapılabiliyor. Gemi, 8 bin metre derinliğe kadar 3 boyutlu, 15 bin metre derinliğe kadar iki boyutlu sismik operasyonları gerçekleştirebiliyor.

Türkiye'nin geçen ay Doğu Akdeniz'de yeni bir sismik araştırma faaliyetinde bulunacağını, ilgili makamlarca yayımlanan bir Navtex (Denizcilere Duyuru) ile ilanının ardından Yunanistan da bir Navtex yayımlamıştı. Atina makamlarından yapılan açıklamada, "Türkiye'nin dün yayımladığı yasa dışı duyuruyu iptal eden ve denizcilere söz konusu durumu görmezden gelmeye devam eden bir Navtex yayımladı" denilmişti. Yunanistan, Türk Navtex'in yetkisiz bir kurum tarafından verildiğini öne sürerek, Türkiye'nin adımlarını 'Yunan bölgesinde yasa dışı faaliyet' olarak tanımlamıştı.

Oruç Reis'in Meis Adası'nın 180 kilometre açıklarında hidrokarbon kaynaklarını keşif için yapacağı araştırma seferi üzerine, olaylar hızla tırmandı.  Oruç Reis, Meis'in güneyine hareket edince Yunan jetleri havalandı. Bunun üzerine Türk F-16'ları tam 2.5 saat boyunca Meis ve çevresinde uçtu. Bu bir rekordu çünkü savaş uçaklarının geçişleri 3-5 dakikadan fazla sürmüyordu. Alman basınına konuşan Meis Adası Belediye Başkan Yardımcısı Dimitris Achladiotis, "Böyle bir şey hiç görmedik. Bu uçuşlar hep bir kaç dakikada biterdi" dedi.

Oruç Reis gemisi, Meis Adası açıklarında çalışmalara başlamış, ardından Yunanistan ve Türkiye arasında arabuluculuk yapmaya çalışan Almanya'nın çağrısı üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla faaliyete ara verilmişti.

İngilizce "Navigational text messages" ifadesinin kısaltması olan Navtex, denizcilere yapılan bir tür uluslararası duyuru işlevi görüyor. Navtex paylaşımlarıyla seyir halindeki gemiler bilgilendiriliyor; tehlike ya da risklere karşı uyarılıyor. Kazalar, meteorolojik tahminler, arama kurtarma faaliyetleri gibi durumlar hakkında mesajlar veriliyor. Mesajlar, Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi tarafından yayımlanırken, gemiler bunları Navtex cihazlarıyla algılayıp haberdar oluyor.

YUNANİSTAN'DA PANİK

ORUÇ Reis sismik araştırma gemisinin, hidrokarbon arama çalışmalarına devam etmek üzere Kıbrıs açıklarına ulaşması Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminde telaşa sebep oldu. Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, Oruç Reis'in görev sahasına ulaştığını öğrenmesinin ardından Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile telefonda görüştü. Rum kesimi Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan paylaşımda, görüşmede Doğu Akdeniz'de yaşanan son gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

Rum basınında da Oruç Reis'in çalışmalarını sürdürmek için görev sahasına ulaşması büyük yankı uyandırdı. Haberlerde, Oruç Reis'in gelecek iki hafta Doğu Akdeniz'deki çalışmalarını sürdüreceği yer alırken, bu adımın Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimi yeniden artırabileceği ifade edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, "Yunanistan sözünü tutmadığı için Türkiye bölgedeki enerji çalışmalarını sürdürecek" yönündeki açıklaması da Rum basınında yer aldı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin Navtex ilanı sonrası Milli Güvenlik Hükümet Konseyini (KYSEA) acil toplantıya çağırdı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Charles Michel'i telefonla arayan Miçotakis'in, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile de öğleden sonra Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin telefonda görüşeceği açıklandı.

Diğer yandan Yunan basınının ordu kaynaklarına dayandırdığı haberlerde, "Yunan Silahlı Kuvvetleri alarmda" ifadesi kullanılarak Oruç Reis ve beraberindeki gemilerin, "Yunan Donanması tarafından izlendiği ve askerlerin izinlerinin iptal edildiği" kaydedildi.

PALİKARYA-MISIR İLE KOL KOLA GİRDİ

DOĞU Akdeniz'de Mısır ile Yunanistan arasında, sözde "deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşması", 6 Ağustos'ta Kahire'de, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias tarafından imzalanmıştı. Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de saf dışı bırakmak için deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması imzalayan Yunanistan ile Mısır'a Birleşik Arap Emirlikleri'nden de destek gelmişti. BAE Devlet Bakanı Enver Muhammed Gardaş, Türkiye'yi hedef alarak söz konusu anlaşma için, "Uluslararası hukukun orman hukukuna karşı zaferi" demişti.

İmzalanan MEB antlaşmasının olduğu bölge Türkiye'nin Libya ile imzaladığı MEB alanı ile çakışıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan anlaşmanın, hem Türkiye'nin hem de Libya'nın kıta sahanlığını ve haklarını ihlal ettiğini açıklamış, "Yok hükmünde" demişti.

Bunun ardından Türkiye, Oruç Reis gemisiyle şer ittifakına karşı Navtex hamlesini yaptı.

Bu arada, yurt dışında yaşayan Mısırlı muhalifler de Yunanistan ile Mısır'ın imzaladığı sözde deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasının yok hükmünde olduğunu bildirdi. Eski Bina ve Kalkınma Partisi Başkanı Tarık ez-Zumur ve İnsan Hakları Ulusal Konseyi eski üyesi Üsame Rüşdi'nin de aralarında bulunduğu Mısırlı muhalifler, yaptıkları yazılı açıklamada, Yunanistan ile imzalanan sözde deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasına tepki gösterdi.  Mısır'ın stratejik çıkarları, tarihi hakları ve doğal kaynaklarının korunması gerektiğine işaret edilen açıklamada, Mısır rejiminin, "Bu anlaşmaların uluslararası deniz hukuku kurallarına uygun olduğu söyleminin" kabul edilemez ve mantıksız olduğu ifade edildi.

ERDOĞAN: BUNLARA GÜVENMİYORUM

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta Ayasofya'da kıldığı cuma namazı sonrası yaptığı açıklamada geçen temmuz ayında yaşanan krize değinmiş, Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasına ilişkin, "Yunanistan'la Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymetiharbiyesi yok" demişti. Erdoğan, geçen ayki krize ilişkin şunları söylemişti: "Şansölye Merkel, benden ricada bulundu. 'İşte buradaki sondaj çalışmalarını durdurursanız benim işimi kolaylaştırırsınız' dedi. Ben de Şansölye Merkel'e, 'Eğer siz Yunanistan'a güveniyorsanız diğerlerine güveniyorsunuz biz şöyle 3-4 haftalığına bu sondaj çalışmalarına ara veririz ama ben bunlara güvenmiyorum. Göreceksiniz bunlar sözünde durmayacaklar.' Nitekim öyle de oldu."

TÜRKİYE'NİN TEZİ

ANKARA, kıta sahanlığı konusunda sınırlandırmanın anlaşma ile yapılması ve doğal uzantının esas alınmasını istiyor.  Türkiye, Ege denizindeki adaların Anadolu yarımadasının doğal uzantısı içinde yer aldıkları için kıta sahanlığına sahip olamayacakları görüşünü savunuyor.

Uluslararası Adalet Divanı bugüne kadar Meis Adası'na benzer kategorideki ihtilaflarda Türkiye'nin görüşlerini destekleyen yorumlar yaptı. Meis Adası'nın ne münhasır ekonomik bölge ne de kıta sahanlığı sınırlandırılmasında deniz yetki alanı hakkı doğurması mümkün. Benzer özelliklere sahip coğrafyalarda ilgili devletler arasındaki anlaşmalar ve ayrıca uluslararası mahkeme ve tahkim kararları, Türkiye'nin görüşlerini desteklemektedir.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş