Yenimahalle ve Fethi Yaşar...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Memleketim Kayseri ancak doğma büyüme Ankara-Yenimahalleliyim. Çankaya'dan sonra en büyük ilçe olan Yenimahalle son 10 yılda kelimenin tam anlamı ile yenilendi. Yenilendikçe değerleniyor ve yeni göçler alıyor. Sadece Ankara içinden değil, başkentin diğer ilçelerinden vatandaşlar evlerini satıp Yenimahalle'den alıyor. Altındağ, Mamak, Keçiören, Etimesgut, Sincan'dan taşınıp Yenimahalle'ye yerleşiyor. Başkentin merkezi sayılan Ulus zaten terk edilmiş durumda. Kızılay ise cazibe merkezi olmaktan çıkmış. Neredeyse 25 yıldır Ankara Büyükşehri yöneten Melih Gökçek yüzünden kentin demografik yapısı değişti. Yaşam alanları daraldı. Kültür-sanat, spor alanında iflas yaşanıyor. Oysa Yenimahalle, Fethi Yaşar'ın başkanlığında 10 yılda yeniden yapılandı. Kentsel dönüşüm hızla sürüyor. Gecekondu sayısı bitmek üzere... Her semtte spor salonları, yüzme havuzları yapıldı. Yaşam kalitesi yükseldi. Belediye imkânları ile sağlıktan, spora, kültür-sanattan, meslek edindirme kurslarına, etüt merkezlerine, konser salonlarından her yönüyle bakımlı parklarına kadar insanların rahatlayacağı, vakit geçireceği alanlar açılmış. Yenimahalleli, temel insani ihtiyaçları için başka semtlere gitme ihtiyacı hissetmiyor. İki dönem CHP'den seçilen Fethi Yaşar ile aile hukukumuz 40 yılı geçmiştir. Rahmetli babamın yakın dostu, bizlerin ağabeyidir. Hiç bir dönem partizanlık yapmadı. Karşıyaka'da esnaf olarak iş hayatına başladığı için esnafın halinden anlıyor. Esnaf da O'nu baş tacı ediyor. Siyasi tercihi farklı olanların "Fethi Ağabeyisi", gençlerin, çocukların "Fethi Amca"sı oldu. Son olarak dershane çıkmazına çare bulmuş Yaşar. Malumunuz cemaat, örgüt dershanelerinde çocuklarımızın beyni yıkanıyordu. Kapatıldı. Bu defa merdiven altı dershaneler, derme-çatma özel okullar. Derken problem çözülmediği gibi büyüdü. Özel kurslar ateş pahası. Yenimahalle'nin geliri belli. Belediyeciliğin çöp toplayıp, park işletmesi olmadığının bilincinde olan Fethi Yaşar, Anayasanın sosyal devlet maddesinden hareket ederek belediyeciliğin yaşamın her alanında hizmet verebileceğini kanıtlamış. Şu anda 6 etüt merkezinde 3500 öğrenciyi üniversiteye hazırlıyor. Diğer taraftan atama bekleyen öğretmenlere istihdam alanı açıyor. Belediye personelinin ilçede çalmadığı kapı yok. Fethi Yaşar bizzat ev ve site ziyaretleri ile "Yenimahalle Ailesi"nin sevgi ve barış içinde yaşamasına tanıklık ediyor.

1 Nisan güneşi...

Cumartesi günü (16 Şubat) Nazım Hikmet Kültür Merkezinde "10 Yılın Hesabı" adlı büyük program ile 10 yılın bilançosunu kamuoyu ile paylaşacak. Nezaket ile bu satırların yazarını da davet etti. Ancak Cumartesi merhum Ozan Arif'in cenazesi için Samsun'da olacağım için katılamayacağım. Fethi Bey ile "başkan-gazeteci" olarak değil "komşuluk hukuku" ile çay içtik. Üçüncü dönemi için daha heyecanlı. 10 yıl Büyükşehir desteği olmadan çalışmıştı. Bu defa Mansur Yavaş ile 5 yılda Yenimahalle'yi uçurmanın planlarını yapıyor. Mansur Yavaş'ın adaylığının kendisine artı 3 puan daha getirdiğini, bunun 5-6'yı geçeceğini öngörüyor. CHP-İYİ Parti güç birliğinin Yenimahalle ile beraber Ankara'nın çehresini değiştireceğini belirtiyor.

Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin uyum içinde çalışması ile az paralar ile çok işlerin yapılabileceğinin örnekleri var. Ankara için bu zemin hazır. Fethi Yaşar ve Mansur Yavaş ikilisinin başkente yakışan ilginç projeleri bulunuyor. Sadece Yenimahalle değil Türkiye'nin en büyük ilçesi Çankaya'da Alper Taşdelen'in de katkılarını düşünün. CHP, Mamak ve Etimesgut'ta iddialı. İYİ Parti'nin Keçiören, Gölbaşı, Kahramankazan, Beypazarı, Nallıhan'ı ve diğer ilçelerle 1 Nisan sabahı güneş Ankara'da daha parlak doğacak...

Ankara için yaşadığımız heyecan İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir, Manisa, Denizli, Antalya, Mersin, Adana, Erzurum, Samsun, Trabzon gibi büyükşehirlerle diğer illerimiz için de geçerlidir.

Tünelin ucu göründü... İnsanlarımız en iyisine, yenisine layık. Güzel örnekler heyecanlandırıyor. İyi şeyler yazmak bizleri de mutlu ediyor. Sevgi ile kalın...

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları