Yerel seçimlere doğru

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Bayramın sona ermesiyle beraber siyasi partilerde hareketlenme başladı. Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili aday arayışı şöhretli isimlerin transfer atağına dönüşmüş durumda. Özellikle İstanbul’a seçmenin tanıdığı isimlerle avantaj sağlamaya çalışan partilerin, temasta olduğu isimlerde aranan kıstas iyi bir belediye yöneticisi yerine popülizmin (halk yardakçılığını) hatırlatıyor.
AKP Bakırköy’den futbolcu Hakan Şükür, Beşiktaş Kulübü eski Başkanı Serdar Bilgili, Kadıköy’de Fenerbahçeli Mehmet Ali Aydınlar üzerinde çalışma yaparken, CHP de Ediz Hun, Berhan Şimşek gibi isimlerin üzerinde duruyormuş. Bu arada misyonunu tamamlayıp, siyasi tarihimizin karanlık dehlizlerinde kaybolmakta olan ANAP’lıların beklendiği gibi AKP’ye değil CHP’ye gittiğini gözlemliyoruz. İstanbul Büyükşehir için Erdoğan’ın gülümsemeye devam ettiği Kadir Topbaş ile AKP devam etmeyi planlarken, CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’nun adı seslendiriliyor. Bana göre Kılıçdaroğlu tek başına CHP’nin ülke genelindeki yükünü omuzluyor. Onu belediye başkan adayı yapmak hem Kemal beyi yıpratır, hem de CHP’nin seçilme şansını zora sokar. Eski İstanbul Defterdarı Hamza Büyükçelebi ve TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy’un isimleri ise yeterli değil. İstanbul’da CHP’nin mevcut yüzde 30’nu yükseltip başkanlığı kazanabilecek yegane isim İlhan Kesici’dir. Geçtiğimiz günlerde yazdığım gibi Kesici bu konuda pek istekli görünmüyor. Ancak yakın çevremdeki bazı dostlar bile “Ömrümüz de CHP’ye oy vermedik ama Kesici olursa AKP’yi yıkmak için oyumuzu veririz” diyorlar
Bu arada “İstanbullu imar değişikliklerinden götürülen rantı unutmuyor” şeklinde yazdığım yazıda yanlış anlaşılmalar olmuş. 1994 seçimlerinde sandık oyunlarıyla kazanan Tayyip Erdoğan’dan itibaren başlayan ve son dönemdeki 4300 imar değişikliğini yazımda kastetmiştim. Sanırım bu açıklama kafalardaki soru işaretini gidermiştir. Hassasiyet gösteren okuyucularıma da teşekkür ediyorum.
Biz yine belediye başkan adaylarına dönelim. Eski hakem ve bir dönem belediye başkanlığı yapan Yusuf Namoğlu’nun da AKP saflarında olacağı konuşuluyor. İhsan Kalkavan, Hüsnü Güreli ve Kenan Öner gibi Beşiktaş eski yöneticilerinin adı da geçiyor.
Şişli’de her daim seçimi garantiye alan Mustafa Sarıgül’ün DSP ile temasta olduğunu duymayan kalmadı. Ancak SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın’ın DSP’den Ankara’da Melih Gökçek’in karşısına çıkması sol oyların yine bölüneceğini gösteriyor. Şu ana kadar CHP yönetimi ittifaklara sıcak bakmıyor. Ama bunun faturasını acı ödeyecek gibi.
Siyasetin dönüm noktasını olacak yerel seçimlerde iktidar ve ana muhalefet hummalı çalışmaya girerken, milletin umudu MHP’den yine ses çıkmıyor. Üstelik kazanacak isimlerin iç çekişme yüzünden yıpratılma çabaları da devam ediyor. MHP’nin aday belirle kıstaslarında “Ülkücü olması şart değil, kamuoyunun tanıdığı isimler öncelikli” ibaresi tabanda rahatsızlık yaratıyor. Bu arada 81 ilin en az 30’un da kazanma şansı olan MHP’nin önemli ilçelerde bir an önce adaylarını ilan etmesi şart gibi görünüyor.
Gelelim kongrelere; Ekim ve Kasım ayı DP, Anavatan, SP ve BBP için kongre ayları.
Erbakan’ın da dayatmasıyla SP’nin başında kalan Recai Kutan bu defa aday olmayacağını kesin olarak ilan etti. Yıllardır Numan Kurtulmuş’tan umutlu Saadetçiler de her zaman olduğu gibi Erbakan’ın dediği olacak diyor. AKP’nin en az 7-8’ini geri alacağı biline biline “İkinci Erdoğan vakası” ndan korkan SP’nin ak saçlılarının Numan Kurtulmuş’u tabanın talebine rağmen işaret edeceği beklenmiyor. Numan Kurtulmuş’un ise rest çekip adaylığını ilan etme cesaretini sergileyeceğinden de şüphemiz var. SP’deki bu durumu “AKP’ye yol vermek” olarak yorumlayanlar yine haklı çıkacak. Anavatan’a gelince son genel seçimde Mehmet Ağar’ın gadrine uğrayan Erkan mumcu siyasette ısrar etmeyerek kendisine yakışanı yaptı. Mumcu, zaten misyonunu bitiren ANAP’ı bir süre daha yaşatma başarısını göstermiştir. Siyasetin dışında kalarak güç kazanma ve günü geldiğinde ülkeye hizmet için Mumcu’nun görev kabul edeceğini tahmin ediyoruz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları