Yıldırım, Bahçeli’ye başkanlığı anlatacak

Yıldırım, Bahçeli’ye başkanlığı anlatacak
Yıldırım, başkanlık sistemine yeşil ışık yakan Bahçeli ile bugün yine bir araya geliyor. Başbakan “Sayın Bahçeli’ye somut düşüncelerimizi aktaracağız” dedi.

DAHA önce yeni anayasa çalışmalarında sona geldiklerini, diğer partilerle görüştükten sonra taslaklarını Meclis’e getireceklerini söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, “Her düzeyde görüşme olur, demokrasi demek, uzlaşma demek. Dolayısıyla yeni anayasa gibi toplumun tamamını ilgilendiren konularda da tabiatıyla görüşerek, konuşarak, uzlaşarak atacağımız adımlar ülkemiz ve milletimiz için çok daha doğru adımlar olacaktır” diye konuştu.

CHP’YE ÇAĞRI YAPTI

Bir süreden beri bütün partilere, “Gelin bir olalım, beraber olalım. Hepimizin milletimize vaadi olan yeni anayasayı, hükümet sistemi de dahil olmak üzere bir sonuca bağlayalım” şeklinde çağrı yaptıklarını hatırlatan Yıldırım, şunları söyledi: “Bu konuda Milliyetçi Hareket Partisi’nin olumlu yaklaşımı var, ana muhalefet Partisi CHP’nin olumsuz bir yaklaşımı var. Dolaysıyla biz, hala vakit olduğunu düşünüyoruz. CHP’ye de çağrımızı yineliyoruz: ‘Gelin bu dönüşümde, milletimizin beklediği bu yeni anayasa sürecinde siz de katkı koyun, bu onur, bu şeref hepimize ait olsun’ diyoruz. Kapımız açık, çağrımız açık olmaya devam ediyor. Bu hafta MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ile bir görüşmemiz olacak, perşembe günü öğleden sonra. Bu konuyla ilgili biraz daha somut, net düşüncelerimizi birbirimize aktarma imkanı bulacağız.” Kapsamlı bir anayasamı yoksa sadece başkanlığa yönelik dar kapsamlı bir düzenleme mi olacağına ilişkin soru üzerine Yıldırım, “Her iki alternatif de masada. Tabiatıyla anayasa değişikliğini halk oyuna götürmekiçin330 kabule ihtiyaç var. AK Parti olarak bizim bunu tek başına sağlamamız söz konusu değil. Bu bakımdan MHP’nin katkısı gerekiyor. Bunu esas alarak bu çalışmaları başlattık ve yapacağımız görüşmede, bütün bu ihtimalleri geniş kapsamlı, orta kapsamlı, dar kapsamlı olmak üzere bütün ihtimalleri, alternatifleri ele alıp değerlendireceğiz diye düşünüyorum.”

TRUMP'A: GÜLEN'İ VER

Bu arada Başbakan Binali Yıldırım, ABD’nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump’u kutlayarak şunları söyledi: “Sayın Trump’ı tebrik ediyoruz, başarılar diliyoruz. Eminim ki uzun bir geçmişe dayanan Türkiye ABD stratejik ortaklığının artık tartışmalardan kurtarmış bir şekilde, Türkiye’nin terörle mücadeledeki hassasiyetini dikkate alan politikalarla geleneksel dostluğumuzu ileri götürmesi için yeni başkana fırsat alanı oluşturur. 15 Temmuz darbe girişiminin başı, aklı, yürütücüsü ve azmettiricisi olarak ABD topraklarında yaşayan Fetullah Gülen’in bir an önce ülkemize iadesi konusunda yeni başkana açıkça çağrı yapıyorum. ABD ve Türk toplumu arasındaki dostluğa zarar veren bu terör örgütü başını kısa sürede ülkemize iade ederseniz, eminim Türkiye ABD dostluğu için yeni bir başlangıç olur.”

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş