Yılın Valisi...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

İlk kez Kuleli Askeri Lisesi öğrencisi olarak yaz kampına gittiğimizde 1978'de görmüştüm Yalova'yı... İstanbul'un sayfiyesi idi. Şeftali, kiraz ve bilumum meyvelerin yetiştiği şirin bir ilçe idi. Gazi Mustafa Kemal'in en sevdiği yerlerden biri olan Yalova zamanla gelişen, İstanbul'u, Bursa'ya, İzmir'e bağlayan güzergahta Mülkiye'den yeni mezun bir kaymakamın yönetemeyeceği kadar büyük bir kent haline gelince "şehir" statüsü verildi iyi de oldu...

18 Ağustos 1999 depremi ile çok yara aldı ise de toparladı kendini, göç veren yerden göç alan şehir oldu. Türkiye'nin en büyük çiçek ve sera üretimleri yapılıyor. Termali, temizlenmiş sahili ile yazlıkçıların halen tercihleri arasında. Türk siyasetinde iz bırakan politikacıların memleketi. Değerli ağabeyim ki şu anda karaciğer nakli için hastanede yatmakta olan Yaşar Okuyan'ın bu kente hizmetleri unutulamaz. CHP'nin vazgeçilmez ismi Muharrem İnce ve merhum MHP milletvekili Turan Koçal'ın memleketleridir. Yolum düştüğünde günlerce, aylarca misafir edilebileceğim gönül zengini kentten artık iyi haberler alamıyorum.

81 vilayeti olan canım memleketimin bir çok ilinde olduğu gibi Yalova Valisi de hükümetin il başkanı sanki. Oysa Valilerin olağanüstü yetkileri vardır. İsterse sokağa çıkma yasağı ilan eder, dilerse okulları tatil eder. Jandarmaya, millî eğitime, devletin bütün kurumlarına emir verir. En basitinden gece karanlığında okula gitmek zorunda olan öğrenciler için derslerin bir saat sonra başlaması kararı yayınlayabilir. Fakirin-fukaranın babasıdır Vali. Devletin temsilcisidir.

Devletin Valisi

Vali deyince akıllara 1986 yılında Malatya'daki miting esnasında devrin başbakanı Turgut Özal'ı protokol gereği karşılayan Vali Naim Cömertoğlu gelir. Özal'ın miting otobüsünün üzerine çıkma teklifini "Efendim ben devletin Valisiyim, orada olmam uygun kaçmaz" demesine rağmen, Özal'ın "Halk Valiyi de yanımda görmek ister. Bakalım vatandaş ne istiyor. Gör" sözleri üzerine mecburen çıkar otobüsün üstüne. Malumunuz Özal'ın boyu kısa. Memleketi Malatyalılar otobüsün üzerinde Özal'ı seçememektedir. Meydandan "çök çök çök..." sesleri yükselince Özal, yanındaki dayısının oğlu bakan Yetim Hüsnü(Doğan)a: "Sen çömel bakalım Hüsnü" diyor. Hüsnü çömeliyor tabii. Herkes çökmüş bir tek Vali ayakta. Özal bu almış halktan gazı... Elindeki mikrofondan "Vali Bey, sen de çök, çömel şuraya..." sözü üzerine Vali Cömertoğlu'nun açık mikrofondan "Sayın Başbakanım, ben devletin valisiyim. Vali çökmez, vali çömelmez. Vali çökerse devlet çökmüş olur. İzin verirseniz ben aşağı ineyim" sözleri yankılanır. Valinin bu sözleri duyulunca meydanı dolduran vatandaşların alkışı tufan olur... Özal bozuntuya vermeden konuşmasını sürdürür.

Gazetecilik mesleğine yeni başladığım günlerde bu olay, o dönem özgür olan gazetelerde haber oldu. Özal kısa bir süre sonra o valiyi merkeze çekti. Yıllarca kızakta kaldı ve emekli oldu. 2013 yılının 30 Nisan'ında vefat etti. Kırklareli, Kahramanmaraş, Mersin, Eskişehir ve Malatya Valiliği yapan Naim Cömertoğlu'nun ismi tarih kitaplarına şerefi ile geçti...

Bir diğer Vali vardır ki adına sinema filmi, TV dizisi çekilmiştir. Erzincan depreminde aylarca çadırda yatan Recep Yazıcıoğlu... Suikast mı, trafik kazası mı olduğu halen meçhul şekilde öldü. Adı ve çalışmaları hafızalarda kazılı... Ve Sevgili Yılmaz Özdil'in "Adam" dediği "adam gibi adam" şu anda MHP'nin Isparta Milletvekili Nuri Okutan. Sakarya ve Şanlıurfa Valilikleri esnasında Cumhuriyet tarihine altın harflerle yazıldı. FETÖ'cülerin AKP ile ortaklığı döneminde merkeze çekildi. Sonunda milletin iradesi ile Meclis'e girdi. Başkanlık tezgahını açığa çıkarıp "Hayır!" diyerek partisinin genel başkanına karşı tavrını koydu. Gönüllere taht kurdu.

Bir garip iptal!

Gelelim Yalova Valisine... Bir denetleme esnasında okulun müdür yardımcısı ve Matematik öğretmenine öğrenciler ve veliler arasında ağır hakarette bulundu. Termal Fen Lisesi öğretmeni Halil Serkan Öz bu haksızlığa içerledi kalp krizi geçirip öldü. Vali Selim Cebiroğlu taziye mesajı yayınlayıp "üzgünüm" dedi. Cebirolğu şimdi nerenin valisi bilmem. Yalova'da ardından söylenenlere de kulak vermem. Gelelim günümüzdeki Yalova Valisine... Tuğba Yılmaz. Türkiye'nin dördüncü kadın valisi olarak biliniyor. Muhtarlarla buluşuyor falan... Yalova'daki gönüllü kuruluşları bir araya gelip "Millî İradenin Önemi" konulu bir konferans tertiplemek için müracaatta bulunurlar. 17 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 17:00'de Raif Dinçkök Kültür Merkezi'ndeki toplantı için izin çıkar. Ancak bu toplantıda bir dönem İçişleri Bakanlığı, üç dönem TBMM Başkanvekilliği görevini gerçekleştiren Meral Akşener'in konuşacağı sosyal medyada ve gazetelerde yayınlanınca panik başlar. Yalova Valiliği izin verdiği toplantıyı iki gün önce iptal ettiğini duyurur. Sonuçta devletin Valiliği... İptal için gerekçe olarak "aynı gün MHP'nin Çınarcık ilçe kongresinin yapılacağını" belirtir. Aynı gün Meral Akşener ve Ümit Özdağ'ın MHP'den ihracına itirazı Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi reddetmişti. Partiden ihraç edilen Akşener ile MHP'nin Çınarcık ilçe kongresi arasında ne bağ olabilir? Kongrenin güvenliğinden sorumlu Vali acaba muhtemel bir olayı önlemek için mi iptal kararı verdi? Evet iptal... Oysa "erteleme" gibi daha akla yatkın mazeret açıklanabilirdi.

Neyse... Memlekette OHAL var... Koskoca devletin Valisinin elbette bir bildiği var. Daha önce Kaymakam olarak görev yaptığı Ürgüp'te "Yılın Kaymakamı" ödülü alan Yalova Valisini ben de "Yılın Valisi" adayı olarak ilan ediyorum. Hayırlı, uğurlu olsun...

  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları