Yıllarımızın eylülü

A+A-
Altemur KILIÇ

Yılın en magnum, en hüzünlü ayını-  “eylülü”  geride bıraktık, “Sonbahar” dayız..Yaprak dökümü, seller ve fırtına ayları! Arkadan da kış! Sırada, eğer erişebilirsek,  “ilkbahar” !
Ocak ayı, “doğanın” da, insanların-canlıların da, “miladı”  -doğumumuz!
Yıllar gelip geçiyor; “milattan öncesi” ve  “sonrası” var, ama bizlerin “milatlarından sonrası” çok kısa!
İzafiyet Teorisi “zaman” için de geçerli: Çocukken hem zamanın çabuk geçmesini ister, hayata atılmayı beklerdik; fakat  aynı zamanda da fütursuzca eğlenir, keyif alırken zamanın  “çabuk geçmemesini”  dilerdik. “Eylül aylarımıza” geldiğimizde, “zamanın durmasını”  ister olduk. Ama durmuyor işte; zamanın, insafsız  “orağı” önüne geleni biçip duruyor! Dökülen yapraklar, bir daha yerlerine gelmiyor!
Sadece kişisel hayatlarımızda değil, doğada da öyle: İlkbahar ve yaz güzel, ekseriya eğlenceli, ama sonra eylülle hüzün başlıyor. Okul yaşlarımızda “eylül” derslerin, okulların başlama ayı idi. Eylülü sevmezdik!


Ve siyasette
Şimdi, “siyasette” - gerçek dünyamızda (hiç bahar havası görmedik ya) yargı yılı, yasama yılı ve siyası tartışmalar, kavgalar yılı başlıyor!
Dedim ya, faniler için, bahar ayları ve günleri mahdut- sonbaharların arkası da malûm!
Keşke, ülkemizin “eylüllerinden” sonrası, baharla olsa! Kendi hayatım için kötümser, ülke için fazla iyimserim, değil mi? Ama insan, umut ettiği müddetçe, hele, ülkesi için umutları sönene kadar yaşar!


Eski şarkı
“Eylül”  denince, aklıma hep -şimdilerde daha sık- Frank Sinatra’nın meşhur ettiği ünlü  “Eylül Şarkısı”  geliyor!
Mealen şöyle: “Ah! Mayıstan ocağa kadar, uzun, çok uzun, zaman var... Fakat eylüle geldiğinizde, günler kısalıyor... Sonbahar havası yaprakları, alev gibi kızartıyor ve zamanın, bu ” bekleme oyununda “ fazla zamanımız kalmıyor. Günler çok kıymetli, eylül, ekim günleri seninle birlikte geçireceğimiz günler kadar kısalıyor”
Evet, önümüzde ekim, kasım ve aralık var: Görebilirsem! 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları