Yoksulu yağ, yumurta ve mercimek vurdu. Mutfaktaki yangını TÜİK bile gizleyemedi

Yoksulu yağ, yumurta ve mercimek vurdu. Mutfaktaki yangını TÜİK bile gizleyemedi
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı gerçeklikten uzak fiyat artışı verileri bile yoksulun mutfağındaki yangını gözler önüne serdi. Temel gıda ürünlerine son bir yılda yüzde 50’leri aşan oranlar uygulandı. Son bir yıl içinde ayçiçeği yağı yüzde 55, yumurta yüzde 52, mercimek yüzde 50 arttı.

Yurttaşın yaşadığı gerçek enflasyonu yansıtmadığı eleştirilerine uğrayan TÜİK'in açıkladığı temel gıda ürünlerinin fiyatları bile son bir yıl içinde olağanüstü şekilde yükseldi.

Korana virüs salgınının tüm ağırlığının yaşandığı geçen yılın şubat ayından 2021'in şubat ayına kadar geçen bir yıllık sürede yoksulun mutfağına giren 50'yi aşkın temel gıda ürünü içerisinde neredeyse zam görmeyen ürün kalmadı. Yalnızca geçen yıl fiyatı aşırı zamlanan patates ve kuru soğan gibi gıdalarda bir miktar fiyat düşüşü kaydedildi.

Çok sayıda temel gıda malzemesinin fiyatı zamlarla büyük ölçüde artış görürken, korona virüs salgını yüzünden işsiz kalan, maaşı azalan, kısa çalışmaya giren, ücretsiz izne çıkarılan milyonlarca vatandaş çarşıya pazara gidemedi, boğazından kesmek zorunda kaldı.

TEMEL GIDA ÜRÜNLERİ EL YAKIYOR

TÜİK'in derlediği çarşı pazar, market fiyatlarına göre, 2020'nin şubat ayında litresi 10 lira 90 kuruş olan ayçiçeği yağı 2021'in şubat ayında yüzde 55.4 gibi olağanüstü düzeyde artış görerek 16 lira 97 kuruşa yükseldi.

Geçen yıl tanesi 54 kuruşa satılan yumurta bu yılın şubat ayında yüzde 52 zamlanarak 82 kuruşa yükseldi. 7 lira 64 kuruş olan mercimeğin kilosu 11 lira 47 kuruşa, portakalın kilosu 3 lira 73 kuruştan 5 lira 74 kuruşa çıktı.

Yoksul vatandaşı temel gıda ürünlerine yaklaşamaz hale getiren zamlar bununla da sınırlı kalmadı. En düşük maliyetli yemekler arasında bulunan lahana ve  pırasanın fiyatı sadece bir yıl içinde yüzde 40'lara varan oranlarda zamlandı. Pirinç, bulgur, ekmek, makarna, tavuk eti gibi vatandaşın tenceresinden eksik olmayan gıdalar ise yüzde 20 ile yüzde 40 aralığında zam gördü. Süt ve yoğurttaki fiyat artışı yüzde 20'leri aşarken geçen yıl 29 lira olan balığın fiyatı bir yılda 40 liraya dayandı.

YOKSULLUK ARTTI

Vatandaşın tüketmek zorunda olduğu temel gıda ürünlerinde uygulanan artış yüzde 60'lara yükselirken son bir yıl korona virüs salgınının da etkisiyle toplumun büyük bölümünün gelirinin azaldığı, yoksulluğun arttığı dönem oldu. Korona virüs salgını sebebiyle dükkanını açamayan esnaf, işini kaybeden, kısa çalışmaya ve ücretsiz izne gönderilen işçiler net gelir kaybı ile karılaşırken; işte kalmayı başaranların maaş ve ücretleri ise ya hiç artmadı ya da TÜİK'in açıkladığı yüzde 15 oranında kalan tüketici enflasyonu kadar arttı. (Sözcü)

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58