Yokuş: Her vatandaşın hakkının takipçisiyiz

Yokuş: Her vatandaşın hakkının takipçisiyiz
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, OHAL sonrası döneme ilişkin kanunun kamu çalışanlarını ilgilendiren maddelerinin hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Fatih Erboz / ANKARA

TBMM'de kabul edilen ve yasalaşan Olağanüstü Hal Sonrası döneme ilişkin AKP'nin sunduğu kanun teklifine ilişkin özellikle kamu çalışanları hakları ve yöneticilere verilen yetkiler konusunda eleştiriler sürüyor.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, kamu çalışanlarını ilgilendiren maddelerin hukuka aykırı olduğunu belirterek, "Tamamen hukuk dışı, İnsan Hakları Evrensel beyannamesine, adalete, eşitliğe, çalışma özgürlüğüne uymuyor. Eğer bir memur suç isnadıyla, yargılanıyor, idari soruşturma yapılıyor, açığa alınıyor tüm bunların sonunda masum ise, masumiyet karinesi gereği asli görevine iade edilir. Şimdi siz bunun yerine bu kişiyi aynı unvanla, aynı kadrosuna, aynı yere atamak yerine, başka bir unvanla başka bir yere yolladığınız zaman aklanmış olmasının, yani hukukun verdiği kararın da çok anlamı yok demektir. Evrensel hukuka ve insan haklarına aykırıdır" dedi.

İnsanların itibarlarının zafiyete uğratılmasının doğru olmadığını kaydeden Yokuş, "Haksız yere bir iddia var, sıkıntı çektiniz ancak masum olduğunuz anlaşıldı, sonuçta ödüllendirilmeniz gerekir, bir suç isnadıyla bir soruşturma geçirdiniz. Bu şahsı aynı yere iade etmeyip de bir alt göreve iade ettiğiniz zaman bu şahsı cezalandırmış olursunuz, hakkını elinden almış olursunuz, itibarını zafiyete uğratmış olursunuz. İtibarını elinden almış olursunuz. Bu kişinin mesai arkadaşları ne düşünecek? Her ne kadar beraat edip, masum çıksa da bir alt göreve verildiğinde ya da ili değiştirildiğinde bunda bir gariplik var diyecekler. Üzeninde zan iddiasının devamı anlamına gelir. En temel insan haklarına, hukuka, adalete uymuyor. Unvan indirimi yapıldığı zaman maaş da düşecek. Dava da açamazsınız, itiraz yolunu da kapatıyor yasanın devamında" diye konuştu.

Görevden alınamayan kamu çalışanlarının dejenere edilmek istendiğine dikkat çeken Yokuş, şunları söyledi:

"Bu iktidar kamuda mevcut anayasaya göre res'en görevden alamadığım memurları bu yollarla yıldırarak bunları dejenere edip, istemediklerime kulp takıp göndermek istiyorum demeye getiriyor. Bütün bunlar kamuda korku salmak, çalışma barışını bozmak ve insanların korku ve insanların endişe içinde çalışmasına vesile olmaktı. Hele ki emekliği dolanlara da bu bir mesaj, her an başımıza bir şey gelebilir, itibarımız zedelenebilir, sıkıntı çekebiliriz, zaten iki yol önce açığa alınanlar ya da ihraç edilenler mahkeme kararıyla geriye döndüğü halde uygulamayan bir iktidar var şu anda.

Hukuku da uygulamıyorlar. 3 yıl boyunca memur, millet sindirilecek. Şu anda sistem tek kişi sistemi. Kamunun birçok kurumun merkeze alınması ve kanun hükmünde kararnamelerle TBMM'nin by-pass edilmesi bunu gösteriyor. Türk milletini zor günler bekliyor, endişe ediyoruz. Biz İYİ Parti olarak tüm milletvekillerimizle insan hakkı ihlali varsa, hak çiğnenmişse sadece TBMM'de değil, gerekirse insanların yanına giderek, hak arayışımız sürecek. Meydan boş kalmayacak."

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş