YSK sistemi altüst

YSK sistemi altüst
Seçim ittifakı uygulama kararı, Yüksek Seçim Kurulu'nun tüm yazılım ve düzenlemelerinin sil baştan değiştirilmesine sebep olacak.

AKP ve MHP'nin, Türkiye'nin yapılacak ilk genel seçimlerde siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi de içeren 26 maddelik ortak kanun teklifinin, Meclis Genel Kurulu'nda dün sabaha karşı kabul edilerek yasalaşmasının hemen ardından, Yüksek Seçim Kurulu harekete geçti. Seçim ittifakı uygulama kararı, Yüksek Seçim Kurulu'nun tüm yazılım ve düzenlemelerinin sil baştan değiştirilmesine neden olacak.

YSK, bunun için komisyon kurdu ve tüm sistemin ittifak olasılıklarına göre yeniden yapılandırılmasına karar verdi. Buna göre, YSK'nın oy hesaplama sisteminde kullandığı tüm materyaller değişecek. Partilerin seçim ittifakına karar vermesi nedeniyle sandık sonuç tutanakları, il ve ilçe birleştirme tutanakları yeni sisteme göre hazırlanacak. YSK'nın seçimlere ilişkin bilgisayar yazılımları da buna uyumlu hale getirilecek. Tutanak formlarında, "ittifak ve ortak oy" bölümü açılacak. Aynı sistem bilgisayar yazılımlarında da yer alacak.

Cumhurbaşkanlığına adaylık konusunda, bağımsız adaylar için 100 bin imzanın noterler tarafından alınmasına karar verilirse, YSK ile noterler arasında bilgisayar hattı kurulacak. Eğer başvurular ilçe seçim kurulları kanalıyla alınırsa, yine 100 bin imza konusunda bilgisayar yazılımı geliştirilecek. Sistem, hem onlarca hem de birkaç tane çıkacak bağımsız adayla ilgili işlem yapacak kapasitede olacak.

Bu işlerle ilgili olarak YSK'da üyelerden oluşan bir komisyon kurulacak. Komisyon, ilçe ve il seçim kurulları ile merkezde yapılacak işleri tasnif edecek. Bunların görevlendirme ve eğitimleri yapılacak. YSK'nın standart kullandığı tüm formlar ve genelgeler, ittifak kurallarını da içerecek şekilde yenilenecek. Bilgisayar yazılımları da buna göre güncellenecek. Sandık güvenliği ile ilgili düzenlemeler ve itirazlar da bu çalışmanın konusu olacak.

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş