YSK, tüm başvuruları reddetti

YSK, tüm başvuruları reddetti
Yüksek Seçim Kurulu merakla beklenen kararı verdi. 16 Nisan'daki itirazlara yönelik tüm başvuruları reddetti.

Referandumda usulsüzlük yapıldığına yapıla itirazların tamamı Yüksek Seçim Kurulu’nca reddedildi.

YSK kurulunu oluşturan 11 üyenin 10'u itirazları kabul etmedi, 1 üye ise seçimlerin yenilenmesi istedi. 

Karar oy çokluğuyla alındı.

YSK'dan yapılan açıklamada CHP, HDP ve Vatan Partisi'nin 16 Nisan 2017'de yapılan anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasının tam kanunsuzluk nedeniyle iptaline ilişkin taleplerini değerlendirdi.

Açıklamada, "Halk oylamasının tam kanunsuzluk nedeniyle iptaline ilişkin talepler, bugün 10.30'da başlayan YSK toplantısında görüşülmüş, yapılan değerlendirmeler neticesinde her 3 talebin de ayrı ayrı oylanması sonucunda, 10 üyenin ret, 1 üyenin kabul yönündeki oyları ve oy çokluğuyla reddine saat 17.30 itibarıyla karar verilmiştir." denildi.

MÜHÜRSÜZ ZARF VE OY PUSULALARINA İTİRAZ EDİLMİŞTİ

YSK, AKP’li Recep Özel’in başvurusu üzerine “mühürsüz zarf ve oy pusulalarının da geçerli” sayılacağına dair karar vermişti. Bu kararın ardından CHP, HDP ve Vatan Partisi referandumun iptali için YSK’ya başvurmuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YSK’nın ret başvurusu kararı vermesi ihtimali üzerine "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi var. Gerekirse olayı oraya kadar götüreceğiz” değerlendirmesini yapmıştı.

İlgili Haberler
AKP YSK Temsilcisi: "Kanunlar bazen hukuka uygun olmayabilir"YSK üyesi Topaktaş: Anayasa ihlali var!Nuri Okutan: YSK, majestelerinin hizmeti için gerekeni yapmıştırFeyzioğlu: AİHM referandumu yenilettirebilir
  • Yorumlar 36
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş