Yücel: Şeker fabrikaları Birliklere verilsin

Yücel: Şeker fabrikaları Birliklere verilsin
İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Şeker Fabrikaları Eski Genel Müdürü Seyit Yücel, "Şeker fabrikaları satılmasın, Birliklere bedava verilsin" dedi.

Hükümet tarafından Türkiye genelinde Türk Şeker'e ait 30 fabrikadan 14'ünün özelleştirilmesi yönünde alınan karara İYİ Parti tarafından bölgesel bir tepki ortaya kondu.

İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Eski Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Seyit Yücel "Şeker fabrikaları satılmasın, Birliklere bedava verilsin"dedi. İYİ Parti İl Başkanlığı'nda Kurucular Kurulu Üyesi eski Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Seyit Yücel ile birlikte Çorum İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, Amasya İl Başkanı Ahmet Fatih Coşar, Çankırı İl Başkanı Çetin Kapdan, Yozgat İl Başkan Yardımcısı Seyfi Bayrak ile onlarca partilinin katılımıyla basın toplantısı düzenlendi. Eski Genel Müdür Seyit Yücel'in ekonominin iyi gittiğini söyleyerek dış ülkelere yardımları ile övünen iktidarın 14 şeker fabrikasını ortalama 100 milyon dolardan 1.4 milyar dolara elden çıkarmak istediğini belirterek sorunun para olmadığını dile getirdiği toplantıda, İYİ Parti il başkanları da şeker fabrikalarının ülke için stratejik önemine değindi. Toplantıda ilk söz alan İYİ Parti Çorum İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, AK Parti'nin şeker fabrikalarının özelleştirmek istemesinin nedenlerini sıralayarak asıl yapılması gerekenin özelleştirmeden vazgeçerek fabrikaların tam kapasite çalıştırılması olduğunu anlattı.

AKP Hükümetini şeker fabrikalarını özelleştirmeye niçin ihtiyaç duyduğunu açıklaması gerektiğini vurgulayarak "şeker fabrikaları neyin karşılığı?" diye konuşan Özsaçmacı,

şöyle devam etti "Özelleştirme kararının açıklandığı tarihten beş gün önce Türkiye'de ne olduğuna bakmak gerekmektedir. Bilindiği üzere ABD Dışişleri Bakanı Tillerson 15 Şubat'ta Türkiye'yi ziyaret etmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile devletimizin teamüllerine aykırı olarak yaklaşık 3.5 saat tutanaksız görüşmüştür. Bu görüşmenin içeriğini bilmek mümkün değildir. Ancak bu görüşmede hükümet tarafından varsa verilen sözlerin gelecekte tarihin çöplüğünde yer alacağı ortadadır." Diğer taraftan Türkiye'de mısır şurubu üreten Cargill adlı ABD'li firmanın yayınladığı iki raporun temel iddiasının ülkemizde şeker üretiminin maliyetli olduğunu dile getirdiğini hatırlatan Özsaçmacı, bu firmanın ruhsatının iptal edilmesine rağmen AKP iktidarı tarafından korunduğunu, yıllardır NBŞ kotasının sürekli artırıldığını ve buna rağmen kotalarının üzerinde üretim yapmalarına rağmen ceza bile verilmediğini dile getirdi.

"MISIR ŞURUBU LOBİSİNE YENİ İMKANLAR SAĞLANACAK"

Erdoğan-Tillerson görüşmesinde sağlanan mutabakatın ardından Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi kararının alındığını söyleyerek bu özelleştirmenin sarayın bir yıllık giderini bile karşılamayacağını vurgulayan yani özelleştirme isteğinin ekonomik zorunluluktan kaynaklanmadığını söyleyen İYİ Parti Çorum İl Başkanı Bekir Özsaçmacı şöyle devam etti

"Ortada bir al ver ilişkisi kurulmuştur. Verilmeye çalışılanlardan birinin şeker fabrikaları olduğu ortadadır. Peki esas soru neyin karşılığında verilmek istenmektedir?

Bu özelleştirme kararının Türk ekonomisine sağlayabileceği etkili bir faydası olmayacağı gibi Türk çiftçisine bir fayda sağlamayacağı aksine aileleri ile beraber milyonlarca çiftçimizi ve hayvan yetiştiricimizi, nakliyecimizi doğrudan etkileyeceği ortadadır. Bu fabrikaların özelleştirilmesinin gelecekte mısır şurubu lobilerinin önüne yeni imkânlar sunacağı ve esasen onların projesi olduğu da ortadadır.

Fabrikaların özelleştirilmesindeki nihai amacın bu fabrikaları tasfiye etmek olduğu da açık ve ortadadır. Her şeyden önemlisi kanserden, kısırlığa birçok hastalık riskini olağanüstü arttırdığı onlarca bilimsel tespit ile sabit olan mısır şurubu şekerinin yoğun tüketilmesinin önünün açılması 80 milyon insanımızın sağlığını doğrudan etkileyeceği gibi geleceğini de tüketecektir. Dün daha ekonomik olduğu için bize uçak ürettirmeyi bıraktıranlar Kıbrıs harekatında kapımıza ambargo ile dayanmışlardır. Dün bize haşhaş üretmeyeceksiniz diye parmak sallayanlar, daha sonrada tütün üretmeyeceksiniz diye parmak sallayanlar bugünde pancar üretmeyeceksiniz diye parmak sallamaktadırlar. Kırın artık bu parmağı... Meydanlarda efelendiğiniz gibi kapı arkalarında da dik durun."

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş