Yunan ve Ermenilerden de özür dileyecek mi?

A+A-
Savaş SÜZAL

Tayyip Bey gene gündeme oturup CHP’yi peşinden sürüklemeyi başardı. Hayatında yanındakilerden ve vatandaşlarından özür dilemeyen bir siyasetçi politika adına bunu da yaptı. Bence yavaş yavaş gerilere gidilip özür dilenecekler listesini genişletecektir.
Erdoğan’ın vakti var, önümüzdeki yıldan itibaren tarih sırasıyla özür dilemesi gerekecek olay listesi şöyle:
- Yakın tarihimizde, İkinci dünya savaşına girmediğimiz için müttefiklerden de özür dilenmeli. İnönü savaşa sokmadı ama son dakikada müttefik oldu. Türkiye savaşa girmeliydi, komşularla sıfır dostluk politikası izlemeliydi.
- İstiklal savaşında denize döktüğümüz için Yunanlılardan.
- Fransızlardan Antep’te dövdüğümüz için.
- Lozan’da topraklarımızı geri aldığımız ve yurdumuzdan güle oynaya gitmek yerine başları önünde çıkardığımız İngiliz, Fransız, Yunanlı ve İtalyanlar’dan.
- Vahdettin’den de ülkesini düşmanlara bırakıp yurt dışına kaçmak zorunda bıraktığımız için.
- Hele hele halifeliği kaldırdığımız için. 
- Hazır eli değmişken, Ermenilerden iddialarına göre 1,5 milyon kişiye soykırımı uyguladığımız için Erivan’dan ve Ermenilerden özür dileyip eli değmişken toprak ve para tazminatını da ödemeli.
- Osmanlıya uzanırsak Yavuz Sultan Selim’in Alevi katliamları.
- Osmanlıda Türkmen kıyımı. 
- Karadeniz’de Tayyip Bey’in dedeleri tarafından kesilen Pontus Rumları için de özür dilemeli.
Gördüğünüz gibi işin ciddiyeti yok. Bunda ağızdan tükürükler saçarak oynanan ucuz politik ayak oyunları artık kimseyi etkilemiyor hatta Dersimlileri bile. Oynanan mezhep ayrımcılığı tezgâhına da düşmemek gerek. Ne hikmetse Tayyip Bey bayılıyor bu tür kayıkçı kavgasına. Suriye’de de aynı mezhep tezgâhını oynamadı mı? Çok merak ediyorum acaba kendisi hangi mezhepten.
Gelelim Türkiye’nin esas endişe etmesi gereken yüzde ellinin hâlâ uyanamadığı Türkiye gerçeğine. Geçenlerde Avrupa’da krizin daha da yayılacağı ve İspanya’dan sonra Fransa, Almanya ve İngiltere’nin de krize gireceği söylendi. Bu açıklamada krizin yalnız Euro Bölgesi’ni değil, mali ve ticari bağları bulunan bölge dışı ülkeleri de etkileyeceği vurgulandı. Türkiye’deki bankaların sahiplerinin çoğu yabancı bankalar. Dolar çıkmaya devam ediyor Merkez Bankası’nın piyasaya para pompalamasına rağmen. Son olarak da başladılar notumuzu düşürmeye.
Yani özetle Tayyip Bey’in bize dokunmayacak dediği kriz kapımızı çaldı. Şimdi anladınız mı pür telaş bedelli askerlik yasası neden çıkarılmaya çalışılıyor. Buna bizim cicim muhalefet de çanak tutuyor. Toplanan para aynen deprem fonunda toplanan paralar gibi yengeniz olacak. Bu parayı şehit ailelerine falan harcayacakları yok; kendi iktidarları için kullanacaklar.
İkinci kötü havadis ABD’den. Biliyorsunuz 2012 ABD’de Başkanlık ve parlamento seçim yılı. Demokrat Parti’den kimin aday olacağı kesin; Obama. Cumhuriyetçi Parti’den önde giden adayı biliyorum. Tayyip Erdoğan ve takımının hiç sevmediği bir kişi. ABD Kongresi Temsilciler Meclisi eski başkanı Newt Gingrinch. Adam eski bir tarih hocası ve tarihte özellikle hayran olduğu tek lider de Mustafa Kemal Atatürk. Hayatını incelemiş ve Meclis’te onun uygulamaları konusunda çıkıp konuşma yaparak uygulama önermişti.
Şu anda şansı oldukça yüksek. Tabii daha seçim tarihine çok var ne olur bilemeyiz. Ama bu olasılık 2013’ten itibaren Tayyip beyin kucaklayamayacağı bir başkan olacak Beyaz Saray’da. Hoş Erdoğan ile kucaklaşan tüm liderler gidiyor. Obama da bu yüzden kaybedecek. Kaddafi’den tutun da Berlusconi ve Papandreu’ya kadar kucaklaşanlar kaybettiler. Bence parti içinde kucaklaşsalar. Ne dersiniz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları