Yurt dışından cep telefonu almak

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Dünyanın her ülkesinde hatta Afrika ülkelerinden tutun da diktatörlükle yönetilen ülkelerde bile yurt dışına giden o vatandaşın kendi kullanımı  için cep telefonu getirmesi serbesttir. Hatta Almanya gibi bazı ülkelerde posta ile AB ülkelerinin dışından getirtilen 1 adedi geçmeyen telefonları yüzde 20 vergisini ödeyerek kullanabilirsiniz.

Türkiye'de aklın ve yasaların geçerli olduğu dönemde uygulama böyleydi.

Ta kii bir gün, bir AKP milletvekilinin çıkıp bu telefonların İMEİ numaralarını kayıt altına alalım demesiyle değişti her şey. İlk bakışta getirilmek istenen uygulama çok mantıklıydı. Kapkaç olaylarında kişilerin cep telefonları çalınıyor ve bunların İMEİ numaralarını kayıt altına aldığımızda hemen kapattırma imkânı olurdu.

Teknolojiyi kullanan ve ne olduğunu anlamayan halk sevindi.

Çünkü bu söylenen uygulama sadece namuslu vatandaşlar için geçerliydi.

Zaten hırsızın çaldığı cep telefonlarının İMEİ numarası son derece kolay bir şekilde değiştiriliyor. Basit yazılımlarla bunu neredeyse çocuklar bile yapıyor.

O halde bu yasa neden çıktı?

Bu yasa o dönem cep telefonu ithalatçılarının koskoca Türkiye'de istedikleri gibi at koşturup, daha çok kazanmalarını sağlamak için çıktı.

Bu bir iddia değil sadece yaşananlar bunu gösteriyor.

Yasanın ilk çıktığı dönemde herkesin yurt dışından bir cep telefonu getirme ve kaydettirme hakkı vardı. Bunu yaparken de bugün itibariyle 130 lira vergi ödüyorsun devlete.

Sonra cep telefonu ithalatçıları Ankara'da kulis yaptı ve 2 yılda bir kayıt hakkı verildi.

* * *

Anayasal hak özgürlüğünü kısıtlayıcı bir uygulama devam ederken Sinan Ekşi isminde bir bey ortaya çıkıp, "Yurt dışından getirilen cep telefonlarından alınan vergi 600 liraya çıkartılsın" talebinde bulundu.

Sinan Ekşi, Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Başkanı.

Bu haber neredeyse bütün gazetelerde ve internet sitelerinde "Yurt dışından getirilen cep telefonu vergisine zam geliyor" diye verildi.

Haberin içeriği ile başlığı birbirinden çok farklıydı..

Sinan Ekşi'nin talebi bütün gazetelerde yer almıştı. Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarına 600 lira vergi alınmasını isteyen Sinan Ekşi'ye ben buradan soruyorum:

Başka bir arzunuz var mı?

Devlet şu anda yolcu beraberinde getirilen her cep telefonu kaydı için 130 lira vergi alıyor. Üstelik bu, telefonun fiyatına bakılmaksızın yapılıyor. Vergi sabit olduğu için insanlar nasıl olsa para veriyorum en pahalısından alayım mantığı ile gidip 2 bin lira ve üstü telefonu tercih ediyor.

Oysa dünyada satılan her marka telefon belli. Bu telefonların model ve fiyatlarına göre fiyat belirlense belki de insanlar çok daha ucuz telefonu tercih edecektir. Bu da Türkiye'den daha az döviz çıkmasına neden olur.

Sinan Ekşi'ye ben buradan sormak istiyorum:

* Ülkenizi bu kadar çok düşünüyorsanız neden dernek üyelerinize daha düşük kâr marjı ile çalışalım çağrısı yapmıyorsunuz?

* Neden, telefon üzerindeki ağır lüks tüketim vergileri hafifletsin, insanlar yurt dışından telefon alma ihtiyacı duymasın demiyorsunuz?

* * *

Devlet, yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından çok iyi para kazanıyor.

Her cep telefonuna 130 lira alıyor ve bu para direkt devletin kasasına giriyor. Yani ithalatçı gibi, içtiği suyun bile parasını vergisinden düşmüyor.

Artık birileri gerçekten ortaya çıkıp kendi cebi için değil şu ülkenin vatandaşı ve devleti için konuşsa iyi olur.

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları