Yurt manzaraları

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Erciyes için Kayseri’ye gittiğim günden bu yana Ankara’daki gelişmelere uzak kaldım. Ama Kayseri Türkiye’nin aynası. Üniversite kayıtları başlayınca öğrenci avına çıkmış çoğunluk. Kayseri otobüs terminalinde AKP Gençlik Kolları ve TÜRGEV aynı masada. Yanlarında Saadet Partisi’ne yakın Anadolu Gençlik Vakfı. Öbür taraflarda çeşitli cemaatler ve özel yurt pazarlamacıları. AKP-TÜRGEV masasındaki makyajlı, türbanlı kızlara  “Kolay gelsin”  dedim. Oğlum Erdem Kutalmış yanımda olduğu için avlanacak öğrenci velisi sanıp koşuşturdular. AKP ile TÜRGEV’in niçin beraber olduğu soruma  “Elbette beraber olacağız, bundan doğal ne olabilir ki”  cevabını verdiler. Cehalet işte. Siyasi partiler yasasına göre dernek ve vakıflarla ilişki kurmak suçtur, dahası kapatma gerekçesidir. Ama pervasızlar. Zibilde açan papatya misali gözlerindeki samimiyet ışıltılarını gördüğüm Ülkü Ocakları masasının duruşu bile farklı. Kayseri’de Türk Eğitim Sendikası Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk’ün yıllardır çabaları ile kurulan  “Turan Evleri” nin sayısı 30’u geçmiş. Mustafa Öztürk Hoca’nın kurduğu Bilgi Yurdu Derneği kol kanat germeye devam ediyor. Yeni Ufuklar Derneği’nin çalışmaları ayrı bir yazı konusu. Kayseri’deki üniversite öğrencilerine yönelik bu çalışmalar umut verici.

Bu arada okuyucularımız Erciyes’i  internetteki bazı yorumları soruyor. Kurultayda her şeyi dört dörtlük yapmak mümkün değil. Önemli olan geleneğin yaşatılması. Eksiklerini, fazlalarını elbette eleştireceğiz. Nitekim eleştirdim de. Bir kaç kişinin gereksiz ve maksadını aşan sözlerini tasvip etmek mümkün değil. Önümüzdeki yıllarda kurumsal kimliğini kazanınca problemler çözülecektir. Ömrü boyunca muhalif olan bu satırların yazarı da konuşmasına  “muhalefet ederek başlıyorum”  dedi zaten. Lakin  zeka özürlü bazı tetikçiler bizleri  “Erciyes’te MHP düşmanlığı”  yapmakla itham etmiş. Eline bir şekilde kalem tutuşturulan bebeler portakalda vitamin değil iken Tekir Yaylası’nda ter dökülüyordu. Kendileri ile muhatap olunacağını  hesaplamışlar. Sonuçta değerli okuyucularımıza okuduğunu bile anlamayan bu tipleri dikkate almamalarını tavsiye ediyorum hepsi o kadar..

Öğrenci ve yurt meselesi Kayseri ile sınırlı değil. Nevşehir’in Ürgüp ilçesindeki meslek yüksek okuluna yeğenim Alparslan’ın kaydını yaptırdık. Orada da rantiyeciler iş başında. Fakat vatandaşlarımız uyanmış. Fiyatları kırıp öğrencileri ağlarına düşürmek isteyen güler yüzlü örgütlere tepki var. Bir baba,  “Çocuklarımızın Amerikan ajanı olmasını istemiyoruz. Türk ordusuna kumpas kuranların öğrenci yurdu işletmesine izin veremeyiz”  diye isyan etti. Halen dershane adı altında öğrenci devşirmek isteyenler çok bozuldu bu işe. Veliler de destek verdi. Umarım bu tepki Türkiye’nin her yerinde gösterilir. AKP hükümetinin 450 bin öğrenciye yurt yapma vaadi de yalan çıktı. Bir öğrenciden 600-700 TL isteniyor özel yurtlardan, insaf...

Gelelim Yüksek Askeri Şura kararlarına. Bu sütunlardan 15 Mayıs tarihinde Balyoz kumpasına uğrayan subaylardan bir kaçının göstermelik terfi ettirileceğini yazmıştım. Keşke haksız çıksaydım. Asıl garibime giden ise  “kefil olma”  girişimleri. Kefaletin siyasi, ahlaki ve hukuki şartları vardır. 40 yıllık dava arkadaşlarını, bu ülkenin en karanlık günlerinde yiğitçe mücadele vermiş gerçek aydınlarını, acımasızca eleştirerek birilerine kefil olanlar sadece hayal kırıklığı yaşatmakla kalmıyor, kendi kredilerini de tüketiyor. Kumpaslarla hedef haline getirilen Türk ordusundaki son terfileri titizlikle irdelemeye devam edeceğiz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları